👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Розглянемо кожне питання окремо.
1. Згідно з пп. 4 п. 5 розд. I Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів, затвердженого Постановою Правління НБУ від 28.05.2020 №68 (далі – Правила №68):
QR-код – матричний код (двовимірний штрих-код), який містить інформацію щодо отримувача коштів і призначений для сканування за допомогою мобільного пристрою, сканера штрих-коду з метою швидкого та безпомилкового передавання реквізитів операції переказу коштів.
Пунктом 8 розд. II Правил №68 визначено, що елементи даних QR-коду, стандарти кодування кириличних символів, особливості кодування даних і приклади QR-кодів для версії формату 001 та формату 002 наведені в додатках 1, 2 до Правил.
Інформація, що міститься в QR-коді, сканується за допомогою камери пристрою, платіжного застосунку, спеціалізованого банківського обладнання або універсального сканера QR-кодів. Дані розкодовуються як пропозиція щодо здійснення платежу, яка відобразиться в застосунку або інших інформаційних системах (програмному забезпеченні) (п. 18 розд. V Правил №68).
Відповідно до п. 13 ст. 1 Закону України від 30.06.2021 №1591-IX «Про платіжні послуги»:
електронний платіжний засіб – платіжний інструмент, реалізований на будь-якому носії, що містить в електронній формі дані, необхідні для ініціювання платіжної операції та / або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом.
Тобто, QR-код у розумінні законодавства, що регулює розрахункові операції, не є платіжним засобом. При цьому, податківці зазначають, що суб’єкт господарювання (продавець) не зобов’язаний застосовувати РРО та / або ПРРО у разі реалізації товарів, робіт (послуг), оплата за які здійснюється за допомогою QR-коду, в якому закодовані повні банківські реквізити рахунку у форматі ІВАN такого суб’єкта господарювання
2. Що стосується сертифіката, то податківці розглядають розрахунок за товари подарунковим сертифікатом в принципі як розрахунок в не грошовій формі (ІПК від 06.09.2021 №3320/ІПК/99-00-04-03-03-06), тобто незалежно від того, хто ним розраховується.
А платникам ЄП заборонено застосовувати не грошові форми розрахунку (п. 291.6 ПКУ). Але подарунковий сертифікат не є негрошовим розрахунком за своєю суттю, адже передача сертифіката полягає в оформленні передоплати за товар, тобто є факт грошовості розрахунків, самостійного значення сертифікат не має. В той же час при фіскальному підході податківці можуть наполягати на безгрошовій формі розрахунку, певний ризик може бути.
3. Інше – це можуть бути сертифікати, бонуси, жетони і все те, що не є грошовою одиницею.
4. Реквізити ЕПЗ (платіжної картки) рядок 16 фіскального чека заповнюється тільки у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО / ПРРО (п. 4 розд. ІІ Положення від 21.01.2016 №13 «Про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів». Оскільки у разі розрахунків через Lyqpay та інші сервіси не застосовується термінал, зазначати реквізити картки не потрібно.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar