- Хто може бронювати своїх працівників
- Як поділяються громадяни щодо військового обов’язку
- Чи можна забронювати резервіста
- Як розрахувати кількість військовозобов’язаних, яких можна забронювати
- Висновок
Сьогодні побачили подібне запитання на сторінці «Дія» у Фейсбуці. Давайте розбиратись.
Хто може бронювати своїх працівників
Наразі в Україні бронювання відбувається:
1. За постановою КМУ №45 (має гриф "ДСК" і її немає у відкритому доступі). Бронювання за цією постановою відбувається виключно через ТЦК та СП і перелік суб’єктів, що можуть забронювати за цією постановою своїх працівників, досить обмежений.
2. За постановою КМУ №76. Бронювання доступне для військовозобов’язаних працівників (бенефіціарів) наступних суб’єктів:
- підприємств, що є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
- підприємств, які в установленому порядку визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
- держаних органів, ОМС, Нацполіції, прокуратури, БЕБ, ДСНС, НАБУ, ДБР тощо.
Як поділяються громадяни щодо військового обов’язку
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники – особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники – особи, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовці – особи, які проходять військову службу;
- військовозобов’язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Чи можна забронювати резервіста
Повернемося до постанови КМУ №76.
Цією постановою затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Якщо проаналізувати вказаний Порядок бронювання, можемо зробити висновок, що забронювати можна лише військовозобов’язаних. В Порядку не згадується про можливість бронювання ні призовників, ні резервістів.
Хоч текст постанови №45 ми не аналізуємо в цій статті, може впевнено сказати, що бронювання резервістів за цією постановою також не можливе.
Отже, резервісти не підлягають бронюванню
Тож, відповідь «Дії», яка наведена на скріншоті, про те, резервіста не вдасться забронювати, цілком відповідає вимогам діючого законодавства.
Як розрахувати кількість військовозобов’язаних, яких можна забронювати
Відомо, що більшість госпсуб’єктів можуть забронювати лише 50% військовозобов’язаних.
Для підрахунку загальної кількості військовозобов’язаних слід також мати на увазі, що ні призовники, ні резервісти не повинні враховуватися, адже вони не є військовозобов’язаними.
Крім того, до загальної кількості військовозобов’язаних не входять жінки та військовозобов’язані, що заброньовані за іншими підприємствами.
Висновок
- Забронювати можна лише військовозобов’язаних. Ні призовників, ні резервістів не можна забронювати.
- До загальної кількості військовозобов’язаних для підрахунку квоти для бронювання не входять ні призовники, ні резервісти.
- Військовозобов’язані жінки та працівники, заброньовані за іншим підприємством, не враховуються в загальну кількість військовозобов’язаних.
Джерело: kadroland