Підприємство відповідає критеріям мікропідприємства, але подає Фінансовий звіт малого підприємства за формою №1-м, 2-м за календарний рік, а не фінансову звітність мікропідприємства за формою №1-мс, 2-мс. Які можливі наслідки?
В такому разі може загрожувати адмінштраф від органів статистики.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств, філій та представництв юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави (окрім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами) встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати.
Самі форми скороченої фінзвітності та порядок їх оформлення наведені НП(С)БО 25. Згідно з його пп. 2 п. 2 р. I мікропідприємства повинні складати фінансову звітність мікропідприємства, яка складається з балансу за формою №1-мс та звіту про фінансові результати за формою №2-мс. При цьому, це імперативна норма. Тобто НП(С)БО 25 чітко визначено, які підприємства можуть складати скорочену фінзвітність, та за якими формами вони це мають робити. І НП(С)БО 25 не надає підприємству право вибору форм скороченої фінзвітності. Тому обирати між формами «м» і «мс» загалом не можна.
Хіба що мікропідприємства можуть замість скороченої фінзвітності за формами №1-мс та №2-мс складати повноформатну фінзвітність із НП(С)БО 1. Таке право передбачене п. 2. р. II НП(С)БО 1.
Таким чином, подавши фінзвітність за формами №1-м та №2-м мікропідприємство допустилося помилки. Тому за це формально може загрожувати адмінвідповідальність із ст. 186-3 КпАП. Згідно з нею неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 170 до 255 грн. Однак, як нам здається, навряд чи органи статистики будуть застосовувати цю санкцію в означеному разі.
Поруч з цим, якщо ваше підприємство – платник податку на прибуток, то разом із декларацією з податку на прибуток вам слід подавати й фінзвітність. При цьому, судячи з усього, за подання фінзвітності не за тією формою податківці навряд чи теж каратимуть. Так, наприклад, в ІПК ДПС від 20.11.2020 №4775/ІПК/99-00-05-05-01-06 на запитання щодо правомірності подання разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств фінансової звітності суб’єкта малого підприємства замість фінансової звітності суб’єкта мікропідприємства податківці відповіли, зокрема, таке:
«Водночас прийняття податкової декларації є обов’язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п. 49.8 ст. 49 Кодексу). З урахуванням зазначеного, якщо податкова декларація містить обов’язкові реквізити, зокрема інформацію про наявність додатків – форм фінансової звітності, та фінансова звітність за відповідний звітний період подана платником податків до контролюючого органу, письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації платнику податків не надається».
На підставі цього можна зробити висновок, що під час прийняття прибуткової декларації податківці взагалі не перевіряють за тією формою разом з нею подано фінзвітність, чи ні. Тому скоріш за все сам по собі факт подання фінзвітності разом із декларацією з податку на прибуток не за тією формою ще не може стати підставою для неприйняття прибуткової декларації, а отже і застосування санкції із п. 120.1 ПКУ. Хоча, як нам здається, цей пом'якшувальний факт не можна сприймати як можливість порушення прямих приписів нацстандартів.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».
Джерело: 7eminar