👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Щодо перебування ФОП на ЄП групи 2 при продажу товарів фізособам-нерезидентам.
На нашу думку, це можливо згідно ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):
«291.4. Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
...2) друга група – фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства...»
Тобто, продавати товари ФОП групи 2 може кому завгодно.
При цьому для експорту товарів через будь-який маркет-плейс Ви маєте оформити:
- інвойс на покупця;
- транспортний документ на відправку товару;
- митну декларацію, якщо митна вартість товару перевищує 150 євро.
Валютний контроль
Якщо вартість поставки буде перевищувати еквівалент 400 000 грн, то така операція експорту підлягає валютному контролю – кошти від покупця мають зайти на Ваш рахунок ФОП в Україні не пізніше 180 днів з дати оформлення МД (п. 14-2 Постанови Нацбанку від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану»).
Щодо дати отримання доходу
ПКУ визначає наступне:
«...292.5. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
292.6. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.»
Щодо використання платіжної системи
Чи включаються до доходу ФОП – платника ЄП (спрощена система оподаткування) кошти, отримані від нерезидентів за зовнішньоекономічними контрактами на рахунок, відкритий у системах PAYONEER та WISE?
Якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах Payoneer і WISE, та в подальшому перераховуються на рахунки, відкриті у банківських установах в Україні для здійснення підприємницької діяльності, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV Податкового кодексу України.
Разом з тим, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунках, відкритих у системах Payoneer та WISE, тобто не зараховуються на рахунки, відкриті у банківських установах України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунки в Україні, які відкриті для власних потреб, то такі кошти оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб (ЗІР, категорія 107.01.03).
Отже, якщо кошти від покупців-нерезидентів отримуються на Payoneer (інша платіжна система), а потім виводяться на Ваш рахунок як ФОП, то це допустима операція для платника ЄП.
Щодо звітності
Окремої звітності по ЗЕД діяльності не подаєте, доходи від експорту враховуються в загальну суму доходу платника ЄП групи 2
Додатково рекомендуємо отримати ІПК
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Статті на тему:
КВЕД для ФОП: як правильно обрати
Товарний облік у ФОП: практичні ситуації
Контроль ліміту ФОП – 2025: нові підходи до книги обліку доходів
Навігатор для ФОП 2025: обов'язки щомісяця, щокварталу та раз на рік