Декларація з туристичного збору: інструкція

Розповімо, хто, у які строки та спосіб подає податкову декларацію туристичного збору. Наведемо порядковий алгоритм заповнення деки разом з Розрахунком податкових зобов’язань з турзбору, що допоможе вам уникнути помилок


Туристичний збір – це місцевий збір, кошти якого надходять винятково до місцевих бюджетів. 


Ставку туристичного збору встановлює своїм рішенням орган місцевого самоврядування за кожну добу тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) у розмірі


  1. до 0,5% мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) – для внутрішнього туризму; 
  2. до 5% МЗП – для в’їзного туризму (пп. 268.5.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). 


Особливістю турзбору є те, що він не належить до числа обов’язкових (п. 10.21 ПКУ). Тобто місцева влада на власний розсуд не тільки визначає розмір ставки в межах, прописаних у пп. 268.3.1 ПКУ, але й приймає рішення, чи встановлювати цей збір узагалі (п. 10.3 ПКУ).


Тож цілком нормально, коли в одному місті України турзбір сплачують, а в іншому – ні. Це логічно і такою є суть турзбору: його встановлюють на тих територіях, які є туристично привабливими і де спостерігається великий потік туристів. Утім, законодавство жодним чином не обмежує будь-яке місто, селище, село чи ОТГ має право встановити турзбір.

На замітку! Щоб точно дізнатися, чи встановлено турзбір на території, де ви працюєте, зазирніть до рішення свого органу місцевого самоврядування

Хто сплачує та звітує з туристичного збору


Платниками турзбору є туристи – фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), які прибувають на територію, де місцева влада встановила турзбір (пп. 268.2.1 ПКУ).


Ключовим для сплати турзбору є факт тимчасового розміщення на ночівлю у помешканнях, перелік яких визначає пп. 268.5.1 ПКУ. При цьому турзбір підлягає сплаті не в цілому за номер, а за кожного туриста окремо.

Увага! Турзбір мають сплачувати не лише туристи, які заселяються в готелі, турбази, кемпінги чи хостели, а й ті, хто селиться у квартирах, приватних будинках чи котеджах. Винятками із цього правила є лише пільгові категорії фізосіб, перелік яких визначає пп. 268.2.2 ПКУ. Ці особи звільнені від сплати турзбору, незалежно від того, куди вони заселяються

Турзбір входить до вартості послуг за проживання, і туристи сплачують його у складі загального платежу. Причому турзбір слід сплачувати авансом перед заселенням (пп. 268.6.1, 268.6.2 ПКУ). Тобто без документа про сплату турзбору селити туриста не можна. Виняток – ситуація, коли турист подовжує строк проживання вже безпосередньо після заселення. Тоді за додаткові доби турзбір можна доплачувати додатково (ЗІР, категорія 125.01).


Зазвичай туристи сплачують турзбір разом із вартістю туристичних послуг тим суб’єктам господарювання, які надають їм послуги з тимчасового проживання. А от сплачувати турзбір до бюджету і звітувати про це повинні саме надавачі туристичних послуг податкові агенти (пп. 268.5, 268.7 ПКУ). Тобто фактичний платник і той, хто перераховує та декларує збір до місцевого бюджету, у більшості випадків не співпадають.

На замітку! Податковими агентами можуть бути не тільки особи, які надають туристичні послуги. Цю функцію можуть виконувати також квартирно-посередницькі організації, якщо туристів заселяють до помешкань, визначених пп. «б» пп. 268.5.1 ПКУ. Крім того, місцева влада може спеціально уповноважити певних юросіб виконувати функції податкового агента на території, підвідомчій цій місцевій владі (ЗІР, категорія 125.01)

Однак у цій статті зосередимося саме на податкових агентах, які надають туристичні послуги. Перелік усіх «турзбірних» податкових агентів публікує на своєму сайті орган місцевої влади, який установив турзбір (пп. 268.5.2 ПКУ).


Отже, гроші від туриста потрапляють до місцевого бюджету шляхом проходження спочатку банківського рахунку чи каси готелю. Форму платежу туриста законодавство не визначає, тому турист може заплатити збір як готівкою, так і через безготівковий розрахунок. Тут усе залежить від його бажання, ситуації та вимог самого готелю.


Які строки звітування і сплати туристичного збору

Податкову декларацію з туристичного збору (далі Декларація) податкові агенти подають щокварталу протягом 40 календарних днів (к. дн.), що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 268.7.1 ПКУ; ЗІР, категорія 125.04).


Сплачують турзбір податкові агенти:


  1. щокварталу, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк та відповідно до Декларації за звітний (податковий) квартал – впродовж 10 к. дн. від граничного строку подання Декларації;

або

  1. авансовими внесками – до 30 числа (включно) кожного місяця, у лютому – до 28 (29) числа (включно). Сума переплати з турзбору, сплаченого авансовими внесками, зменшує суму турзбору, який підлягає сплаті у наступному кварталі на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради (ЗІР, категорія 125.03).


Суб'єкт господарювання – податковий агент не подає Декларацію за звітний квартал, протягом якого господарську діяльність:


  1. не проводив. Тобто, у випадку, коли послуги з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) не надавали та відсутні показники, які підлягають декларуванню (ЗІР, категорія 125.04);
  2. проводив, проте послуги з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) надавав винятково фізособам, які не є платниками туристичного збору. Звісно, за наявності копій документів, що підтверджують належність таких фізичних осіб до кола осіб, які не є платниками туристичного збору згідно з пп. 268.2.2 ПКУ (ЗІР, категорія 125.04).


Куди звітувати з туристичного збору


Декларацію податковий агент подає до контролюючого органу за місцем надання послуг з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) податковим агентом.


У разі надання послуг з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації податкового агента, який має підрозділи без статусу юридичної особи, або фізичною особою – підприємцем, податковий агент зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі, як податковий агент туристичного збору (ЗІР, категорія 125.04).


Якщо податкові агенти надають послуги на території територіальної громади у місті з районним поділом у різних районах такого міста, Декларацію подають тільки до уповноваженої ДПІ. Інформацію про уповноважену ДПІ можна отримати у будь-якому контролюючому органі міста з районним поділом. Разом з тим, у разі подання Декларації до іншого контролюючого органу міста, який не є уповноваженою ДПІ, платнику надійде повідомлення про уповноважену ДПІ. До такої уповноваженої ДПІ повторно Декларацію не подають (ЗІР, категорія 125.04).


Яка відповідальність за недекларування та несплату туристичного збору


Порушення податкового законодавства та вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену ПКУ та іншими законами України (п. 109.2 ПКУ).


Неподання або несвоєчасне подання звітності


Податковий агент сплатить штраф у розмірі:


  1. 340 грн за кожне неподання (несвоєчасне подання) Декларації;
  2. 1020 грн у разі повторного порушення у вигляді несвоєчасного подання Декларації, за яке до податкового агента протягом року вже було застосовано штраф за таке порушення та у період до одного року (до 365 або 366 днів – для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення (п. 120.1 ПКУ; ЗІР, категорія 132.01).


Порушення порядку справляння та сплати турзбору


Несплата туристичного збору у порядку, встановленому ПКУ, рішенням місцевого органу тягне за собою накладення штрафу у розмірі 50 нмдг (850 грн).


Порушення податковим агентом, особою, яка здійснює тимчасове розміщення платника збору у місцях проживання (ночівлі), порядку та/або особливостей справляння та/або сплати турзбору загрожує штрафом у розмірі:


  1. 100 нмдг (1700 грн);
  2. 200 нмдг (3400 грн) за повторного вчинення цього правопорушення особою, яку протягом року було піддано адмінстягненню за нього (ч. 2, 3 ст. 163-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення).


За якою формою подавати декларацію з туристичного збору


Декларацію з Додатком подавайте за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 09.07.2015 № 636.


Завантажуйте бланки документів:


  1. Податкова декларація з туристичного збору
  2. Розрахунок податкових зобов'язань з туристичного збору


Який порядок заповнення декларації з туристичного збору


Заповнювати Декларацію розпочніть з обов’язкового додатку «Розрахунок податкових зобов'язань з туристичного збору» (далі – Додаток), який містить:


  1. розрахунок податкових зобов’язань з туристичного збору (розділ І);
  2. авансових внесків (розділ ІІ). Цей розділ заповнюйте, якщо місцева рада встановила сплату туристичного збору авансовими платежами.


Розглянемо покроково заповнення кожного поля, рядка Декларації.


Загальна частина Декларації


Порядковий № номер Декларації арабськими цифрами, починаючи з одиниці, послідовно за порядком зростання кількості поданих з початку року податкових декларацій. Зазначайте цифру від 1 до 4 кількості поданих декларацій за рік. Наприклад, декларація за ІV квартал буде мати цифру 4.

Важливо! Кожний тип декларації нумеруйте окремо. Тобто, якщо подавали уточнюючу деку, то її до загальної нумерації не включайте

У рядку 1 проставте позначку «Х» щодо обраного типу Декларації:


  1. звітна – якщо подаєте Декларацію вперше (звичайна ситуація);
  2. звітна нова – якщо виявили помилку і звітна дата ще не настала. Декларація з такою позначкою скасовує попередню й вважається поданою (без штрафних санкцій);
  3. уточнююча – якщо виявили помилку вже після звітної дати (або за минулі звітні періоди) і для цього подаєте окрему уточнюючу Декларацію.


У рядку 2.1 зазначте період, за який звітуєте. В уточнюючій Декларації це поле не заповнюйте.


Рядок 2.2 заповнюйте лише для Декларації з позначкою «уточнююча» або якщо виправляєте помилку у минулому періоді шляхом подання поточної Декларації. Це період, за який виправляєте помилку.


Зокрема, періодом, що уточнюють, вважається період, за який платник, керуючись нормами ст. 50 ПКУ, самостійно узгоджує суму податкового зобов’язання у зв’язку із самостійним виявленням помилки у раніше поданій Декларації, що уточнює.


Далі наведіть у рядках:


  1. 3 – дані про себе – повне найменування або ПІБ (для підприємця);
  2. 4 – код ЄДРПОУ (для юросіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податку (для фізосіб). Зазначати номер паспорту можуть тільки особи, які мають відповідну відмітку в паспорті (через релігійні переконання);
  3. 5 – основний КВЕД згідно з реєстраційними даними;
  4. 6 – стандартні реквізити юрособи чи ФОП. E-mail та факс заповнюйте за бажанням;
  5. 7 – найменування органу ДПС. Так Декларацію подають до місцевого податкового органу за місцезнаходженням платника податку, де він перебуває на обліку, або за місцезнаходженням адміністративних центрів територіальних громад, на території яких суб’єкт господарювання є податковим агентом, в якому він згідно з пп. 268.7.2 ПКУ зареєстрований як податковий агент (перебуває на обліку за основним та/або неосновним місцем обліку);
  6. 8.1 – суму з кол. 13 ряд. 3 розд. І Декларації. Якщо таких додатків кілька, то беріть суму з усіх додатків.


Рядки 8.2–8.4 заповнюйте, якщо виправляєте помилку за минулі звітні періоди.


У рядку 9 зазначте кількість додатків. Декларацію подають одну, але якщо об’єкти розташовані за різними територіями територіальних громад (ТГ), то за кожною ТГ (за кожним органом місцевого самоврядування) заповнюють окремий додаток до Декларації.


У Доповненнях вказуйте будь-які відомості, які доцільно додати до Декларації. Зазначте номер та коротко опишіть зміст доповнення. Наприклад, це може бути обґрунтування неутримання турзбору з певних категорій осіб тощо.


Додаток «Розрахунок податкових зобов’язань з туристичного збору»


Зазначте у позиціях:


  1. «Порядковий номер Податкової декларації» номер Декларації, до якої додаєте цей розрахунок (ЗІР, категорія 125.04), починаючи з одиниці, послідовно за порядком зростання кількості поданих з початку року таких Декларацій;


  1. «Розрахунок № податкових зобов’язань з туристичного збору» порядковий номер розрахунку (арабськими цифрами), починаючи з одиниці, послідовно за порядком зростання. Загальна кількість розрахунків/додатків дорівнює рядку 9 Декларації та залежить від кількості територій територіальних громад, на території яких суб’єкт господарювання є податковим агентом з туристичного збору. Номер Додатку ставте починаючи з 1. Якщо всі об’єкти знаходяться в межах однієї території територіальної громади, то буде тільки Додаток з № 1;


  1. «Податковий період». Рядок 1.1 маєте заповнити обов'язково. Рядок 1.2 заповнюйте у разі надання додатка до уточнюючої Декларації (дані у рядках 1.1 та 1.2 мають бути ідентичними), а також у разі надання у складі звітної (звітної нової) Декларації додатка, у якому уточнюєте розрахунок податкових зобов’язань за минулий податковий (звітний) період;


  1. «Код за КАТОТТГ території територіальної громади» код за КАТОТТГ території територіальної громади, повноваження якої розповсюджуються на адміністративно-територіальну одиницю, на території якої суб’єкт господарювання є податковим агентом з туристичного збору. За кожним таким кодом за КАТОТТГ складайте окремий Додаток.  

Зважте на особливості визначення кодів за КАТОТТГ територіальних громад у м. Києві та Кривий Ріг. У цих містах для кожного району залишилися свої окремі рахунки місцевих бюджетів. Тому у деклараціях потрібно зазначати код за КАТОТТГ районів цих міст (відповідно до розташування об’єктів оподаткування). Коди районів містяться у колонці «Додатковий рівень». При цьому, по всіх інших містах з районним поділом колонку «Додатковий рівень» не застосовують (ЗІР, категорія 125.04

Розділ І. Розрахунок податкового зобов’язання


Місце проживання (ночівлі), графа 2. Турзбір визначайте окремо за кожним туристичним місцем, яке знаходиться на території, підвідомчій тій податковій, до якої подаєте Декларацію. Це необхідно тому, що в одного податкового агента одночасно може бути декілька готелів чи інших туристичних місць. Тому Додаток заповнюйте в розрізі цих місць проживання.


Радимо наводити назву місць проживання так, як ви визначили її у формі №20-ОПП (ЗІР, категорія 125.04). Якщо рядків не вистачає, додайте нові.


Загальна кількість діб, графа 3. Тут зазначте загальну кількість діб проживання (людино-діб) за всіма місцями (ліжко-місцями) за весь звітний період у розрізі внутрішнього та в’їзного туризму. Але без врахування осіб, які не є платниками туристичного збору та надали копії відповідних документів, що підтверджують їх належність до кола таких осіб. Кількість діб наводьте за період з початку року, а не кварталу. У разі погодинного розміщення туристичний збір розраховуйте для кожного проживаючого (платника туристичного збору) з базою оподаткування – одна доба (ЗІР, категорія 125.04).

Увага! Форма Додатку не дозволяє окремо зазначати в одному рядку людино-доби для внутрішніх і для в’їзних туристів. Тож якщо у вас протягом кварталу селилися як одні, так і інші, пропишіть двома окремими рядками інформацію навіть щодо одного туристичного місця. Тож у графі 3 зазначайте кількість людино-діб окремо для внутрішніх і окремо для в’їзних туристів. Визначати статус туриста треба одразу під час заселення. Для цього скопіюйте або сфотографуйте документ, що засвідчує його особу. Такі копії радимо зберігати на підтвердження того, що кількість людино-діб за кожним типом туризму ви визначили правильно

Плату за надання готельних послуг стягують у відповідності до єдиної розрахункової години – 12-ї години поточної доби за місцевим часом (п. 3.8 Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджених наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 № 19; далі – Правила).


Відповідно до п. 1.3 глави 1 Правил:

розрахункова година – це година, яка встановлена в готелі та при настанні якої споживач повинен звільнити номер у день виїзду й після якої здійснюється заселення в готель.

Готель з урахуванням місцевих особливостей може змінити єдину розрахункову годину. Як правило, розрахункову годину фіксують у внутрішніх правилах готелю.

         

Договір про надання готельних послуг може бути укладений на визначений або невизначений термін. У разі укладання договору на невизначений термін погодженим вважається найбільш короткий термін, як правило одна доба. Дія договору в такому разі завершується о 12:00 дня, наступного за днем прибуття споживача (п. 3.7 Правил). Відлік доби проживання розпочинається з 12 години дня, що передує дню виїзду, та триває 24 години до розрахункової години, встановленої готелем (див. роз'яснення ЗІР).


У разі бронювання та попередньої оплати проживання турзбір не сплачують, позаяк оплата і бронювання ще не означає заселення, а збір сплачують лише перед заселенням (див. роз'яснення ЗІР).


Розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня звітного року, графа 4. Цей показник потрібен для розрахунку ставки збору. Для 2024 року – 7100 грн, для 2025-го – 8000 грн.


Ставка збору (%), графа 5, графа 6. Тут вкажіть ставку туристичного збору з постанови місцевої ради. У разі застосування в одному звітному періоді за одним місцем проживання (ночівлі) різних ставок розрахунок податкового зобов’язання за таким місцем проживання (ночівлі) здійснюйте в окремих рядках.


У графі 5 зазначте ставку для внутрішніх туристів, а в графі 6 – для в’їзних. Ставки податку діють тільки для певної території. Збір можна не нараховувати, якщо місцева рада не затвердила його.


Податкова пільга, графи 7–12. Ці графи заповнюйте тоді, коли ваш орган місцевої влади встановив додаткові пільги зі сплати турзбору. Тоді у графі 7 зазначте код пільги «18030101», а у графах 8–12 – іншу інформацію щодо пільги.


У разі розміщення в одному місці проживання (ночівлі) платників туристичного збору, які мають пільги з різними кодами та/або періодами застосування в межах одного звітного періоду, розрахунок податкового зобов’язання за таким місцем проживання (ночівлі) здійснюйте в окремих рядках.

Важливо! Код та найменування пільги зазначайте відповідно до довідника пільг

Тут зазначте інформацію щодо:


  1. суми пільги, розрахованої пропорційно до періоду користування пільгою;
  2. дати користування пільгою у форматі дд.мм.рррр. У разі якщо строк користування податковою пільгою встановлений до початку звітного періоду та продовжується після його закінчення, такий строк збігається з датою початку та закінчення звітного періоду;
  3. суми пільги у разі цільового використання пільги / частини пільги (якщо таке цільове призначення визначено, зокрема, ПКУ або рішенням органу місцевого самоврядування).


Усього нараховано збору, графа 13. У цій графі наведіть загальну суму турзбору за кожним туристичним місцем. Її визначте шляхом добутку кількості людино-діб (гр. 3), мінзарплати (гр. 4) та ставки (гр. 5 або гр. 6). Якщо є пільги місцевої влади, тут зазначте суму за мінусом графи 9. Розраховуйте за формулою:

кол. 3 (людино-діб) × кол. 4 (МЗП) × кол. 5 (або 6) (ставка збору, %) ÷ 100 – сума розрахованої пільги (якщо така є).

Результат округліть до сотих, тобто наведіть у грн із копійками.


Якщо сума туристичного збору, нарахована податковим агентом платнику туристичного збору, визначена з копійками розміром 1, 2 та 5 копійок, то податковий агент зобов’язаний заокруглити суму збору відповідно до постанови Правління НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів» від 15.03.2018 №25 (ЗІР, категорія 125.03; постанова Правління НБУ «Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів» від 20.06.2019 №82).


Для рядка 3 беріть суму податкових зобов’язань за квартал з попередньо розрахованих сум за кожним об’єктом.


Рядки 4–9 заповнюйте, якщо виявили помилки в разі уточнення податкових зобов’язань.

Розділ ІІ. Розрахунок авансових внесків


Цей розділ Додатку і позицію «Рішення органу місцевого самоврядування» заповнюйте лише у разі прийняття органом місцевого самоврядування згідно з пп. 268.7.1 ПКУ рішення щодо сплати туристичного збору авансовими внесками. При цьому зазначте реквізити (дату, номер) рішення.


Усього нарахованого збору, графа 2. Сюди перенесіть загальну суму турзбору, визначену у розділі І Додатку, від якої відмінусуйте суми сплачених авансових внесків. Це значення графи 13 з розділу І.


Сума авансових внесків по кварталах графи 35. Тут вкажіть авансові внески, фактично сплачені за кожен місць кварталу.


Авансові внески з турзбору сплачують щомісяця, тому в одній колонці буде сума за трьома місяцями відповідного кварталу.


Сума надміру сплаченого авансового внеску, графа 6. Сюди занесіть суму з графи 7 розділу ІІ Додатку за попередній звітний період. Цифру у цьому рядку зазначте зі знаком мінус («–»).


Сума сплати з урахуванням фактично внесених авансових платежів, графа 7. Ідеться про суму турзбору, яку потрібно доплатити. Розраховуйте її за формулою: від фактичної суми турзбору (графа 2) віднімається сума авансових внесків (за квартали, графи 3-5), яка відкоригована на суму переплати (графа 6). Формулу розрахунку містить бланк Декларації.


Якщо значення графи 7 розділу ІІ Додатку мінусове, це означає, що під час сплати авансових внесків податковий агент сплатив більше турзбору, ніж треба. Тоді мінусове значення перенесіть до графи 6 розділу ІІ Додатку за наступний квартал, в якому рахуєте турзбір, сплачений до бюджету того населеного пункту, для якого турзбір установив орган місцевої влади, код КАТОТТГ якого зазначили у графі 2.


Як подавати декларацію з туристичного збору


Декларацію разом із Додатком подавайте в електронній формі – через Електронний кабінет із використанням кваліфікованого електронного підпису (ідентифікатор – J0303507 / F0303507).


Як бачите, нічого складного! 


Ірина ГОРДІЄЦЬ, незалежний експерт з податкового та бухгалтерського обліку


Шаблони та зразки документів:


Податкова декларація з туристичного збору

Розрахунок податкових зобов'язань з туристичного збору