Чи потрібно реєструватись суб'єктом фінмоніторингу для ФОП
Так, потрібно реєструватись.
Реєстрація в Держфінмоніторингу обов'язкова, якщо ви фактично ведете бухгалтерський облік, маєте доступ до рахунків або електронного підпису клієнта.
Тут важливо звернути увагу на таке:
- Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №361 він поширюється на осіб, які забезпечують проведення фінансових операцій. При цьому фінансова операція – це будь-які дії щодо активів клієнта, вчинені за допомогою СПФМ або про які стало відомо СПФМ у рамках ділових відносин з клієнтом (п.п. 65 ч. 1 ст. 1 Закону №361 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#n147).
- Об’єктом фінмоніторингу є дії з активами, пов’язані з відповідними учасниками фінансових операцій, які їх проводять <…>, а також будь-яка інформація про такі дії чи події, активи та їх учасників (пп. 41 ч. 1 ст. 1 Закону №361). При цьому активами є кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права.
- Основною функцією бухгалтера / податкового консультанта як СПФМ є інформування Держфінмоніторингу про підозрілі фінансові операції клієнта або про розбіжність між даними бенефіціарів згідно з ЄДР та інформацією про кінцевих бенефіціарних власників, що він виявив під час належної перевірки клієнта (ч. 2 ст. 8; ч. 2 ст. 10 Закону №361).
Фактично все це дає підстави зробити обережний висновок, що суб’єкт господарювання є СПФМ, якщо надання бухпослуг / послуг або послуг з податкового консультування передбачає доступ до інформації про господарські операції клієнта або певну господарську операцію клієнта.
При цьому, наприклад, помилково вважати, що необхідність бухгалтера стати на облік у Держфінмоніторингу виникає, тільки якщо він надає послуги ведення бухобліку. Така необхідність виникає, і якщо він надає консультаційні послуги, які передбачають, що бухгалтер / податковий консультант має інформацію про господарські операції (господарську операцію клієнта).
На цьому наголошує й Мінфін. Так, у листі Мінфіну від 09.03.2021 №26110-05-10/7351 зазначено, що вчинення будь-яких дій з активами клієнта (участь, від імені та / або за дорученням клієнта та / або допомога клієнту планувати чи здійснювати операцію) є здійсненням фінансової операції СПФМ.
Тобто фактично Мінфін підтверджує, що якщо при наданні послуг бухгалтер / консультант має доступ до інформації про операцію клієнта – то він є СПФМ і у нього виникає обов’язок стати на облік у Держфінмоніторингу.
Зареєстровані як СПФМ суб’єкти господарювання зобов'язані:
- Ідентифікувати клієнтів: збирати та зберігати дані про їхню реєстрацію, місцезнаходження та фактичну діяльність.
- Звітувати про підозрілі операції: повідомляти Держфінмоніторинг про транзакції, які здаються вам пов'язаними із незаконною діяльністю, незалежно від суми.
- Подавати річну звітність: щороку подавати форму №2-фінмон до Мінфіну через е-кабінет, де вказується кількість клієнтів та обсяги наданих послуг.
- Надавати дані на запит: на вимогу регулятора розкривати інформацію про операції клієнтів, що підлягають моніторингу.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Використання номера картки ФОП для отримання оплат від клієнтів
ПДВ та податкові зобов’язання для збиткових комунальних підприємств
Зобов'язання ФОП щодо прийому готівки та карток у платежах
Як правильно розрахувати лікарняні після зміни зайнятості
Ведення обліку товарних запасів для ФОП: важливі нюанси
Потреба у створенні номенклатурних груп для виробництва шлангів
Облік матеріалів на відповідальному зберіганні та їх подальше використання
Помилка у розрахунку ВЗ для ФОП: наслідки та уточнення
Звітність про цільовий внесок для працівників з інвалідністю підприємства
Використання паперових та електронних документів в обліку підприємства
Чи можливе використання в обліку паперових і електр.документів, якщо не розроблені правила документообігу для електронних документів. Який термін для підписання е-накладної ел.підписом, якщо дата відвантаження…
Розрахунок середнього заробітку під час лікарняного по вагітності
Помилка у заяві для отримання лікарняного ФОП третьої групи
Блокування податкових накладних за критерієм відсутності даних
Вплив відсотків за депозитами на реєстрацію платника ПДВ
ТОВ на загальній системі розмістило залишок коштів на депозит. По завершенню місяця банк нарахував % на такий залишок.
Чи такі доходи впливають на реєстрацію ТОВ платником ПДВ…

