З 2025 року – нові вимоги до декларації з акцизного податку: що потрібно знати

Починаючи із звітного періоду – січень 2025 року застосовується оновлена форма Декларації для складання звітності, яка подається до податкового органу за місцем реєстрації платника акцизного податку в терміни не пізніше 20 лютого 2025 року

Податківці пояснюють, що 21.11.2024 за №752/43097 Міністерством юстиції України зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 07.11.2024 №567 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» (далі – наказ № 567).


Пунктом 3 наказу №567 визначено, що він набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім окремих його положень, які набирають чинності з 01 січня 2026 року.

27.12.2024 наказ №567 опубліковано в Офіційному віснику України №109.

Метою прийняття наказу №567 є приведення у відповідність форми декларації з акцизного податку і Порядку її заповнення та подання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 (далі – Декларація), до вимог Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 29.06.2023 №3173-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» та Законом України від 23.02.2024 №3603-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства», які передбачають:


  1. доповнення Декларації рядками за кодами операцій в частині відображення понаднормативних втрат спирту, алкогольних напоїв, тютюнової сировини, тютюнових виробів, зазначення використання пільгових обсягів скрапленого газу та важких дистилятів (газойлів);
  2. викладення в новій редакції додатків 1, 2, 3 до Декларації з метою відображення: розрахунок суми акцизного податку, яка підлягає сплаті, у тому числі за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок, які нанесені на товар, операції з ввезення та реалізації якого є об’єктом оподаткування акцизним податком з урахуванням норм втрат сировини та готової продукції;
  3. особливостей використання податкового векселя при ввезенні алкогольних напоїв на митну територію України для подальшого їх розливу в споживчу тару. 


При цьому, наказом №567 передбачено визнати таким, що втратив чинність з 01.01.2026 додаток 5 до Декларації «Розрахунок суми акцизного податку з втрачених марок акцизного податку, що були придбані для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах», оскільки з початком використання електронної акцизної марки для маркування зазначених підакцизних товарів такий додаток втрачає свою актуальність.


Відповідно до положень п. 46.6 ПКУ, нові форми декларацій (розрахунків) застосовуються для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Таким чином, починаючи із звітного періоду – січень 2025 року застосовується оновлена форма Декларації для складання звітності, яка подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника акцизного податку в терміни не пізніше 20 лютого 2025 року.

Зверніть увагу: в оновленому Реєстрі е-документів ДПС вже відсутня стара форма декларації з акцизного податку. Отже, у платників акцизного податку вихід лише один - при поданні декларації в е-формі застосовувати вже її новий формат, який має ідентифікатор: F/J 0209511. 


Джерело: ДПС