Хто подає декларацію з екологічного податку
Платники екологічного податку – суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються (п. 240.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ):
- викиди (КБК 19010100 та 19011000 (викиди двоокису вуглецю (далі – Викиди Двоокису));
- скиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (КБК 19010200);
- розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання) (КБК 19010300);
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (КБК 190010400);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (КБК 19010400).
Строки подання декларації з екологічного податку
Звітним (податковим) періодом для обчислення податкових зобов’язань з екологічного податку є календарний квартал (п. 250.1 ПКУ).
Платники екологічного податку подають Декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів.
Якщо останній день подання припадає на вихідний або святковий день, строк переноситься на перший робочий день. З урахуванням цього:
- за I квартал 2025 року – до 12 травня 2025 року,
- за II квартал – до 11 серпня 2025 року,
- за III квартал – до 10 листопада 2025 року,
- за IV квартал – до 9 лютого 2026 року.
Куди подавати декларацію з екологічного податку
Пунктом 7.1 розд. VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (далі – Порядок №1588) встановлено, що якщо відповідно до законодавства у платника податків, крім обов’язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та /або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов’язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.
Платники екологічного податку подають Декларації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів:
- за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах – за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об’єктів;
- за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк – за місцем перебування платника на податковому обліку у контролюючих органах.
Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина – суб'єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до контролюючого органу, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин – суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій.
Відповідальність за неподання декларації з екологічного податку
Ненадання декларації вважається порушенням податкового законодавства і тягне за собою штраф:
- 340 грн за кожен випадок неподання або несвоєчасного подання (п. 120.1 ПКУ),
- 1020 грн у разі повторного порушення протягом року.
ПКУ передбачено, що у разі, якщо платник Податку з початку року не планує здійснення Викидів, Скидів, Розміщення, Утворення протягом звітного року, то такий платник повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення Податку.
Форма декларації з екологічного податку
Форма податкової декларації екологічного податку затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 №715, із змінами (далі –
Декларація).
Завантажуйте бланк Податкова декларація екологічного податку
Декларація (J0302006) містить додатки, що є її невід’ємною частиною, у яких платники екологічного податку декларують податкові зобов’язання за різними об’єктами оподаткування:
- Додаток 1 (J0302106) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
- Додаток 2 (J0302206) скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти;
- Додаток 3 (J0302306) розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання);
- Додаток 4 (J0302406) утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
- Додаток 5 (J0302506) за утворення радіоактивних відходів і сплачується за придбання джерел(а) іонізуючого випромінювання;
- Додаток 6 (J0302606) тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк;
- Додаток 7 Кодифікатор забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення – довідковий, зі звітністю не подається;
- Додаток 8 Кодифікатор забруднюючих речовин, що скидаються у водні об’єкти – довідковий, зі звітністю не подається;
- Додаток 9 - Кодифікатор відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах – довідковий, зі звітністю не подається.
При цьому, за викиди двоокису вуглецю (код забруднюючої речовини згідно з Кодифікатором забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення 243.4.001) складається окремий розрахунок
(Додаток 1 до Декларації). Податкові зобов'язання з податку за Викиди Двоокису виникають у суб'єктів господарювання, у яких сукупний річний обсяг Викидів Двоокису перевищує 500 тонн (п. 240.7 ПКУ).
Згідно з п. 250.7 ПКУ податкова декларація, що містить Додатки 4, 5 або 6, подається з копією звітності про фактичні обсяги радіоактивних відходів.
Звітність про фактичні обсяги радіоактивних відходів, утворених за базовий податковий (звітний) період, календарний квартал (включаючи вже накопичені до 1 квітня 2009 року), та фактичні обсяги радіоактивних відходів, які зберігаються у виробника таких відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк, погоджується органом державної санітарно-епідеміологічної служби та органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Вимоги щодо строків подання та змісту зазначеної звітності встановлюються особливими умовами ліцензії.
Копії звітності подаються платниками податків разом з податковою декларацією.
Заповнення декларації з екологічного податку
Увага! Усі вартісні показники (розрахунки), наведені у додатках, заповнюються у гривнях і копійках. Фактичні (валові) дані про викиди зазначаються в тоннах, а не в кілограмах.
Під час заповнення декларації слід використовувати цифрові коди забруднюючих речовин, наведені у Додатку 7 та Додатку 8 до декларації з екологічного податку. Наприклад, код діоксиду вуглецю CO2 – «243.4.001» (це одночасно код речовини та код групи). Наприклад, «243.1.000» замість «243.1.002» (аміак).
Заповнення основної частини (власне декларації)
Шапка
Порядковий № _. У цій графі зазначається номер Податкової декларації арабськими цифрами, починаючи з 1 (одиниці) послідовно в порядку зростання кількості поданих з початку року Податкових декларацій.
Копія. У разі подання копії Податкової декларації відповідно до п. 250.8 ПКУ поряд з полем «копія» проставляється позначка.
Тип Декларації. Для декларування податкових зобов’язань за звітний (податковий) квартал надається Декларація за типом «звітна» та у полі «звітна» Декларації проставляється позначка.
Після настання граничного терміну подання такої Декларації або уточнення показників попередніх звітних періодів платником екологічного податку подається Декларація за типом «уточнююча», у якій у полі «уточнююча» проставляється відповідна позначка, а також обов’язково зазначається реєстраційний номер декларації в контролюючому органі, яка уточнюється.
Рядок 1. Податковий (звітний) період.
Звітний період, за який подається Декларація зазначається у рядку 1 Декларації:
- у разі подання Декларації за типом «звітна» або «звітна нова» звітний період зазначається у рядку 1.1 таким чином: податковий період: звітний квартал – арабська цифра 1-4, чотири цифри року;
- у разі подання Декларації за типом «уточнююча» звітний період, за який уточнюються податкові зобов’язання з екологічного податку, зазначаються таким чином: звітний квартал – арабська цифра 1-4, чотири цифри року.
При складанні додатків до Декларації тип додатку має бути ідентичним типу Декларації.
Періодом, що уточнюється, вважається період, за який платник, керуючись нормами ст. 50 ПКУ, самостійно узгоджує суму податкового зобов’язання у зв’язку із самостійним виправленням помилки у раніше поданому податковому розрахунку, що уточнюється.
Рядок 2. Інформація щодо платника екологічного податку зазначається у р. 2 Декларації, зокрема:
- назва платника;
- податковий номер платника податків (код за ЄДРПОУ платника податку або реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами, або реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи) або серія (за наявності) та номер паспорта (зазначають фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
- код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням контролюючого органу, до якого подається Декларація, за місцем обліку платника екологічного податку (основне або неосновне місце обліку), визначений за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 №290.
Рядок 3. Зазначення контролюючого органу, до якого подається декларація.
Найменування контролюючого органу, до якого подається Декларація зазначається – контролюючий орган, який обслуговує територіальну громаду, на території якої розташовані джерела забруднення, зазначається у рядку 3 Декларації.
Рядок 4. Комплексний, містить підсумкові дані, які узагальнюють інформацію, надану в Додатках, які подані разом із декларацією.
Рядок 4.1. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення. Тут зазначається сума рядків 4 додатків 1.
Рядок 4.1.1. Різниця. Тут зазначається сума різниці між рядками 5.1 та 5.2 додатків 1.
Рядок 4.1.2. Штраф. Тут зазначається сума рядків 7 додатків 1.
Рядок 4.1.3 виключено на підставі наказу Мінфіну від 07.09.2023 №488.
Рядок 4.2. Скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти. Тут зазначається сума рядків 4 додатків 2.
Рядок 4.2.1. Різниця. Тут зазначається сума різниці між рядками 5.1 та 5.2 додатків 2
Рядок 4.2.2. Штраф. Тут зазначається сума рядків 7 додатків 2
Рядок 4.2.3 виключено на підставі наказу Мінфіну від 07.09.2023 №488.
Рядок 4.3 розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах Тут зазначається сума рядків 4 додатків 3
Рядок 4.3.1. Різниця. Тут зазначається сума різниці між рядками 5.1 та 5.2 додатків 3.
Рядок 4.3.2. Штраф. Тут зазначається сума рядків 7 додатків 3.
Рядок 4.3.3 виключено на підставі наказу Мінфіну від 07.09.2023 №488.
Рядок 4.4. Утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та / або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензій строк. Тут зазначається сума рядків 4 додатків 4, 5, 6.
Рядок 4.4.1. Різниця. Тут зазначається сума різниці між рядками 5.1 та 5.2 додатків 4, 5, 6.
Рядок 4.4.2 штраф Тут зазначається сума рядків 7 додатків 4, 5, 6.
Кінцева частина декларації
Дата подання в форматі дд.мм.рррр
Дані щодо осіб, відповідальних за зміст декларації (керівника (уповноваженої особи) / фізичної особи (законного представника) / та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення обліку).
Заповнення додатків до декларації
Загальна частина (однакова для всіх додатків). Додатки побудовані за тотожним принципом, частина рядків заповнюється однаково для всіх додатків, а обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку по кожному з джерел забруднення здійснюється у рядку 4 кожного з додатків до Декларації. Спочатку розглянемо загальні рядки, однакові для всіх Додатків.
У графі «порядковий № Податкової декларації» зазначається номер Податкової декларації, до якої додається цей розрахунок.
У графі «Розрахунок №» арабськими цифрами зазначається порядковий номер розрахунку, починаючи з 1 (одиниці) послідовно в порядку зростання.
Тип додатка до Декларації, звітний період та податковий номер платника або серія (за наявності) та номер паспорта мають бути ідентичними таким показникам, що зазначені у Декларації, до якої подається такий додаток.
У рядку 3 додатків до Декларації зазначається інформація щодо кодів за КАТОТТГ, визначених за Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 №290.
Для додатків 1, 2, 3 до Декларації:
- у рядку 3.1 зазначається код за КАТОТТГ території територіальної громади на території якої розташоване джерело забруднення.
- у рядку 3.2 зазначається код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування джерела забруднення.
Для додатків 4, 5, 6 до Декларації:
- у рядку 3 зазначається код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці за місцем обліку платника екологічного податку (місцезнаходження контролюючого органу, до якого подається Декларація).
За кожним кодом за КАТОТТГ території територіальної громади, на території якої розташоване джерело забруднення, складається окремий додаток 1, 2, 3 до Декларації (розрахунок). Це означає, що в одній декларації може бути декілька додатків 1, 2 чи 3. Крім того, як пам’ятаємо, за викиди двоокису вуглецю (код забруднюючої речовини згідно з Кодифікатором забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення 243.4.001) складається окремий розрахунок (додаток 1 до Декларації).
Уточнення податкових зобов’язань з екологічного податку за попередні звітні (податкові) періоди – відображення в додатках.
При складанні платником екологічного податку додатків 1, 2, 3, 4, 5, 6 до Декларації за типом «уточнюючий» у разі самостійного виявлення таким платником помилок при обчисленні податкових зобов’язань з екологічного податку, задекларованих за попередні звітні (податкові) періоди, у:
- рядку 5 додатків до Декларації зазначається величина податкового зобов’язання, що уточнюється (рядок 4 додатка до Декларації, поданої за період, що уточнюється);
- рядку 5.1 додатків до Декларації зазначається величина податкового зобов’язання, що збільшується, у разі, якщо величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період, що уточнюється (рядок 5 додатка до Декларації) менше величини податкового зобов’язання за звітний (податковий) період (рядок 4 такого додатка до Декларації);
- рядку 5.2 додатків до Декларації зазначається величина податкового зобов’язання, що зменшується, у разі, якщо величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період, що уточнюється (рядок 5 такого додатка до Декларації) більше величини податкового зобов’язання за звітний (податковий) період (рядок 4 такого додатка до Декларації).
У разі збільшення податкових зобов’язань з екологічного податку при заповненні рядка 5.1 додатка до Декларації:
у рядку 6 додатків до Декларації зазначається розмір штрафу, встановлений п. 50.1 ПКУ, а саме:
- 3 (три) відсотки суми недоплати, при уточненні податкових зобов’язань шляхом подання додатку до Декларації за типом «уточнюючий»;
- 5 (п’ять) відсотків суми недоплати, при уточненні податкових зобов’язань шляхом подання додатку до Декларації за типом «звітний новий»;
у рядку 7 додатків до Декларації зазначається сума штрафу, обчислена як добуток величини податкового зобов’язання, що збільшується (рядок 5.1) та розміру штрафу (рядок 6):
- рядок 7 = рядок 5.1 × рядок 6
- рядок 8 (в ньому раніше була зазначена пеня) - вилучено у всіх додатках.
Кінцева частина додатку
Дата подання в форматі дд.мм.рррр
Дані щодо осіб, відповідальних за зміст декларації (керівника (уповноваженої особи) / фізичної особи (законного представника) / та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення обліку).
Слід зазначити, що згідно п. 69.38 підр. 10 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Розрахункова частина додатків
Додаток 1
Розрахунок № за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку здійснюється у рядку 4 додатка 1 до Декларації:
- у колонці 2 зазначається код забруднюючої речовини, визначений відповідно до Кодифікатора забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 7 до Декларації);
- у колонці 3 зазначається фактичний обсяг викидів у тоннах за звітний (податковий) період;
- у колонці 4 зазначається ставка екологічного податку, встановлена пп. 243.1 – 243.5 ПКУ, для коду забруднюючої речовини, зазначеної у колонці 2;
- у колонці 5 обчислюється величина податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги викидів забруднюючої речовини, код яких зазначено у колонці 2, як добуток фактичного обсягу викидів (колонка 3) та ставки екологічного податку (колонка 4):
колонка 5 = колонка 3 × колонка 4;
величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період (колонка 5 рядок 4), обчислюється як сума податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги викидів забруднюючих речовин, код яких зазначено у колонці 2, обчислених у колонці 5 рядку 4n, де n – порядковий номер рядка,
колонка 5 рядок 4 = рядок 4.1 + рядок 4.2 + рядок 4n.
Ще раз нагадуємо, що за викиди двоокису вуглецю (код забруднюючої речовини згідно з Кодифікатором забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення 243.4.001) складається окремий Додаток 1.
Додаток 2
Розрахунок №_ за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку здійснюється у рядку 4 додатка 2 до Декларації:
- у колонці 2 зазначається код забруднюючої речовини, визначений відповідно до Кодифікатора забруднюючих речовин, що скидаються у водні об’єкти (додаток 8 до Декларації);
- у колонці 3 зазначається фактичний обсяг скидів у тоннах за звітний (податковий) період;
- у колонці 4 зазначається ставка екологічного податку, встановлена пп. 245.1 – 245.3 ПКУ, для коду забруднюючої речовини, зазначеної у колонці 2;
у колонці 5 зазначається коефіцієнт, визначений п. 245.4 ПКУ;
у колонці 6 обчислюється величина податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги скидів забруднюючої речовини, код якої зазначено у колонці 2, як добуток фактичного обсягу скидів (колонка 3), ставки екологічного податку (колонка 4) та коефіцієнта (колонка 5);
колонка 6 = колонка 3 × колонка 4 × колонка 5;
величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період (колонка 6 рядок 4), обчислюється як сума податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги скидів забруднюючих речовин, код яких зазначено у колонці 2, обчислених у колонці 6 рядку 4n, де n – порядковий номер рядка,
колонка 6 рядок 4 = рядок 4.1 + рядок 4.2 + рядок 4n.
Додаток 3
Розрахунок № за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку здійснюється у рядку 4 додатка 4 до Декларації:
- у колонці 2 зазначається код забруднюючої речовини, визначений відповідно до Кодифікатора відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (додаток 9 до Декларації);
- у колонці 3 зазначається фактичний обсяг розміщення відходів у тонах за звітний (податковий) період;
- у колонці 4 зазначається ставка екологічного податку, встановлена пп. 246.1 – 246.3 ПКУ, для коду забруднюючої речовини, зазначеної у колонці 2;
- у колонці 5 зазначається коефіцієнт, визначений п. 246.5 ПКУ;
- у колонці 6 зазначається коефіцієнт, визначений п. 246.4 ПКУ;
- у колонці 7 обчислюється величина податкових зобов’язань з екологічного податку за розміщення відходів, код яких зазначено у колонці 2, як добуток фактичного обсягу розміщення відходів (колонка 3), ставки екологічного податку (колонка 4) та коефіцієнтів (колонка 5 та колонка 6);
колонка 7 = колонка 3 × колонка 4 × колонка 5 × колонка 6;
величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період (колонка 7 рядок 4), обчислюється як сума податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги викидів забруднюючих речовин, зазначених у колонці 2, обчислених
у колонці 7 рядку 4n, де n – порядковий номер рядка,
колонка 7 рядок 4 = рядок 4.1 + рядок 4.2 + рядок 4n.
Додаток 4
Розрахунок №_ за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені)
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку за утворення радіоактивних відходів виробниками електричної енергії – експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій), включаючи вже накопичені, за звітний (податковий) період (рядок 4), здійснюється для кожної атомної електростанції або дослідницького реактора окремо у колонках 3, 4, 5, 6 рядку 4.1 додатка 4 до Декларації.
В графі «Назва» зазначається назва атомної електростанції або дослідницького реактора.
рядок 4 = колонка 3 рядок 4.1 + колонка 4 рядок 4.1 + колонка 5 рядок 4.1 + колонка 6 рядок 4.1.
Величина податкового зобов’язання за утворення радіоактивних відходів виробниками електричної енергії для кожної атомної електростанції або дослідницького реактора (колонки 3, 4, 5, 6 рядок 4.1) обчислюється як сума податкових зобов’язань за обсяг виробленої електричної енергії (рядок 4.1.1), податкових зобов’язань за об’єм високоактивних відходів (рядок 4.2) та податкових зобов’язань за об’єм низькоактивних і середньоактивних відходів (рядок 4.3):
рядок 4.1 = рядок 4.1.1 + рядок 4.2 + рядок 4.3;
Податкові зобов’язання за обсяг виробленої електричної енергії (рядок 4.1.1) обчислюється як добуток фактичного обсягу електричної енергії (рядок 4.1.2 в кВт / год) та ставки екологічного податку за утворення радіоактивних відходів виробниками електричної енергії, встановленої п. 247.1 ст. 247 Податкового кодексу (рядок 4.1.3):
рядок 4.1.1 = рядок 4.1.2 × рядок 4.1.3;
Податкові зобов’язання за об’єм високоактивних відходів (рядок 4.2) обчислюється як сума податкових зобов’язань за об’єм високоактивних радіоактивних відходів (рядок 4.2.1) та за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.2.2):
рядок 4.2 = рядок 4.2.1 + рядок 4.2.2;
Сума податкових зобов’язань за об’єм високоактивних радіоактивних відходів (рядок 4.2.1) обчислюється як сума податкових зобов’язань, що прийняті до сховища (рядок 4.2.1.1) та податкових зобов’язань, що накопичені у сховищах відходів (рядок 4.2.1.2):
рядок 4.2.1 = рядок 4.2.1.1 + рядок 4.2.1.2,
При цьому податкові зобов’язання за об’єм відходів, що прийняті до сховища (рядок 4.2.1.1) обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.2.1.1.1- зазначається згідно з п. 249.7 ПКУ в куб. м), собівартості зберігання (рядок 4.2.1.1.2) та коригуючого коефіцієнта, встановленого п. 247.2 ПКУ (рядок 4.2.1.1.3):
рядок 4.2.1.1 = рядок 4.2.1.1.1 × рядок 4.2.1.1.2 × рядок 4.2.1.1.3;
Податкові зобов’язання за об’єм відходів, що накопичені у сховищах відходів (рядок 4.2.1.2), обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.2.1.2.1), собівартості зберігання таких відходів (рядок 4.2.1.2.2), коефіцієнта реструктуризації (рядок 4.2.1.2.3) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.2.1.2.4), визначеного п. 249.7 ПКУ:
рядок 4.2.1.2 = рядок 4.2.1.2.1 × рядок 4.2.1.2.2 × рядок 4.2.1.2.3 × рядок 4.2.1.2.4.
Коефіцієнт реструктуризації податку, що дорівнює 1 / 32, на період до 01 квітня 2019 року зазначається десятковим дробом – 0,03125. В наступних періодах – дорівнює «0».
Податкові зобов’язання за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.2.2) обчислюються як сума податкових зобов’язань за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання, прийнятого до сховища (рядок 4.2.2.1), та податкових зобов’язань за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання, накопичених у сховищах (рядок 4.2.2.2):
рядок 4.2.2 = рядок 4.2.2.1 + рядок 4.2.2.2.
Податкові зобов’язання за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання, прийнятого до сховища (рядок 4.2.2.1), обчислюється як добуток об’єму джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.2.2.1.1) (об’єм у вигляді джерел іонізуючого випромінювання зазначається згідно з п. 249.7 ПКУ в куб. см), собівартості зберігання (рядок 4.2.2.1.2) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.2.2.1.3):
рядок 4.2.2.1 = рядок 4.2.2.1.1 × рядок 4.2.2.1.2 × рядок 4.2.2.1.3.
Податкові зобов’язання за об’єм високоактивних джерел іонізуючого випромінювання, накопичених у сховищах (рядок 4.2.2.2), обчислюються як добуток об’єму джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.2.2.2.1), собівартості зберігання (рядок 4.2.2.2.2), коефіцієнта реструктуризації (рядок 4.2.2.2.3) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.2.2.2.4):
рядок 4.2.2.2 = рядок 4.2.2.2.1 × рядок 4.2.2.2.2 × рядок 4.2.2.2.3 × рядок 4.2.2.2.4.
Податкове зобов’язання за об’єм низькоактивних і середньоактивних відходів (рядок 4.3) обчислюється як сума податкових зобов’язань за об’єм низькоактивних і середньоактивних радіоактивних відходів (рядок 4.3.1) та об’єм низькоактивних і середньоактивних джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.3.2):
рядок 4.3 = рядок 4.3.1 + рядок 4.3.2.
Податкові зобов’язання за об’єм низькоактивних і середньоактивних радіоактивних відходів (рядок 4.3.1) обчислюється як сума податкових зобов’язань, що прийняті до сховища (рядок 4.3.1.1), та податкових зобов’язань, що накопичені у сховищах відходів (рядок 4.3.1.2):
рядок 4.3.1 = рядок 4.3.1.1 + рядок 4.3.1.2.
Податкові зобов’язання за обсяги відходів, що прийняті до сховища (рядок 4.3.1.1), обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.3.1.1.1), собівартості зберігання (рядок 4.3.1.1.2) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.3.1.1.3):
рядок 4.3.1.1 = рядок 4.3.1.1.1 × рядок 4.3.1.1.2 × рядок 4.3.1.1.3.
Податкові зобов’язання за обсяги відходів, накопичених у сховищах (рядок 4.3.1.2), обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.3.1.2.1), собівартості зберігання (рядок 4.3.1.2.2), коефіцієнта реструктуризації (рядок 4.3.1.2.3) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.3.1.2.4):
рядок 4.3.1.2 = рядок 4.3.1.2.1 × рядок 4.3.1.2.2 × рядок 4.3.1.2.3 × рядок 4.3.1.2.4.
Податкове зобов’язання за об’єм низькоактивних і середньоактивних джерел іонізуючого випромінювання (рядок 4.3.2) обчислюється як сума податкових зобов’язань, що прийняті до сховища (рядок 4.3.2.1), та податкових зобов’язань, що накопичені у сховищах відходів (рядок 4.3.2.2):
рядок 4.3.2 = рядок 4.3.2.1 + рядок 4.3.2.2.
Податкові зобов’язання за обсяги відходів, що прийняті до сховища (рядок 4.3.2.1), обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.3.2.1.1), собівартості зберігання (рядок 4.3.2.1.2) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.3.2.1.3):
рядок 4.3.2.1 = рядок 4.3.2.1.1 × рядок 4.3.2.1.2 × рядок 4.3.2.1.3.
Податкові зобов’язання за обсяги відходів, накопичених у сховищах (рядок 4.3.2.2), обчислюються як добуток об’єму радіоактивних відходів (рядок 4.3.2.2.1), собівартості зберігання (рядок 4.3.2.2.2), коефіцієнта реструктуризації (рядок 4.3.2.2.3) та коригуючого коефіцієнта (рядок 4.3.2.2.4):
рядок 4.3.2.2 = рядок 4.3.2.2.1 × рядок 4.3.2.2.2 × рядок 4.3.2.2.3 × рядок 4.3.2.2.4.
Ставка податку за утворення радіоактивних відходів виробниками електричної енергії – експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій), включаючи вже накопичені, становить 0,0133 гривні у розрахунку на 1 кВт-год виробленої електричної енергії (п. 247.1 ПКУ).
Коригуючий коефіцієнт, який встановлюється для експлуатуючих організацій ядерних установок (атомних електростанцій) залежно від активності радіоактивних відходів, визначено п. 247.2 ПКУ, у розмірі для:
- високоактивних радіоактивних відходів – 50,
- середньоактивних та низькоактивних – 2.
Додаток 5
Розрахунок №_ за утворення радіоактивних відходів і сплачується за придбання джерел(а) іонізуючого випромінювання
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку здійснюється у рядку 4 додатка 5 до Декларації:
- у колонці 2 зазначається кількість ідентичних джерел іонізуючого випромінювання;
- у колонці 3 Зазначається вартість джерела іонізуючого випромінювання (без урахування податку на додану вартість) у гривнях з копійками;
- у колонці 4 Ставки податку зазначаються згідно з п. 249.7 ПКУ десятковим дробом;
- у колонці 5 обчислюється величина податкових зобов’язань з екологічного податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), як добуток кількості ідентичних джерел іонізуючого випромінювання (колонка 2), вартості джерела іонізуючого випромінювання (колонка 3) та ставки екологічного податку (колонка 4):
колонка 5 = колонка 2 × колонка 3 × колонка 4;
величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період (колонка 5 рядок 4), обчислюється як сума податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги викидів забруднюючих речовин, зазначених у колонці 1, обчислених у колонці 5 рядку 4n, де n – порядковий номер рядка,
колонка 5 рядок 4 = рядок 4.1 + рядок 4.2 + рядок 4n.
Додаток 6
Розрахунок №_ за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк
Обчислення величини податкових зобов’язань з екологічного податку здійснюється у рядку 4 додатку 6 до Декларації:
- у колонці 2 зазначається категорія радіоактивних відходів високоактивні або середньоактивні та низькоактивні;
- у колонці 3.1 зазначається фактичний обсяг радіоактивних відходів за звітний (податковий) період, що визначається у куб. метрах;
- у колонці 3.2 зазначається фактичний обсяг радіоактивних відходів за звітний (податковий) період, що визначається у куб. сантиметрах;
- у колонці 4.1 зазначається ставка податку згідно з п. 248.1 ПКУ в гривнях з копійками за 1 куб. м;
- у колонці 4.2 зазначається ставка податку згідно з п. 248.1 ПКУ в гривнях з копійками за 1 куб. см;
- у колонці 5 зазначається тривалість строку тимчасового зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами строк (кількість кварталів);
- у колонці 6 обчислюється величина податкових зобов’язань з екологічного податку для кожної категорії відходів, зазначеної у колонці 2, за обсяги радіоактивних відходів, визначених у різних одиницях виміру, окремо, а саме:
для категорії радіоактивних відходів «високоактивні»:
у разі зазначення об’єкта оподаткування у
- рядку 3.1, то колонка 6 рядок 4n = колонка 3.1 рядок 4n × колонка 4.1 рядок 4n × колонка 5 рядок 4n,
- рядку 3.2, то колонка 6 рядок 4n = колонка 3.2 рядок 4n × колонка 4.2 рядок 4n × колонка 5 рядок 4n;
для категорії радіоактивних відходів «середньоактивні та низькоактивні»:
у разі зазначення об’єкта оподаткування у
- рядку 3.1, то колонка 6 рядок 4n = колонка 3.1 рядок 4n × колонка 4.1 рядок 4n × колонка 5 рядок 4n,
- рядку 3.2, то колонка 6 рядок 4n = колонка 3.2 рядок 4n × колонка 4.2 рядок 4n × колонка 5 рядок 4n.
Величина податкового зобов’язання з екологічного податку за звітний (податковий) період (колонка 6 рядок 4), обчислюється як сума податкових зобов’язань з екологічного податку за обсяги радіоактивних відходів, зазначених у колонці 2, обчислених у колонці 6 рядку 4n, де n – порядковий номер рядка:
колонка 6 рядок 4 = колонка 6 рядок 4.1 + колонка 6 рядок 4.2 + колонка 6 рядок 4n.
Як подати декларацію з екологічного податку
Декларація подається особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер
Шаблони та зразки документів: