
Єдиний податок
18.03.2025
Особливості застосування єдиного податку І групи
Податківці в інфографіці навели особливості перебування на спрощеній системі оподаткування І групи, а також нагадали про обов'язок сплачувати військовий збір у формі щомісячних авансових внесків до 20 числа поточного місяця або авансом за квартал чи рік

Фахівці головного управління ДПС у Чернівецькій області нагадують, що перша група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (167х8000=1336000 грн).
Відповідно до п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої групи є платниками військового збору.
Абзацом першим п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що платники військового збору, зазначені у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами.
Платники військового збору, зазначені, зокрема, у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», відображають нараховані суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку (абзац третій п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.
Платники єдиного податку першої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи – підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ (п.п. 296.5.1 ПКУ).
Платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму єдиного податку щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають, зокрема, відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ (п.п. 295.9.1 ПКУ).
Джерело: ДПС
Відстрочки, ВЛК
24.08.2026
Непридатних до військової служби хочуть захистити від повторної постановки на військовий облік
У Верховній Раді пропонують законодавчо закріпити, що відомості про зняття або виключення громадянина з військового обліку через непридатність до військової служби, які були внесені до початку функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, мають зберігати юридичне значення

Перевірки, штрафи
24.08.2026
Лист ДПС через ознаку доходу 157 у 4ДФ: як правильно відповісти та які документи надати
Отримали запит ДПС через ознаку доходу 157 у 4ДФ? Адвокат пояснив, як перевірити правомірність запиту, що пояснити податківцям, які документи підготувати та у який строк надати відповідь

Бронювання, критичність
24.08.2026
Бронювання фермерів можуть розширити: хочуть знизити поріг для малих господарств
Міністерство аграрної політики та продовольства планує розширити можливості бронювання працівників агросектору від мобілізації, зокрема для невеликих фермерських господарств. Про це йдеться у коментарі представника аграрного відомства щодо подальшого вдосконалення системи бронювання працівників сільськогосподарських підприємств

Відстрочки, ВЛК
24.08.2026
Відстрочка від мобілізації на рік після народження дитини: зареєстровано законопроєкт
В Україні пропонують запровадити нову підставу для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації – наявність дитини віком до одного року. Відповідний законопроєкт передбачає надання військовозобов’язаним чоловікам відстрочки строком на один рік з дня народження дитини

Особи з інвалідністю
24.08.2026
10 робочих днів на оскарження: Мінфін визначив правила для внеску за працевлаштування осіб з інвалідністю
Мінфін підготував проєкт наказу, яким пропонує затвердити порядок розгляду податковими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, а також на рішення про нарахування пені та накладення штрафу

Готівкові кошти, розрахунки
24.08.2026
ФОП знімає готівку з підприємницького рахунку: банк вимагає пояснення та документи – як діяти
ФОП 2 група отримав лист з банку з вимогою надати всі документи про діяльність підприємця посилаючись на Закон №361. Також потрібно для перевірки надати підтверджувальні документи закупівлі товару і пояснення використання готівкових коштів (в дозволеному об’ємі періодично знімаються з поточного рахунку). ФОП не обліковує всі операції в господарській діяльності. Яким чином можна надати пояснення банку?

Працевлаштування, переведення
24.08.2026
Працівникам військових адміністрацій хочуть надати статус посадових осіб місцевого самоврядування
Працівникам військових адміністрацій населених пунктів можуть надати чітко визначений правовий статус та поширити на них гарантії, передбачені законодавством про службу в органах місцевого самоврядування. Відповідні зміни пропонує проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо визначення статусу працівників військових адміністрацій населених пунктів»

Акцизний податок
24.08.2026
Е-Акциз хочуть перенести: повноцінний запуск планують із 1 липня 2027 року
Електронну простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет можуть запровадити пізніше. Відповідний законопроєкт передбачає перенесення дати повноцінного запуску Електронної системи з 1 листопада 2026 року на 1 липня 2027 року

ФОП
24.08.2026
Внесення змін у Перелік №376 «заднім числом»: чи потрібно ФОП сплачувати ЄП і ВЗ за цей період
Питання по пільгах для 2 групи ЄП ФОП, території яких зазначені в Переліку №376. ФОП зареєстрований і проводить діяльність в м. Люботин, Харківська обл. З 24.02.2022 року був в цьому Переліку. В травні 2026 року заднім числом внесли зміни і тепер м. Люботин двома рядками: там, де є період бойових дій з 24.02.2022 по 31.03.2026 і інший рядок з початком з 14.05.2026. Як це розуміти й ,виходить, треба сплатити за 1,5 місяці чи як? ФОПу завжди списували автоматом податки, а вчора надійшла податкова вимога про сплату ВЗ та ЄП за червень, а за 04–05 місяці списали податки. Можете пояснити, як правильно поступити в цій ситуації, і як платити податки та чи пільга діє?

ПДВ
24.08.2026
СМКОР у липні: ДПС зафіксувала рекордну кількість блокувань ПН/РК
ДПС оприлюднила статистику роботи СМКОР у липні 2026 року. Кількість платників, яким заблокували ПН/РК, зросла на 9%, кількість заблокованих документів – на 8%, а сума заблокованого ПДВ – на 16%. Розповідаємо про кількість ризикових платників, розблоковані ПН/РК та основні причини блокування

Медицина
24.08.2026
Стоматолог-підприємець: від реєстрації до тонкощів оподаткування та обліку
Попит на приватні стоматологічні послуги в Україні постійно зростає. Високий попит та стабільний дохід мотивують багатьох фахівців залишати державні клініки та відкривати власні практики. Але перехід від найманого фахівця до власника бізнесу вимагає базових бухгалтерських навичок. У цій статті ми детально розберемо кожен нюанс ведення діяльності ФОП-стоматолога

Податкова та фінзвітність
24.08.2026
Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній
Стаття пояснює, хто з платників податків зобов’язаний подавати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК), коли саме це потрібно робити та які умови мають бути виконані. Розглянуто строки подання, порядок заповнення форми, особливості електронної подачі та відповідальність за порушення. Матеріал буде корисним бухгалтерам і юристам компаній, які входять до міжнародних бізнес-груп











