Бізнес закликає владу посилити боротьбу з нелегальною онлайн-торгівлею

Європейська Бізнес Асоціація виступила з конкретними пропозиціями до влади щодо впровадження дієвих заходів для боротьби з нелегальним онлайн-продажем підакцизної продукції

За підсумками форуму Європейської Бізнес Асоціації «Детінізація та чесна конкуренція», експерти Асоціації звернулися до влади з пропозицією посилити співпрацю у боротьбі з нелегальною онлайн-торгівлею підакцизними товарами.

Зокрема, вони запропонували провести публічне обговорення проєктів нормативно-правових актів за участі бізнесу та створити робочу групу для розробки механізмів моніторингу та блокування нелегальних інтернет-продавців.

Закон України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачає створення підзаконних актів для контролю за торгівлею цими товарами в інтернеті.

Передусім йдеться про:

  1. створення реєстру вебсайтів ліцензованих продавців алкоголю, тютюнових виробів, електронних сигарет;
  2. системний моніторинг онлайн-простору податковими органами для виявлення сайтів, які продають підакцизні товари з порушенням законодавства;
  3. розробку механізмів блокування таких сайтів і впровадження ефективного контролю.

Однак членські компанії Асоціації зазначають, що такі нормативно-правові акти ще не затверджені, а контроль за нелегальною онлайн-торгівлею підакцизними товарами майже не працює, попри набуття чинності відповідним Законом ще 27 липня 2024 року. Така ситуація сприяє подальшому розвитку тіньового ринку підакцизної продукції в інтернеті та завдає значних економічних збитків державі.

Експерти Асоціації виокремлюють такі загрози неконтрольованої онлайн-торгівлі підакцизними товарами:


  1. Збільшення частки нелегального ринку. Рівень незаконного продажу підакцизних товарів в інтернеті продовжує зростати. Це призводить до значних втрат державного бюджету через недоотримання акцизних платежів.
  2. Нерівні умови для бізнесу. Легальні компанії, які дотримуються регуляторних вимог, опиняються у нерівних умовах порівняно з недобросовісними продавцями.


Європейська Бізнес Асоціація наголошує, що конструктивна співпраця між державою та бізнесом дозволить швидко й ефективно впровадити вимоги законодавства, створити рівні умови для всіх учасників ринку та забезпечити додаткові надходження до бюджету.


Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇