
ФОП
09.04.2026
Мобілізований ФОП: ризик втрати єдиного податку через неправильне застосування пільги
Мобілізований ФОП зареєструвався як ФОП під час війни. При усній консультації в податковій йому сказали, що може не платити податки (ЄП, ВЗ та ЄСВ). ФОП вирішив самостійно платити лише єдиний податок. Зараз йому прийшов лист про те, що у нього заборгованість і є ризик, що скасують єдиний податок. Підкажіть, будь ласка, пільги по сплаті податків існують для всіх мобілізованих ФОП, чи тільки для тих, хто зареєстрований до війни?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
У ФОП немає пільги, його неправильно проконсультували в ДПС, на жаль.
Звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності застосовується не до всіх. Такі правила залежать від дати реєстрації як самозайнятої особи відносно дати призову або укладання контракту.
Від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з єдиного податку звільняються ті фізичні особи, які були зареєстровані як ФОП до дати призову на військову службу або до дати укладання відповідного контракту. Це правило діє незалежно від отримання ними доходу або прибутку від провадження господарської діяльності під час проходження військової служби. Таким чином, ключовим є саме момент реєстрації ФОП.
Натомість фізичні особи, які зареєструвалися як ФОП після дати призову на військову службу під час мобілізації або після дати укладання відповідного контракту, не мають право на звільнення від сплати податків. Такі самозайняті особи виконують податковий обов’язок на загальних підставах, визначених у Податковому кодексі України (далі – ПКУ). Саме ця категорія і потрапляє під вимогу сплачувати єдиний податок, військовий збір та інші платежі.
Цю позицію підтверджують податківці в ЗІР, категорія 107.01.05. Тобто усна консультація не відповідає офіційним роз’ясненням, які застосовуються на практиці. У результаті ФОП, який діяв на підставі такої консультації, отримує податковий борг.
ФОП потрібно терміново сплатити всі борги, інакше є ризик зняття з ЄП. ФОП втрачає статус єдинника, якщо податковий борг є більшим, ніж 3060,00 грн впродовж двох послідовних кварталів. Це правило прямо передбачене нормами ПКУ та застосовується податковими органами.
Відповідно до пп. 8 пп. 298.2.3 ПКУ, якщо у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку виник в середині кварталу податковий борг у сумі понад 3060 грн, відлік двох послідовних кварталів починається з 01 числа місяця наступного за кварталом, в якому виник борг. Протягом шести місяців перевіряється наявність боргу на кожне 01 число місяця. Саме цей період є критичним для збереження статусу платника єдиного податку.
Податкова вимога не надсилається і заходи щодо стягнення не застосовуються, якщо борг не перевищує 3060,00 грн. Це визначено абзацом третім п. 59.1 ст. 59 ПКУ. Проте перевищення цього порогу запускає механізм контролю та ризик втрати спрощеної системи.
Якщо податковий борг у сумі понад 3060 грн обліковується на кожне перше число протягом шести послідовних місяців, ФОП зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів. Це відбувається в останній день другого із двох послідовних кварталів. Таким чином, несвоєчасна сплата безпосередньо впливає на систему оподаткування.
Дуже важливо погасити борг до початку шостого місяця, оскільки перевіряється стан саме на 1 число місяця. У такому разі негативних наслідків не буде і ФОП не втратить статус єдинника. Якщо ж борг не буде погашено, ДПС може перевести ФОП на загальну систему оподаткування самостійно на підставі п. 299.11 ПКУ.
ЄСВ не є податковим боргом, а є недоїмкою, тому його не враховують при розрахунку 3060,00 грн. Якщо ФОП сплачував єдиний податок, то податковий борг формується за рахунок несплаченого військового збору. Саме цей нюанс часто стає причиною виникнення заборгованості.
Отже, пільга щодо звільнення від сплати податків для військовослужбовців застосовується лише до тих ФОП, які були зареєстровані до дати призову або укладання контракту. ФОП, зареєстровані після цих дат, не мають такого права і повинні виконувати податкові обов’язки на загальних підставах.
Джерело: 7еminar
Читайте більше:
Мобілізовані ФОП: податківці мають переглянути нарахування єдиного податку та військового збору
Мобілізований ФОП сплачував податки під час служби: як повернути після 01.10.2025
Мобілізовані ФОП на час служби звільнені від сплати податків: як скористатися новими нормами
Пільги для мобілізованих ФОП згідно Закону №4505: як не платити податки та ЄСВ
Як мобілізованим ФОП подати заяву на списання податків та зборів
Відстрочки, ВЛК
24.08.2026
Непридатних до військової служби хочуть захистити від повторної постановки на військовий облік
У Верховній Раді пропонують законодавчо закріпити, що відомості про зняття або виключення громадянина з військового обліку через непридатність до військової служби, які були внесені до початку функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, мають зберігати юридичне значення

Перевірки, штрафи
24.08.2026
Лист ДПС через ознаку доходу 157 у 4ДФ: як правильно відповісти та які документи надати
Отримали запит ДПС через ознаку доходу 157 у 4ДФ? Адвокат пояснив, як перевірити правомірність запиту, що пояснити податківцям, які документи підготувати та у який строк надати відповідь

Бронювання, критичність
24.08.2026
Бронювання фермерів можуть розширити: хочуть знизити поріг для малих господарств
Міністерство аграрної політики та продовольства планує розширити можливості бронювання працівників агросектору від мобілізації, зокрема для невеликих фермерських господарств. Про це йдеться у коментарі представника аграрного відомства щодо подальшого вдосконалення системи бронювання працівників сільськогосподарських підприємств

Відстрочки, ВЛК
24.08.2026
Відстрочка від мобілізації на рік після народження дитини: зареєстровано законопроєкт
В Україні пропонують запровадити нову підставу для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації – наявність дитини віком до одного року. Відповідний законопроєкт передбачає надання військовозобов’язаним чоловікам відстрочки строком на один рік з дня народження дитини

Особи з інвалідністю
24.08.2026
10 робочих днів на оскарження: Мінфін визначив правила для внеску за працевлаштування осіб з інвалідністю
Мінфін підготував проєкт наказу, яким пропонує затвердити порядок розгляду податковими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, а також на рішення про нарахування пені та накладення штрафу

Готівкові кошти, розрахунки
24.08.2026
ФОП знімає готівку з підприємницького рахунку: банк вимагає пояснення та документи – як діяти
ФОП 2 група отримав лист з банку з вимогою надати всі документи про діяльність підприємця посилаючись на Закон №361. Також потрібно для перевірки надати підтверджувальні документи закупівлі товару і пояснення використання готівкових коштів (в дозволеному об’ємі періодично знімаються з поточного рахунку). ФОП не обліковує всі операції в господарській діяльності. Яким чином можна надати пояснення банку?

Працевлаштування, переведення
24.08.2026
Працівникам військових адміністрацій хочуть надати статус посадових осіб місцевого самоврядування
Працівникам військових адміністрацій населених пунктів можуть надати чітко визначений правовий статус та поширити на них гарантії, передбачені законодавством про службу в органах місцевого самоврядування. Відповідні зміни пропонує проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо визначення статусу працівників військових адміністрацій населених пунктів»

Акцизний податок
24.08.2026
Е-Акциз хочуть перенести: повноцінний запуск планують із 1 липня 2027 року
Електронну простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет можуть запровадити пізніше. Відповідний законопроєкт передбачає перенесення дати повноцінного запуску Електронної системи з 1 листопада 2026 року на 1 липня 2027 року

ФОП
24.08.2026
Внесення змін у Перелік №376 «заднім числом»: чи потрібно ФОП сплачувати ЄП і ВЗ за цей період
Питання по пільгах для 2 групи ЄП ФОП, території яких зазначені в Переліку №376. ФОП зареєстрований і проводить діяльність в м. Люботин, Харківська обл. З 24.02.2022 року був в цьому Переліку. В травні 2026 року заднім числом внесли зміни і тепер м. Люботин двома рядками: там, де є період бойових дій з 24.02.2022 по 31.03.2026 і інший рядок з початком з 14.05.2026. Як це розуміти й ,виходить, треба сплатити за 1,5 місяці чи як? ФОПу завжди списували автоматом податки, а вчора надійшла податкова вимога про сплату ВЗ та ЄП за червень, а за 04–05 місяці списали податки. Можете пояснити, як правильно поступити в цій ситуації, і як платити податки та чи пільга діє?

ПДВ
24.08.2026
СМКОР у липні: ДПС зафіксувала рекордну кількість блокувань ПН/РК
ДПС оприлюднила статистику роботи СМКОР у липні 2026 року. Кількість платників, яким заблокували ПН/РК, зросла на 9%, кількість заблокованих документів – на 8%, а сума заблокованого ПДВ – на 16%. Розповідаємо про кількість ризикових платників, розблоковані ПН/РК та основні причини блокування

Медицина
24.08.2026
Стоматолог-підприємець: від реєстрації до тонкощів оподаткування та обліку
Попит на приватні стоматологічні послуги в Україні постійно зростає. Високий попит та стабільний дохід мотивують багатьох фахівців залишати державні клініки та відкривати власні практики. Але перехід від найманого фахівця до власника бізнесу вимагає базових бухгалтерських навичок. У цій статті ми детально розберемо кожен нюанс ведення діяльності ФОП-стоматолога

Податкова та фінзвітність
24.08.2026
Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній
Стаття пояснює, хто з платників податків зобов’язаний подавати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК), коли саме це потрібно робити та які умови мають бути виконані. Розглянуто строки подання, порядок заповнення форми, особливості електронної подачі та відповідальність за порушення. Матеріал буде корисним бухгалтерам і юристам компаній, які входять до міжнародних бізнес-груп











