Кабмін уточнив розрахунок вартості спецдозволів на надра

Кабмін оновив методику визначення початкової ціни продажу спеціальних дозволів на користування надрами. Зокрема, уточнено перелік інформації, яку мають надавати ДПС та ДКЗ для опрацювання робочою групою Держгеонадр, а також оновлено коефіцієнт переходу для бішофіту

Кабінет Міністрів України на засіданні 25 березня 2025 року ухвалив зміни до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на користування надрами. Нововведення удосконалюють механізм обчислення вартості дозволів, увівши визначення такої інформації та методику її обрахунку.


Зміни до Методики передбачають:


  1. порівняння показників у дозвільних документах та задекларованих платниками податків;
  2. обчислення середньозваженої ціни; регламентування того, що усі дані Державна податкова служба надає на підставі додатка 1 Декларації «Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин» до Податкової декларації з рентної плати, враховуючи для обчислення лише ті показники, що пройшли перевірку за відповідним алгоритмом.


Основною причиною необхідності перегляду Методики стало різке зростання вартості спеціальних дозволів на користування надрами влітку 2024 року, адже для деяких видів корисних копалин таке здорожчання відбулося у більш ніж сотні разів і придбання спецдозволів стало майже недоступним для малого та середнього бізнесу. Уряд відреагував на виклики ринку надрокористування, ухваливши зміни до Методики. Ухвалені зміни дозволять запобігти різким необґрунтованим коливанням ціни та зробити процес розрахунку прогнозованим для бізнесу.


До процесу ціноутворення залучається робоча група з представників Державної служби геології та надр України, Державної податкової служби України та Державної комісії України по запасах корисних копалин. Члени робочої групи аналізуватимуть отримані показники та встановлюватимуть максимальне зі значень для визначення початкової ціни. У разі відсутності необхідних даних від ДПС чи ДКЗ використовуватиметься інформація з офіційного веб-сайту Держгеонадра за попередній звітний квартал.


Робоча група щоквартально переглядатиме та оновлюватиме розрахункові показники відповідно до змін у ринковій ситуації.


Ще одна важлива зміна – виключення можливості при обрахунку початкової ціни спеціального дозволу на користування надрами використовувати ціни, визначені під час затвердження запасів, якщо з цього моменту минуло менше ніж рік. Скасування цієї норми забезпечить застосування актуальних цінових даних при формуванні початкової вартості дозволів. Раніше різний підхід до оцінки міг створювати нерівні умови для учасників ринку. Нова методика забезпечує єдиний підхід, що встановлюватиме справедливу конкуренцію та рівні умови для суб’єктів господарювання.


Зрозумілі та стабільні правила ціноутворення знижують ризики раптових змін і створюють сприятливі умови для інвестицій.


Оновлення методики є важливим кроком до зрозумілого чітко визначеного та справедливого механізму розрахунку. Вона стане гнучким інструментом регулювання, здатним швидко адаптуватися до змін економічної ситуації та потреб ринку.


Джерело: представник КМУ у ВРУ Тарас Мельничук, Урядовий портал

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Надходження основних засобів: бухгалтерські проведення

Якими бухпроведеннями показати в обліку придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах попередньої оплати, придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах наступної оплати, придбання основних засобів за рахунок короткострокового кредиту банку, придбання основних засобів за рахунок довгострокового кредиту за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», створення основних засобів власними силами, переведення до складу основних засобів з оборотних активів, будівництво основних засобів підрядним способом, безоплатно отриманих основних засобів, надлишки основних засобів, що виявили через інвентаризацію, внесок основними засобами до статутного капіталу, основними засобами до додаткового капіталу без збільшення статутного капіталу, обміну подібними основними засобами, обміну неподібними основними засобами, розповідаємо у статті