Борги з ЄСВ: блокування рахунків та арешт майна

З 1 січня 2025 року всі категорії ФОП та самозайняті особи зобов'язані сплачувати ЄСВ незалежно від системи оподаткування та отриманого доходу. Сплата ЄСВ є пріоритетним зобов'язанням, за несплату якого нараховуються штрафи та пеня, а також можливе блокування рахунків та арешт майна

З 1 січня 2025 року сплата ЄСВ є обов’язковою для всіх категорій ФОП, як на спрощеній, так і на загальній системах оподаткування, а також для самозайнятих осіб, незалежно від виду діяльності та отриманого доходу.


Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов'язання із сплати єдиного внеску необхідно виконувати в першу чергу, адже вони мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями. Виняток – лише виплата заробітної плати.


При наявності заборгованості із сплати єдиного внеску надсилаються платникам вимоги про сплату боргу (недоїмки). Вимогу про сплату боргу вважають узгодженою, тобто вона набирає чинності, якщо протягом десяти календарних днів з дня її надходження платник єдиного внеску:


  1. не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею;
  2. не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку;
  3. не сплатив узгоджену суму боргу (з дня отримання відповідного рішення податкового органу або суду) після спливу останнього дня відповідного строку.
При узгодженні вимоги протягом десяти робочих днів надсилають до органу Державної виконавчої служби вимогу про сплату боргу (недоїмки) для примусового стягнення. Після чого блокують рахунки, в т.ч. карткові, арештовують майно, обмежують виїзд за кордон посадових осіб боржників чи самих ФОПів – боржників.
Чи зарахують до страхового стажу періоди трудової діяльності, у яких є борг?

Період, у якому є заборгованість з єдиного внеску, не зарахують до страхового стажу до повного погашення боргу.


При сплаті сум заборгованості з ЄСВ необхідно враховувати, що за порушення терміну його сплати платнику нараховується штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум. Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені розпочинається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.


Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇