8 з 10 надрокористувачів вважають галузь інвестиційно привабливою

Незважаючи на війну, 71% компаній продовжують інвестиції в галузь надрокористування, хоча кількість тих, хто не інвестує, зросла до 16%. Лише 16% використовують фінансові інструменти міжнародних організацій для підтримки своєї діяльності. Водночас 60% компаній частково або повністю відновили роботу. Основними викликами залишаються дефіцит кадрів, мобілізація працівників, і високі інвестиційні ризики

Серед опитаних надрокористувачів 78% вважають галузь надрокористування інвестиційно привабливою, а ресурсний потенціал України оцінюють на 8,02 балів за 10-бальною шкалою. Для порівняння, минулого року інвестпривабливість галузі високо оцінювали 82% респондентів.

  

Це демонструють результати опитування «Надрокористування в умовах війни та перспективи розвитку», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією серед членських компаній, що провадять діяльність у сфері надрокористування. 


До того ж, 71% продовжують інвестиції в українські надра навіть під час війни, 13% знаходяться на етапі прийняття рішення, а 16% не інвестують. Водночас ці дані дещо погіршились, порівняно з минулим роком, тоді про інвестиції повідомляли 74% компаній, не інвестували тільки 8% опитаних. Протягом 2023-2024 років інвестиції у надра 51% опитаних компаній склали до 5 млн доларів/євро, а в 11% – більше 5 млн. 


Фінансові інструменти міжнародних організацій, таких як MIGA, DFC, IFC, USAID, EBRD, BGK тощо для підтримки своєї діяльності використовують тільки 16% опитаних, 24% розглядають таку можливість, але ще не прийняли відповідне рішення. Водночас 21% не мають інформації про ці інструменти. 


Більшість компаній на ринку надрокористування продовжують свою діяльність. Робота 60% компаній наразі повністю або частково відновлена (54% минулого року), тоді як робота 21% досі зупинена. Тільки 19% опитаних компаній не відчули на собі наслідків воєнних дій. 


Цього року, на відміну від 2022-2023 років, 12% опитаних компаній вперше повідомляють про зростання доходів. У 16% рівень доходів не зазнав змін, у всіх інших – впав. Зокрема, 38% компаній повідомили про падіння до 50% від доходів, 15% – про падіння 50-75%, і 19% – про падіння більше 75%. Така динаміка демонструє поступове покращення фінансового стану надрокористувачів. 


Дещо знизилась кількість підприємств, що вважають регуляторне середовище у сфері надрокористування задовільним – з 63% минулого року до поточних 52%. Водночас 44% опитаних вважають його незадовільним (26% минулого року). І ще 4% оцінюють його позитивно, тоді як у минулій хвилі опитування так вважали 11% респондентів.

 

2 з 3 головних викликів у роботі надрокористувачів залишились незмінними з минулого року – це відключення електроенергії та високі ризики для міжнародного інвестування. Тоді як труднощі з логістикою, актуальні минулого року, поступились місцем проблемі мобілізації ключових працівників та дефіциту кадрів. Наразі 96% компаній відчувають негативний вплив проблеми дефіциту кадрів та складності бронювання військовозобов’язаних працівників.


В контексті співпраці України та ЄС, 18% учасників опитування вважають, що законодавча база галузі надрокористування в Україні наближена до стандартів ЄС, тоді як 57% вважає, що вона потребує значних доопрацювань. Перспективи стратегічного партнерства з ЄС у сфері критичних сировинних матеріал респонденти оцінюють в 3,33 бали за 5-бальною шкалою.


Необхідними стимулами для розвитку галузі надрокористувачі називають якісне регуляторне середовище (65% респондентів), захист права власності (59%), іноземні інвестиції (47%).  


Джерело: Європейська Бізнес Асоціація