Обов'язки ФОП щодо сплати ЄСВ та податкової звітності
ФОП не сплачує ЄСВ, якщо за нього сплачує роботодавець і не повідомляє про це.
ФОП, за якого роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не менше мінімального, сам не за себе вже не може сплачувати ЄСВ.
Згідно ч.4 ст. 6 Закону про ЄСВ - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17#n2 - ФОП та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем, зокрема резидентом Дія Сіті, сплачено ЄСВ за таких осіб не менше мінімального.Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем, зокрема резидентом Дія Сіті, сплачено ЄСВ менше мінімального. При цьому самостійно визначена сума ЄСВ не може бути меншою за мінімальний ЄСВ і не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ.При цьому маються на увазі роботодавці, перераховані в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.Такий ФОП навіть не може платити добровільно за ті місяці, за які роботодавець вже сплатив мінімум. Це стосується всіх ФОП.Згідно з роз'ясненнями податкової в ІПК від 01.11.2021 №4139/ІПК/99-00-04-03-03-06: якщо ФОП має основне місце роботи і роботодавець сплачує за нього ЄСВ у розмірі не нижче мінімального, то ФОП добровільно сплачувати ЄСВ «за себе» не може, це не передбачено чинним законодавством.ФОП може сплачувати ЄСВ за себе тільки за ті місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок у розмірі менше мінімального страхового внеску. Якщо ж ФОП сплачував все ж таки ЄСВ за себе, то ці кошти вважаються помилково або надміру сплаченими.
Окремого ЗІР саме під ситуацію, де ЄСВ сплачується роботодавцем і саме тому не подається Додаток ЄСВ до Декларації про майновий стан немає, але за загальним правилом, якщо за всі 12 місяців року за ФОП хтось сплачував ЄСВ або він був звільнений від сплати, то Додаток ЄСВ не подається.
Згідно з розʼясненням в ЗІР - https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=39767 - Платники, які мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу протягом 12 місяців звітного року, звільняються від подання додатка ЄСВ 1 у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація). Такі особи можуть подати Додаток ЄСВ 1 за умови самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску.
ДПС роз'яснює - https://kherson.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/810632.html - не заповнюють та не подають у складі податкової декларації звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, за себе (Додаток ЄСВ 1, Додаток 1) фізичні особи – підприємці у випадках якщо вони мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», та за яких роботодавцем або резидентом Дія Сіті сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці звітного періоду.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.
Виплата лікарняних після звільнення: які дії необхідні
Питання дотяжки ЄСВ до мінімальної суми при звільненні
Працівниця звільняється після відпустки …
Відмова у нарахуванні зарплати суміснику через лікарняний лист
Чи може ФОП на спрощеній системі наймати бухгалтера
Заборона на керівні посади для мобілізованих ФОПівців 2 групи
Перехід ФОП з другої на першу групу: питання ПРРО
Вибір КВЕД для продажу косметичних засобів у перукарні
Облік витрат фермерського господарства без готової продукції після засухи
В зв҆язку з засухою …


