Первинні документи без належного оформлення: об’єкт оподаткування під загрозою

Для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток первинні документи мають бути складені відповідно до Закону про бухгалтерський облік. Вони повинні містити обов’язкові реквізити, а якщо створені в електронній формі — мати електронний підпис або печатку. Неістотні недоліки не стануть підставою для невизнання операції, якщо вони не заважають ідентифікувати учасників та суть операції

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.


Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.


Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити:


  1. назву документа (форми); дату складання;
  2. назву підприємства, від імені якого складено документ;
  3. зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
  4. посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  5. особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.


Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).


Первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.


Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.


Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.


Джерело: ДПС


Статті на тему:


Первинні документи на підприємстві

Первинні документи на вживаний товар

Митна декларація та первинні документи

«Самоакт»: коли відсутні первинні документи

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇