На сайті Мінфіну оприлюднено проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо запровадження звітності із сталого розвитку».
Зокрема, законопроєктом запропоновано внести зміни до Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон №996) якими передбачено:
- запровадити в Україні складення, подання та оприлюднення звітності зі сталого розвитку;
- актуалізувати критерії для визначення категорії підприємств та груп;
- врегулювати питання ведення бухгалтерського обліку державними унітарними підприємствами, господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, за міжнародними стандартами фінансової звітності, а також складання та подання звіту про управління.
Звітність із сталого розвитку – це звітність підприємства, яка містить інформацію, необхідну для розуміння його впливу на питання сталого розвитку, та як ці питання впливають на розвиток, ефективність і становище підприємства.
Звітність із сталого розвитку за стандартами звітності із сталого розвитку складають:
- великі підприємства;
- середні підприємства, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу;
- малі підприємства, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу;
- материнські підприємства великої групи.
Звітність із сталого розвитку та консолідована звітність із сталого розвитку включається до звіту про управління та консолідованого звіту про управління як окремий розділ.
Для цілей складання звітності із сталого розвитку підприємства з метою визначення власної категорії (мале, середнє або велике) застосовують критерії, визначені ч. 2 ст. 2 Закону №996.
Також, законопроєктом вносяться зміни до ч. 2 ст. 2 Закону №996, зокрема до категорій підприємств – мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств.
Мікропідприємствами є підприємства, показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів - до 450 тисяч євро включно;
- чистий оборот - до 900 тисяч євро включно;
- середня кількість працівників - до 10 осіб включно.
Малими є підприємства, які не відповідають критеріям для мікропідприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів - до 5 мільйонів євро включно;
- чистий оборот - до 10 мільйонів євро включно;
- середня кількість працівників - до 50 осіб включно.
Середніми є підприємства, які не відповідають критеріям для малих підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів - до 25 мільйонів євро включно;
- чистий оборот - до 50 мільйонів євро включно;
- середня кількість працівників - до 250 осіб включно.
Великими є підприємства, які не відповідають критеріям для середніх підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів - понад 25 мільйонів євро;
- чистий оборот - понад 50 мільйонів євро;
- середня кількість працівників - понад 250 осіб.
Хто та коли вперше буде подавати звітність із сталого розвитку?
Першим звітним періодом, за який підприємства подають звітність із сталого розвитку за стандартами звітності із сталого розвитку є:
- для великих підприємств середня кількість працівників яких за рік, що передує звітному, становить понад 500 осіб – 2026 рік;
- для материнських підприємств великої групи, середня кількість працівників яких за рік, що передує звітному, на консолідованій основі становить понад 500 осіб – 2026 рік;
- для великих підприємств та материнських підприємств великої групи крім тих, що зазначені відповідно в абзацах другому та третьому цього пункту – 2027 рік;
- для малих та середніх підприємств, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу, – 2028 рік.
Зауваження та пропозиції до законопроєкту просимо надавати протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення на офіційному вебсайті Міністерства фінансів України у письмовій та/або електронній формі за адресою:
- Міністерство фінансів України, 04071, м. Київ, вул. Межигірська, 11,
- e-mail: y.shevchuk@minfin.gov.ua.
Додаткові матеріали:
Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо запровадження звітності із сталого розвитку»
Джерело: Мінфін