Замість отримання наказу щодо надання відпустки позивачка отримала повідомлення про звільнення з роботи за прогули

Дії роботодавця щодо звільнення працівниці за прогули у період подання заяви про відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною є неправомірними. Право на відпустку вважається реалізованим з моменту подання заяви з відповідними документами, незалежно від видачі роботодавцем відповідного наказу

До закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років працівниця подала роботодавцю заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, у зв’язку з потребою дитини у домашньому догляді. Проте замість отримання наказу щодо надання відпустки позивачка отримала повідомлення про звільнення з роботи за прогули. Чи правомірні дії роботодавця?

Відповідь ВСУ: Ні.


Порядок надання відпусток без збереження заробітної плати врегульовано ст. 179 КЗпП та ст. 25 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки». Відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, згідно з вимогами закону надаються в обов’язковому порядку та виключно за бажанням жінки, а тому надання їх не може залежати від бажання роботодавця.


Право на отримання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною вважається реалізованим з моменту подання працівником належним чином оформленої заяви з доданими до неї відповідними підтвердними документами, тобто працівник подав таку заяву, повідомив роботодавця про волевиявлення щодо отримання відпустки для догляду за дитиною та у зв’язку із цим не вийшов на роботу у вказану ним дату.


У випадку дотримання наведеного порядку працівник вважається таким, що реалізував гарантоване державою право на отримання відпустки без збереження заробітної плати. Кадрове оформлення (видача відповідного наказу роботодавця) поданої заяви про відпустку не є юридичним фактом, з яким пов’язується виникнення у працівника права на відпустку за ст. 25 Закону №504 та ч. 6 ст. 179 КЗпП у зв’язку з потребою дитини у домашньому догляді. (Постанова від 08.06.2021 № 87/8206/18 Верховний Суд. Велика Палата).


Джерело: Федерація професійних спілок України