Коли НБУ скасує обмеження на карткові перекази та коли інфляція піде на спад: інтерв’ю Голови НБУ

Голова НБУ Андрій Пишний розповів про заходи для зниження інфляції, стимулювання кредитування та створення банку фінансової інклюзії. Нацбанк підвищив облікову ставку до 14,5%, щоб стримати інфляційні очікування, а також підтримує законодавчі ініціативи щодо доступу населення до фінансових послуг, зокрема у прифронтових регіонах

Як НБУ досягне зниження інфляції?
Які перспективи розвитку кредитування, зокрема іпотеки?
Коли може бути створений банк фінансової інклюзії?
Чи планує НБУ зняття обмежень на перекази «з картки на картку»?
Та чи звертався Revolut до НБУ щодо виходу на український ринок?


Лише невелика частина питань з інтерв’ю Голови НБУ Андрія Пишного для видання «Forbes Ukraine».


🟢 Кілька важливих тез з інтерв’ю:


Пришвидшення інфляції було прогнозованим, тому наприкінці першого півріччя минулого року НБУ зупинив цикл пом’якшення процентної політики, а в грудні та січні 2025 року підвищив облікову ставку загалом до 14,5%. Це недохідний крок, щоб інфляційні очікування залишалися під контролем, а інтерес до заощаджень у гривні зберігався. Прогноз НБУ передбачає, що сповільнення інфляції в другому півріччі цього року.


Національний банк розраховує, що банки найближчим часом переглянуть процентну політику й запропонують адекватні ставки, зважаючи на інфляційні очікування. Грудневе рішення підвищити облікову ставку на 0,5 в.п. вже зупинило зниження депозитних ставок у банках, а в деяких – ставки дещо зросли.


Кредитування поступово набирає обертів. У 2024-му кредитування суттєво зросло: чистий гривневий кредитний портфель юросіб збільшився на понад 20%, фізосіб — майже на 40%.


Позитивний результат демонструє й напрям кредитування відновлення енергетики. За вісім місяців відкрито фінансування на 13 млрд грн. Ці проєкти покривають відновлення 530 МВт енергогенерації. У грудні обсяг заявок до банків був одним із найбільших за увесь час: 261 заявка на суму 4,3 млрд грн.


НБУ готовий до предметного обговорення питання врегулювання віртуальних активів як на рівні парламенту, так і з міжнародними партнерами, насамперед ЄС.


Голова НБУ зазначив:

Цей ринок має дати нові можливості, не створюючи небезпечного регуляторного арбітражу, а також не генеруючи безконтрольні та небезпечні ризики

Ухвалення закону про фінансову інклюзію та створення банку фінансової інклюзії допоможе вирішити питання доступності отримання фінансових послуг, особливо на прифронтових територіях. Важливо, щоб парламент підтримав документ у редакції, запропонованій НБУ.


Андрій Пишний підкреслив:

Це принципово. І це отримало підтримку МВФ. Це забезпечить дотримання банком фінансової інклюзії всіх вимог і нормативів НБУ. Розраховуємо, що наше бачення фінансової інклюзії дасть змогу не лише Укрпошті, але й іншим поштовим операторам долучитися до цього ринку

Джерело: НБУ

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇