Чи потрібне РРО при продажу основних засобів за готівкові кошти

У разі продажу за готівкові кошти основних засобів (основних фондів), які вилучені з активів (списані з балансу) внаслідок їх продажу, платник податків може проводити такі розрахунки у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, або у безготівковій формі через банківські установи

Товариство є сільськогосподарським товаровиробником, перебуває на спрощеній системі оподаткування та має статус платника єдиного податку 4 групи. Основними видами діяльності є розведення великої рогатої худоби молочних порід, вирощування зернових та олійних культур. Товариство планує здійснити продаж основних засобів фізичній особі. У зв’язку зі складністю застосування норм законодавства в частині проведення готівкового розрахунку при продажу фізичній особі сільськогосподарських агрегатів, легкових автомобілів, що обліковуються на рахунку 10 «Основні засоби» Товариство звернулося з наступними питаннями до податківців:


  1. чи може Товариство при здійсненні продажу основних засобів, що перебувають на балансі, провести розрахунки з покупцями – фізичними особами в касі підприємства;
  2. чи зобов’язане Товариство застосовувати реєстратор розрахункових операцій при здійсненні готівкових розрахунків з покупцями за зазначені основні засоби?


Податківці проаналізували приписи Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №48 (далі – Положення № 148), Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, п. 4 НП(С)БО №7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 №92, Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 №291, та дійшли наступних висновків.


Об’єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Фінансовий результат від вибуття об’єктів основних засобів визначається вирахуванням з доходу від вибуття основних засобів їх залишкової вартості, непрямих податків і витрат, пов’язаних з вибуттям основних засобів. Регістри аналітичного обліку основних засобів, що вибули, додаються до документів, якими оформлені факти вибуття основних засобів.


Отже, враховуючи зазначене вище, у разі продажу за готівкові кошти основних засобів (основних фондів), які вилучені з активів (списані з балансу) внаслідок їх продажу і які згідно бухгалтерського обліку обліковувались на рахунку 10 «Основні засоби», Товариство може проводити такі розрахунки у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, або у безготівковій формі через банківські установи. Застосування Товариством РРО / ПРРО не є обов’язковим.


Крім того, у разі здійснення розрахунків в касі у готівковій формі, Товариство зобов’язане дотримуватись вимог Положення № 148, зокрема в частині дотримання граничних сум розрахунків.


Джерело: ІПК від 21.10.2024 №4927/ІПК/99-00-07-03-01

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Надходження основних засобів: бухгалтерські проведення

Якими бухпроведеннями показати в обліку придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах попередньої оплати, придбання основних засобів за рахунок власних коштів на умовах наступної оплати, придбання основних засобів за рахунок короткострокового кредиту банку, придбання основних засобів за рахунок довгострокового кредиту за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», створення основних засобів власними силами, переведення до складу основних засобів з оборотних активів, будівництво основних засобів підрядним способом, безоплатно отриманих основних засобів, надлишки основних засобів, що виявили через інвентаризацію, внесок основними засобами до статутного капіталу, основними засобами до додаткового капіталу без збільшення статутного капіталу, обміну подібними основними засобами, обміну неподібними основними засобами, розповідаємо у статті