Хто подає звіт про постачання та використання енергії за формою №11-мтп (річна)
Річний звіт про постачання та використання енергії за формою №11-МТП (річна) (далі – Звіт) подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які відпускають та/або використовують тепло- та електроенергію.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
В які строки подає звіт про постачання та використання енергії за формою №11-мтп (річна)
Звіт подають щороку не пізніше 28 лютого.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.
Куди подавати звіт про постачання та використання енергії за формою №11-мтп (річна)
Підприємства подають форму №11-МТП (річна) до органу державної статистики за своїм місцезнаходженням, тобто за місцем державної реєстрації.
Яка відповідальність за неподання форми № 11-МТП (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про постачання та використання енергії
З 1 січня 2025 року про постачання та використання енергії звітуйте за формою, затвердженою наказом Держстату від 24.04.2024 № 137.
Завантажуйте бланк:
Який порядок заповнення звіту про постачання та використання енергії за формою №11-мтп (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 12.07.2021 №19.1.2-12/19-21 (далі – Роз'яснення).
Форма № 11-мтп містить показники використання електроенергії та теплоенергії на виробничо-експлуатаційні та господарсько-побутові потреби підприємств, показники щодо джерел постачання електроенергії, теплоенергії та енергогенеруючих потужностей котельних та інших енергетичних установок.
Зазначені показники форми беруть із первинних документів.
Увага! Дані по всіх розділах за всіма рядками наводять з одним десятковим знаком відповідно до одиниць вимірювання. За відсутності даних у відповідних рядках (графах) форми ставлять прочерк
У випадку відсутності даних у формі зазначайте одну з наведених на бланку причин, за винятком причини «Не здійснюється вид економічної діяльності, який спостерігається».
Форма має три розділи. Опишемо, що вказувати в них.
Розділ 1. Джерела постачання енергії та їх потужність
Цей розділ містить показники щодо джерел постачання електроенергії, теплоенергії та енергогенеруючих потужностей котельних та інших енергетичних установок.
Установлену електричну та теплову потужності джерел постачання енергії відображають станом на кінець звітного року. Показники щодо установленої потужності енергогенеруючих станцій (установок) відображайте в кіловатах та гігакалоріях за годину.
Рядок 100 має містити сумарні дані щодо установленої потужності та обсягів відпуску електро- та теплоенергії у звітному році за всіма видами джерел постачання, наведених у рядках 111–185 розділу 1, а саме:
- тепловими електростанціями (ТЕС);
- тепловими електростанціями з комбінованим циклом виробництва, теплоелектроцентралями (ТЕЦ);
- атомними електростанціями (АЕС);
- вітровими електростанціями (ВЕС);
- сонячними електростанціями (СЕС);
- гідроелектростанціями (ГЕС);
- гідроакумулюючими електростанціями (ГАЕС);
- теплогенеруючими станціями або установками, котельнями; утилізаційними установками;
- теплонасосними установками; електрокотлами;
- іншими енергогенеруючими установками, не зазначеними вище.
Дані щодо установленої потужності та обсягів відпуску електро- та теплоенергії когенераційними установками записуйте до рядків 113, 114.
У рядку 150 відображайте дані про установлену потужність та обсяги відпуску електроенергії гідроакумулюючою електростанцією в насосному режимі роботи, які включають електроенергію, витрачену на перекачку води гідроакумулюючими і перекачувальними установками, що працюють у режимі синхронного компенсатора.
У рядку 160 показуйте інформацію щодо установленої потужності та обсягів відпущеної теплоенергії котельнями та блочними котельними установками (які є генераторами тепла для систем опалення та гарячого водопостачання об'єктів виробничого та господарського призначення), окремими котлами, не об'єднаними в котельню: водогрійними, паровими, газовими котлами-утилізаторами, за винятком електрокотлів, які враховуються окремо в рядку 180.
У рядках 170–175, а також 185 наводьте дані:
- про потужність та обсяги відпущеної енергії, яка отримана від котлів-утилізаторів; фізичного тепла продуктів виробництва, у тому числі від відібраного тепла на проміжних етапах технологічного процесу; фізичного тепла відхідних гарячих газів промислових печей і котельних агрегатів, тепла відвальних шлаків тощо; тепла пари, відпрацьованої в теплових установках: у пресах, у парових приводах насосів і компенсаторів тощо (рядок 170);
- про потужність та обсяги відпущеної енергії теплонасосних установок, що працюють на базі використання таких енергоресурсів, як тепло, яке відходить від систем охолодження виробничих агрегатів (рядок 175);
- про потужність та обсяги відпущеної енергії підігрівачів води (рядок 180);
- про потужність та обсяги відпущеної енергії інших установок (зокрема пересувних), не зазначених вище (рядок 185).
Важливо! Теплову потужність та обсяги відпущеної теплової енергії підігрівачів води враховуйте в рядку 180
Дані щодо теплової енергії, одержаної в теплоутилізаційних установках при спалюванні горючих вторинних енергоресурсів: горючих газів, попутно одержаних у процесі виробництва (доменний газ, коксовий газ, крекінг-газ та ін.), паливних відходів вуглезбагачення, деревообробки, горючих сланців та інших, входять до складу даних щодо теплової енергії, відпущеної котельними. Їх відображайте в рядку 160.
У рядку 190 окремо з рядків 111–114, 160 та 185 виділені джерела постачання енергії, які працюють на твердому й рідкому біопаливі та на біогазі, з наступною їх розшифровкою за рядками 191–193.
Графа 1 відображає дані про установлену електричну потужність електростанції та установок.
Установлена електрична потужність електростанції та установок відповідає сумі номінальних (заводських або перемаркованих) значень потужностей усіх прийнятих в експлуатацію первинних механічних двигунів, з'єднаних з електричними генераторами і призначених для виробництва електроенергії. Показник включає також потужність первинних теплових двигунів з генераторами власних потреб електростанції. Докладніше про це – у Роз'ясненні.
У разі зміни установленої потужності (графи 1) у порівнянні з попереднім роком до звіту додайте лист-пояснення, у якому вкажіть величину зміни та її причину: уведення, демонтаж, перемаркування.
Графа 2 включає дані щодо установленої теплової потужності по турбоагрегатах із регульованим відбором пари, протитиском і погіршеним вакуумом, які відпускають тепло споживачам безпосередньо або через водогрійні, редукційні, пароперетворювальні установки; конденсаційних турбоагрегатах, які відпускають тепло з нерегульованих відборів; котлах, редукційних і редукційно-охолоджувальних установках тощо, призначених для відпуску тепла споживачам та забезпечення власних потреб електростанції у вигляді пари і гарячої води, станом на 31 грудня звітного року. У цій графі відображайте встановлену теплову потужність вищезазначених джерел енергії, яка відповідає сумі номінальних теплових потужностей усіх видів діючого або потенційно діючого обладнання, за винятком підготовленого на списання. Докладніше про це – у Роз'ясненні.
У графі 3 відображайте дані про кількість відпущеної електроенергії як різниці між виробленою електроенергією та витратами електроенергії на власні виробничі потреби електростанції (установки), одержаної від власного виробництва (за винятком купованої електроенергії на власні виробничі потреби).
На замітку! Загальна кількість відпущеної електроенергії, відображена за відповідними рядками у графі 3 розділу 1, не включає даних щодо витрат енергії на власні виробничі потреби
За наявності даних у графі 3 по рядках 100–150, 170–175 та 185–193 у графі 1 відображайте дані по відповідних рядках. У разі виведення з експлуатації потужності за вищезазначеними рядками на момент звітування, дані відображайте тільки по графі 3.
Графа 4 відображає відпущену теплоенергію з парою різних параметрів, мережною і хімічно очищеною (знесоленою) водою, конденсатом і дистилятом, за винятком теплової енергії, поверненої в цикл з відробленою парою, конденсатом, мережною водою, а також початковою водою, що поповнює неповернення конденсату й втрати мережної води.
Показник уключає:
- відпуск теплоенергії від енергетичних котлів (свіжа пара, пара від редукційно-охолоджувальних установок (РОУ або ШРОУ), з відборів, протитиску або від конденсаторів турбоагрегатів), а також пікових водогрійних котлів, призначених для додаткового підігріву мережної води після мережних підігрівачів турбоагрегатів;
- теплову енергію, відпущену споживачам за рахунок пари, частково або повністю відпрацьованої у турбінах:
- пари виробничого та теплофікаційного відборів, протитиску, нерегульованих відборів (безпосередньо споживачам або на основні та пікові підігрівачі мережної води;
- на підігрівачі сирої та хімічно очищеної води для підігріву додаткової води, яка поповнює неповернення конденсату від споживачів, підживлювальної води тепломережі);
- пари, що надійшла у конденсатор (підігрів мережної води, води для поповнення неповернення конденсату й підживлення тепломережі).
Відпуск теплової енергії відображайте різницею між виробленою тепловою енергією та витратами теплової енергії на власні потреби енергогенеруючих підприємств (установок).
Загальна кількість відпущеної теплоенергії, відображена за відповідними рядками у графі 4 розділу 1, не включає даних щодо витрат енергії на власні виробничі потреби.
Дані щодо установленої потужності та обсягу відпуску тепла електричними приладами, у тому числі електричними конвекторами опалення, малопотужними електричними тепловентиляторами та потужними електричними тепловентиляторами, у розділі 1 «Джерела постачання енергії та їх потужність» не відображайте, якщо одержане тепло від приладів використовуєте для власних потреб підприємства і при цьому не відпускаєте зовнішнім споживачам.
За наявності даних у графі 4 по рядках 100–115, 130, 160–193 у графі 2 відображайте дані по відповідних рядках. У разі виведення з експлуатації потужності за вищезазначеними рядками на момент звітування дані показуйте тільки по графі 4.
Розділ 2. Використання електроенергії
У цьому розділі зазначайте дані про загальний обсяг використання електроенергії (активної енергії), що надійшла на підприємство за усіма джерелами надходження як від власного виробництва, так і від інших підприємств й організацій. Дані вказуйте за звітний рік.
У рядку 200 відображайте обсяг використаної електроенергії за звітний рік за всіма видами витрат на виробництво продукції та виконання робіт, на власні технологічні потреби енергогенеруючих установок, ураховуючи витрати електричної енергії на допоміжні потреби виробництва й втрати енергії в перетворювачах, у власних електричних мережах, які віднесені на виробництво продукції (роботи), освітлення та опалення, витрати електроенергії ГАЕС при її роботі в генераторному режимі, витрати електроенергії в системах охолодження та інші господарські потреби підприємства. Також до цього рядка враховуйте витрати електроенергії підприємств та організацій, які належать до невиробничої сфери: державні заклади, школи, сфера послуг тощо.
Увага! Рядок 200 не включає обсяги електроенергії, відпущеної на сторону зовнішнім споживачам, у тому числі реалізованої населенню
У рядку 210 зазначайте обсяг витрат електроенергії на виробництво всіх видів продукції та робіт, включаючи витрати на основні та допоміжні технологічні процеси; потреби виробництва, а також втрати енергії в перетворювачах, у електричних мережах підприємства (цеху). Також у рядку 210 вказуйте електроенергію, використану в теплонасосних установках та електрокотлах, відпуск тепла яких наведено в розділі 1 у рядках 175, 180 відповідно. Не враховуйте при цьому в рядку 210 обсяги використаної електроенергії на власні технологічні потреби енергогенеруючих підприємств (установок), дані щодо електроенергії, використаної гідроакумулюючою електростанцією в насосному режимі роботи, обсяг використаної електроенергії на охолодження.
У рядку 215 відображайте обсяги використаної електроенергії на власні технологічні потреби енергогенеруючих підприємств (установок).
У технологічних витратах – дані щодо обсягів електричної енергії на використання допоміжним обладнанням, яке безпосередньо пов'язане з виробництвом енергії, включаючи обладнання переробки палива, охолодження води, обслуговування енергоустановок, на передавання електричними мережами, на транспортування теплової енергії та інше виробниче використання (освітлення, опалення виробничих приміщень та адмінспоруд генеруючих підприємств), а також втрати в трансформаторах, які є невід'ємною частиною електростанції.
У рядку 220 відображайте дані щодо електроенергії, використаної гідроакумулюючою електростанцією в насосному режимі роботи, які включають інформацію стосовно електроенергії, витраченої на перекачку води гідроакумулюючими і перекачувальними установками, що працюють у режимі синхронного компенсатора.
У рядку 225 показуйте обсяг використаної електроенергії на охолодження, тобто обсяг електроенергії, використаний на роботу холодильного обладнання.
Втрати електроенергії, які виникли при транспортуванні й розподіленні в електромережах енергосистем, виділені окремо, враховуйте в рядку 230 і не зараховуйте до рядків 200, 210, 215, 220, 225. Також до цього рядка враховуйте втрати в трансформаторах, які не є частиною електростанції.
Розділу 3. Використання теплоенергії (пари і гарячої води)
Показники розділу 3 містять дані щодо обсягу використаної теплоенергії (пари і гарячої води), одержаної як від власних джерел, так і отриманої від інших підприємств та організацій. Дані надають за звітний рік.
Рядок 300 має містити дані щодо загального обсягу використаної теплоенергії в цілому, включаючи витрати на виробництво продукції (виконання робіт) та використання тепла на власні потреби енергогенеруючих підприємств (установок). До обсягу використаної енергії за звітний рік віднесені також витрати на допоміжні потреби виробництва і втрати енергії в перетворювачах, у власних теплових мережах, які віднесені на виробництво продукції (роботи), освітлення, опалення та інші господарсько-побутові потреби підприємства. Також до цього рядка включено витрати теплоенергії підприємств та організацій, які належать до невиробничої сфери: державні заклади, школи, сфера послуг тощо.
Рядок 300 не включає обсяги теплоенергії, відпущеної на сторону зовнішнім споживачам, а також реалізованої населенню.
У рядку 310 наводьте загальний підсумок витрат теплоенергії на виробництво всіх видів продукції та робіт, включаючи витрати на основні та допоміжні технологічні процеси; потреби виробництва, а також втрати енергії в перетворювачах, у теплових мережах підприємства (цеху). Також у рядку 310 відображайте теплоенергію, отриману з хімічних процесів й використана на виробництво електроенергії.
У рядку 315 відображайте обсяг використаної теплоенергії на власні технологічні потреби, які пов'язані з виробництвом теплоенергії. Цей рядок вміщує дані про обсяги теплової енергії на передавання тепловими мережами, на транспортування теплової енергії та інше виробниче використання (освітлення, опалення виробничих приміщень та адмінспоруд).
Втрати теплоенергії, які виникли при транспортуванні й розподіленні в теплових мережах енергосистем, виділяйте окремим рядком 330.
Як подавати звіт про постачання та використання енергії за формою №11-мтп (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №11-мтп (річна) передбачений код шаблону S1901115, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів: