Повернення до довоєнних стандартів: НБУ відновлює вимоги до банків

Національний банк України відновлює окремі вимоги щодо оцінки банками кредитного ризику, підготовки планів відновлення діяльності, побудови системи управління ризиками

Національний банк України (далі – НБУ) у межах реалізації цілей, визначених Стратегією Національного банку України та Стратегією з розвитку кредитування, продовжує поступове відновлення дії тимчасово призупинених з початку запровадження воєнного стану вимог до банків. Відновлення зазначених вимог є своєчасним з огляду на тривале економічне відновлення і потребу в підвищенні стійкості сектору для активнішого кредитування економіки надалі.


Зокрема, відновлюються вимоги Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями:


  1. з 01 жовтня 2025 року знову застосовуватимуться ознаки події дефолту боржника, пов’язані із внесенням суттєвих змін до умов кредитних договорів, у тому числі з реструктуризацією боргу. Водночас ознаки дефолту не застосовуватимуться до реструктуризацій, проведених до 30 вересня 2025 року, за умови, якщо за такими реструктуризованими договорами дотримані умови, встановлені Правилами роботи банків у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану. Кредити, що в цей період були реструктуризовані із застосуванням довгострокових інструментів, банки, як і раніше, зможуть не передавати на супроводження до підрозділу роботи з непрацюючими активами;
  2. з 01 лютого 2026 року передбачається використання інформації з Кредитного реєстру НБУ під час оцінки ризику боржника. Такий підхід сприятиме завершенню банками розпочатих реструктуризацій, ураховуючи строк повноцінного переходу на Кредитний реєстр Національного банку - 2.0.


Також Національний банк відновлює тимчасово призупинені вимоги, встановлені в:


  1. Положенні про організацію процесу управління проблемними активами в банках України, а саме:
  2. до 31 грудня 2025 року банки мають актуалізувати стратегію управління проблемними активами та оперативний план її реалізації і щорічно оновлювати їх надалі;
  3. з 01 лютого 2026 року банки мають використовувати інформацію з Кредитного реєстру НБУ під час визначення переліку індикаторів раннього попередження.
  4. Положенні про організацію системи управління ризиками в банках України та банківських групах щодо відновлення з 01 жовтня 2025 року вимог з актуалізації банками / відповідальними особами банківських груп внутрішньобанківських / внутрішньогрупових документів щодо управління ризиками, а також здійснення стрес-тестування ризиків банку та верифікації вартості майна.
  5. Положенні про плани відновлення діяльності банків України та банківських груп, а саме вимоги до банків використовувати специфічний та комбінований сценарії для здійснення стрес-тестування під час оновлення планів відновлення діяльності банку зі встановленням таких особливостей:
  6. системно важливі банки та банки, які є відповідальними особами банківських груп, оновлюють плани відновлення діяльності щорічно та в разі настання подій / обставин, що призвели до суттєвих змін у діяльності банку, починаючи з 2025 року;
  7. інші банки оновлюють плани відновлення діяльності банку один раз на два роки, починаючи з 2026 року, а в разі настання подій / обставин, що призвели до суттєвих змін у діяльності банку, починаючи з 2025 року.

Зазначені зміни затверджені постановою Правління Національного банку України від 06.05.2025 №52, більшість із них набирають чинності з 08.05.2025.

Джерело: НБУ

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇