Мобілізація 2025: що має знати кожен українець – облік, ВЛК, штрафи

Мобілізація триває: кожен військовозобов’язаний віком 18–60 років зобов’язаний оновити дані, пройти ВЛК за новими правилами, користуватись застосунком Резерв+ та дотримуватись військового обліку. За порушення – штраф до 25 500 грн

Сьогодні мобілізація – це не просто юридичне поняття. Це реальний крок до посилення нашої оборони, до зміцнення Збройних Сил України та всіх Сил оборони. Це – про можливість ефективно стримувати ворога, не допустити повторення жахіть Бучі, Ізюму та інших зруйнованих міст.


Нагадуємо з 24 лютого 2022 року, через збройну агресію росії, на підставі Указу Президента № 69/2022 на всій території України проводиться загальна мобілізація.


У період дії воєнного стану військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років необхідно:


  1. перебувати на військовому обліку в районному ТЦК та СП за місцем перебування чи проживання;
  2. уточнити особисто в ТЦК та СП свої військово-облікові дані, які буде внесено до Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних та призовників;
  3. оновлювати свої облікові данні;
  4. завжди мати при собі військово-обліковий документ в електронній або паперовій формі разом з документом, що посвідчує особу та пред’являти документи за вимогою уповноваженим особам, зокрема військовослужбовцям ТЦК та СП, поліцейського, представника державної прикордонної служби України;
  5. з'являтися до ТЦК та СП за викликом у зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях місце та строки;
  6. військовозобов'язаним громадянам віком від 25 до 60 років, яких визнали обмежено придатними до 4 травня 2024 року, потрібно пройти повторно ВЛК з метою визначення придатності до військової служби, звернувшись до районного ТЦК та СП або отримати направлення через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста (Резерв+).

Зверніть увагу! Порушення правил військового обліку унеможливлює бронювання працівника!

Нагадуємо! З 1 квітня військово-лікарські комісії (далі – ВЛК) формують усі постанови з висновками в електронному вигляді. Тепер висновки ВЛК автоматично передаються до реєстру військовозобов’язаних Оберіг, а інформація про придатність або непридатність і дату проходження ВЛК швидше відображається в застосунку Резерв+. Військовозобов’язаному більше не треба особисто передавати постанову ВЛК до ТЦК для внесення в особову справу або чекати, поки комісія надішле паперові документи та їх зафіксують у системі.

Термін проходження медичного огляду до 5 червня 2025 року!

Нагадуємо у застосунку Резерв+ стали доступні відстрочки для людей з інвалідністю, дані про яких є в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (ЄІССС). Раніше відстрочку онлайн могли оформити лише люди з інвалідністю, дані яких знаходились в реєстрі Пенсійного фонду України (ПФУ), та мали відповідне пенсійне посвідчення. Особам з інвалідністю проходити медогляд непотрібно.


Поважними причинами неприбуття визнаються:


  1. перешкода стихійного характеру,
  2. хвороба,
  3. воєнні дії та їхні наслідки,
  4. інші обставини, які позбавили можливості прибути у визначені пункт і строк;
  5. смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини (чоловіка).


У випадках порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію на порушників чекає постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 17 до 25,5 тисяч гривень.


Нагадуємо 4 травня набув чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX, який скасував статус «обмежено придатний».


Після проходження ВЛК військовозобов’язаний отримає один із висновків:


1. «Придатний»:


  1. до військової служби;
  2. до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;


2. «Непридатний»:


  1. до військової служби;
  2. до військової служби з переоглядом через 6 – 12 місяців (постанова приймається під час дії воєнного стану);


3. «Потребує»:


  1. звільнення від виконання службових обов'язків на певну кількість календарних днів;
  2. відпустки для лікування у зв’язку з хворобою на певну кількість календарних днів;
  3. відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) на певну кількість календарних днів;
  4. лікування у закладі охорони здоров’я (установу) на строк не менше певної кількості календарних днів;


4. «Тимчасово непридатний»:


  1. до проходження зборів (постанова приймається щодо військовозобов'язаних, резервістів, яких призивають на збори);
  2. до військової служби (вказати дату повторного огляду).


5. Не потребує тривалого лікування (постанова приймається у випадках відсутності потреби у продовженні тривалого лікування).


Ступінь придатності до військової служби встановлюється ВЛК відповідно до Розкладу хвороб.


Отриманий статус автоматично з’явиться у застосунку Резерв+


Джерело: Харківський ОТЦК та СП


Матеріал на тему:


Як забронювати працівників через портал Дія: покрокова інструкція від Мінцифри

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇