Оприбуткування готівки підприємством: чи загрожує штраф

Дотримання касової дисципліни є обов’язковим для підприємств, зокрема щодо своєчасного здавання готівки до банку. Для цього діє Постанова НБУ №148, яка встановлює порядок і строки здачі виручки. Недотримання строків оприбуткування готівки передбачена адміністративна відповідальність: за порушення можуть бути накладені штрафи на посадових осіб підприємства


Основним нормативно-правовим актом, який регулює питання касової дисципліни є Постанова НБУ від 29.12.2017 №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі Постанова №148).


ФОП не зобов’язаний вносити готівкову виручку до банку, а от для підприємств (наприклад, ТОВ) такі вимоги обов’язкові.


Загальні строки здавання готівки передбачені розділом V Постанови №148. Так, строки здачі готівки підприємство узгоджує з банком, з урахуванням таких правил:


  1. Якщо в населеному пункті є банк щодня, у день надходження готівки;
  2. Якщо робочий день не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки у день її надходження, наступного дня;
  3. Якщо банку немає в населеному пункті не рідше ніж раз на 5 робочих днів.
Яка відповідальність за порушення строків здавання готівки у банк?

Станом на сьогодні чинне законодавство не передбачає фінансової відповідальності за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) готівки у касі.


Однак у випадку порушення застосовується адміністративна відповідальність, передбачена ст. 164-4 КУпАП.


Згідно з цією статею:


  1. за здавання готівки з порушенням термінів, установлених правилами розрахунків і ведення касових операцій застосовується штраф від сімнадцяти до вісімдесяти восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), тобто, від 289 грн до 1496 грн.


  1. у разі вчинення зазначеного порушення повторно протягом року застосовується штраф від сорока трьох до ста сімдесяти п’яти НМДГ, тобто від 731 грн до 2975 грн.
Оскільки це адміністративна санкція, то застосовується вона до посадової особи підприємства, зазвичай директора

У випадку порушення правил готівкових розрахунків також може бути застосовано відповідальність, передбачену ст. 163-15 КУпАП, а саме:


  1. штраф від ста до двохсот НМДГ (від 1700 грн до 3400 грн).



Джерело: Команда адвокаті Богдана Янківа

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇