Звітність ФОП при продажу нерухомого майна: що потрібно знати
Ні, подавати декларацію не потрібно, якщо всі податки при продажу нерухомості сплачені нотаріусом і немає інших підстав для декларування.
Відповідно до п. 179.2 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n4330, фізична особа не зобов’язана подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір були сплачені, а нотаріус виступив податковим агентом.
Це правило поширюється і на фізичних осіб-підприємців у частині доходів, отриманих не від підприємницької діяльності, тобто якщо продаж нерухомості здійснювався як фізичною особою. Дохід від продажу майна сам по собі не є підставою для подання декларації, якщо податки вже утримані та сплачені податковим агентом (нотаріусом) (п. 179.2 ПКУ).
Водночас декларацію потрібно подавати лише у випадку наявності інших доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню (наприклад, іноземні доходи, оренда від фізособи, інвестиційний прибуток тощо), або якщо ФОП перебуває на загальній системі оподаткування і звітує за підприємницьку діяльність (п. 177.11 ПКУ).
Отже, якщо у вас відсутні інші підстави для декларування, декларацію подавати не потрібно. Водночас, якщо у платника податку є інші доходи, які підлягають обов’язковому декларуванню, він зобов’язаний подати декларацію. У такому випадку в декларації відображаються всі доходи за звітний рік, у тому числі і дохід від продажу нерухомого майна, навіть якщо податки з нього вже були сплачені нотаріусом.
Відповідно до Інструкції до декларації (наказ Мінфіну № 859), детальний розрахунок такого доходу здійснюється у Додатку Ф4, який є обов’язковим у разі відображення операцій з продажу майна.
У Додатку Ф4 зазначають інформацію про об’єкт нерухомості, дохід від продажу та суму податків.
Після цього:
оподатковуваний дохід переноситься до рядка 10.5 декларації;
неоподатковуваний дохід (наприклад, якщо це перший продаж і він звільнений) - до рядка 11.2 розділу ІІІ.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Як правильно скласти декларацію ПДВ за квітень 2023 року
Податки на оренду землі: де сплачувати ФОП
Податок на прибуток: безкоштовні календарі в податкових різницях
Вплив субпідряду без ПДВ на розрахунки та ризики підприємства
Чи потрібно сплачувати ЄСВ та ВЗ без доходів ФОПу
Виписка податкової накладної при продажу б/в автомобіля військовим
Коли виписувати ПН на продаж б/в автомобіля військовій частині
Заповнення Податкового розрахунку ЄСВ при оренді автомобіля фізособою
Чи дозволено надавати консалтингові послуги для нерезидентів ФОП
Відображення процентів за кредит у декларації з податку на прибуток
Чи потрібно подавати декларацію ФОП 2-ї групи за 2025 рік
Нарахування благодійної допомоги: коли відображати у 4ДФ
Повернення товарів платником ПДВ: строки, ризики та документування
Покупець (платник ПДВ) планує у квітні 2026 року повернути нам (ми також платник ПДВ) товар — сир та алкогольні напої, реалізовані за видатковою накладною у жовтні 2024 року.
1. Чи допустиме таке повернення через тривалий строк?
2. Чи маємо право…

