Екоподаток за воду: як розрахувати та задекларувати

Екологічний податок – обов’язковий платіж для суб’єктів, які здійснюють скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти. Його сплачують не лише підприємці, а й бюджетні установи, громадські організації та постійні представництва нерезидентів. Розмір податку визначається залежно від обсягів і типів забруднень, а також ставок, затверджених Податковим кодексом


Платниками екологічного податку є:


  1. суб’єкти господарювання,
  2. юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність,
  3. бюджетні установи,
  4. громадські та інші підприємства, установи та організації,
  5. постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників,


під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти (п.п. 240.1.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).


Об’єкт та база оподаткування екологічним податком:


  1. є обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об’єкти (п.п. 242.1.2 ПКУ).


Суми екологічного податку:


  1. обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів скидів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів за формулою наведеною у п. 249.5 ПКУ.


Ставки податку за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (ст. 245 ПКУ):



Найменування забруднюючої речовини

Ставка податку, грн за 1 тонну

Азот амонійний

12883,84

Органічні речовини (за показниками біохімічного споживання кисню (БСК 5)

5156,8

Завислі речовини

369,52

Нафтопродукти

75792,4

Нітрати

1108,56

Нітрити

63278,16

Сульфати

369,52

Фосфати

10297,44

Хлориди

369,52


КМУ щорічно до 01 червня у разі необхідності вносить до ВРУ проєкт закону про внесення змін до ПКУ щодо ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції, зокрема з екологічного податку (абз. 9 п. 4 розд. XIX «Прикінцеві положення» ПКУ).


Слід зазначити, що контролюючі органи залучають за попереднім погодженням працівників, зокрема центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, для перевірки правильності визначення платниками податку фактичних обсягів скидів (п. 250.12 ПКУ).


Джерело: ДПС


Матеріали на тему:


Екологічний податок 2025

Чи може платник самостійно обрати ставку екоподатку не маючи дозволу на викиди

Декларація екологічного податку з додатками: інструкція заповнення

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇