- Виплати ФОПам: позиція Верховного Суду та ДПС
- Є ризики у разі невідображення ФОП у 4ДФ
- Відображати чи ні виплати ФОПам
Виплати ФОПам: позиція Верховного Суду та ДПС
У постанові ВС від 13.02.2024 №560/9843/21 суд дійшов такого висновку:
- придбаваючи товар у фізичної особи - підприємця діяв в рамках норм ПК України;
- оскільки при взаємовідносинах з суб`єктом підприємницької діяльності він не виступає в якості податкового агента, та, як наслідок, не зобов`язаний утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб за суб`єкта підприємницької діяльності, а отже, в податкових розрахунках форми 1-ДФ і не зобов`язаний відображати доходи, виплачені вказаній особі;
- позивачем також надано доказ державної реєстрації вказаної фізичної особи - підприємця відповідно до закону як суб`єкта підприємницької діяльності, подано податкові декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця.
Але відомо, що податківці завжди наполягали, що будь-який суб’єкт господарювання, в тому числі ФОП, зобов’язаний відображати виплати іншому ФОП у 4ДФ. У 2025 році у своєму листі від 24.02.2025 №162/2/99-00-24-01-03-02 ДПС вкотре підтвердила:
податковий агент у разі нарахування (виплати) доходів на користь фізичних осіб – підприємців зобов'язаний подавати контролюючому органу Розрахунок, незалежно від того, що Кодексом передбачено звільнення податкового агента від обов’язку нарахування і сплати податку і збору з зазначених доходів, за умови надання фізичною особою – підприємцем копії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витяг з реєстру платників єдиного податку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».
Є ризики у разі невідображення ФОП у 4ДФ
1. Можуть блокувати податкові накладні.
Наприклад, один із реальних кейсів, з яким стикаються підприємства: податкова блокує податкові накладні через відсутність трудових ресурсів у підприємства. При поданні пояснень контролюючий орган запитує, хто виконує роботи або надає послуги, якщо в штаті мало працівників. Отже, якщо у 4ДФ не відображено виплати ФОП, податкова може розцінювати це як відсутність реальних виконавців. Тож, у цьому випадку доцільно додати виплати ФОП у 4ДФ і податкові накладні перестануть блокуватися.
2. Податкова може вважати, що 4ДФ подано не в повному обсязі. А за це передбачено штраф згідно з п. 119.1 ПКУ:
- 1020 грн – за перше порушення.
- 2040 грн – за повторне протягом року.
3. Якщо податківці визнають, що виплата була здійснена звичайній фізособі, а не ФОП, вони можуть вимагати доутримання ПДФО та ВЗ. Якщо контрагентів-ФОПів багато, то перевірка 4ДФ може виявити суттєві обсяги невідображених виплат, що збільшить штрафи та ризики перевірок.
Відображати чи ні виплати ФОПам
Ви можете:
- Виконати вимогу податкової та подавати 4ДФ із ознакою «157». Таким чином уникнете зайвих проблем і штрафів.
- Оскаржити позицію податкової та доводити, що ФОП не є податковим агентом для іншого ФОП. Як бачимо позитивна судова практика є. Але це потребуватиме витрат часу і зусиль.
Джерело: 7eminar