Товариство (платник ПДВ) у 2022-2023 роках придбало у неплатників ПДВ майнові права інтелектуальної власності на об’єкти права інтелектуальної власності (комп’ютерні програми, промислові зразки, торгівельні марки (знаки для товарів і послуг)). Такі майнові права обліковуються на балансі Товариства як нематеріальні активи.
Платник податків має намір передати нерезиденту такі нематеріальні активи, як внесок до його статутного капіталу та взамін отримати відповідну частку, рівну вартості переданих нематеріальних активів.
З огляду на викладене, Товариство запитало у податківців:
чи оподатковуються ПДВ операції Товариства з передачі нематеріальних активів як внеску до статутного капіталу нерезидента?
Податківці проаналізували приписи розділу V та підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на наступне.
Товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (пп. 14.1.244 ПКУ).
Згідно з підпунктами «а» і «б» п. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).
Для товарів місце їх постачання визначається згідно з п. 186.1 ПКУ.
Так, місцем постачання товарів є:
- фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім двох випадків, наведених нижче);
- місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою;
- місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.
Податківці вказали, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.
В описаній у зверненні ситуації, операція Товариства із внесення товарів (нематеріальних активів) до статутного капіталу нерезидента для цілей оподаткування ПДВ може розглядатися як операція з постачання товарів.
Визначальним фактором (чинником) віднесення тих чи інших операцій Товариства з постачання товарів (нематеріальних активів) до категорії операцій, що є об’єктом оподаткування ПДВ, є встановлення місця постачання таких товарів відповідно до ст. 186 ПКУ.
Якщо, постачання товарів (нематеріальних активів) фактично буде здійснюватися на митній території України, то така операція буде об’єктом оподаткування ПДВ і підлягатиме оподаткуванню у загальновстановленому порядку.
Джерело: ІПК від 10.07.2024 №3604/ІПК/99-00-21-03-02