Чи може ФОП-спрощенець отримувати компенсацію комуналки?

Кожні півроку ДПС міняє позицію: вони то дозволяють, то не дозволяють ФОПам на єдиному податку включати в підприємницький дохід компенсацію комунальних платежів. Як наслідок – питання завжди актуальне та постійно потребує моніторингу


  1. Позиція ДПС щодо оподаткування відшкодування комунальних послуг
  2. Ризики для ФОПа при отримані компенсації комунальних послуг
  3. Варіанти відображення відшкодування комунальних послуг


Позиція ДПС щодо оподаткування відшкодування комунальних послуг


Проблема зміни позиції податківців «закопана» глибоко у законодавстві. Саме п. 292.11 ПКУ дає перелік платежів, що не включаються в дохід ФОП і законодавець там не прописав, що компенсація комунальних платежів може не включатися в дохід ФОП.


А, як відомо, все те що законодавець чітко непрописав у законі, з’являється потім у роз’ясненнях податківців, при чому досить часто у досить дивних формулюваннях.


У своєму свіжому роз’ясненні, яке з’явилося на порталі ЗІР у грудні, податківці знову прокоментували, як слід оподатковувати компенсацію комуналки, що отримують ФОПи.

Чи включається до доходу ФОП – платника ЄП другої та третьої групи (крім е-резидента) відшкодована орендарем сума комунальних платежів?
Ні, не включається. Відшкодована орендарем сума комунальних платежів оподатковується за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України для платників податку – фізичних осіб. <…> у разі якщо орендарем (юридичною особою або фізичною особою – підприємцем) виплачується на користь фізичної особи дохід у вигляді суми відшкодованих витрат, понесених на сплату комунальних послуг або орендар компенсує сплачені комунальні послуги власнику майна, то такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи з відповідним оподаткуванням (ЗІР, категорія 107.01.03).

Початок цієї консультації дійсно хороший та надихаючий, податкова визнала, що компенсація комуналки – це не дохід ФОПа.


Але далі в своєму роз’ясненні вони вказують, що цей дохід слід включати у дохід фізичної особи за правилами оподаткування для фізичної особи, тобто сплатити ПДФО та військовий збір і подавати декларацію про майновий стан та доходи.


Ризики для ФОПа при отримані компенсації комунальних послуг


Існує кілька ключових ризиків для ФОПів, що отримують компенсацію комунальних послуг.


По-перше, якщо ФОП отримує комуналку і це вважається доходом фізичної особи, це означає, що виникає ризик податкового агенства для платника, який орендує у ФОП.


По-друге, ДПС постійно змінює позицію щодо того, як оподатковувати компенсацією комунальних послуг.


По-третє, якщо певний тип доходу не може бути включений в дохід ФОП, це взагалі може стати підставою для анулювання єдиного податку.


Варіанти відображення відшкодування комунальних послуг


Найбільш адекватним варіантом вирішення проблеми є включення вартості комунальних платежів у вартість оренди. У такому випадку ФОП у всіх документах та банківських виписках буде мати призначення платежу згідно його КВЕД – тобто оплата оренди.


Стаття 762 ЦКУ вказує, що за оренду майна з наймача справляється плата, розмір якої визначається договором найму, а згідно ст. 286 ГКУ орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.


Тобто жоден пункт законодавства не забороняє формулювати орендні платежі так як зручно ФОПу. І вірне формулювання вартості оренди допоможе вирішити проблему із незручними роз’ясненнями податківців.


Фактично у будь-якому договорі на оренду приміщення потрібно вказувати, що вартість оренди складається із двох компонентів, а саме собівартість всіх витрат, які здійснив власник для підтримки приміщення, а також надбавки, встановленої власником приміщення.


Суть формулювання може змінюватися в залежності від ситуації, але саме таке формулювання захистить від частих змін у позиції податківців і не буде створювати жодних проблем для орендарів (щоб їх не визнали податковими агентами).


Варто зазначити, що якщо орендар сам платить комуналку замість власника майна не буде на 100% коректним рішенням, адже тоді або доведеться перезаключати договори з постачальниками комунальних послуг, що вкрай складно, бо ж вартість комунальних послуг має сплачуватися від імені власника приміщення, а це потягне за собою неможливість списувати їх на витрати.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇