Суть ситуації полягає в тому, що на момент здійснення передоплати за послуги ще не відомо, чи будуть вони надані. Як правило, порядок оплати передбачається умовами договору. Так, зокрема, в ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, встановлені договором.
Якщо звернутися до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), то, відповідно до п. 198.1, до податкового кредиту відносять суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Згідно із п. 198.3 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Причому у п. 198.3 ПКУ чітко зазначено, що нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними (далі – ПН).
Чи може виникнути питання щодо нарахування компенсуючих податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ?
Обов’язок нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ виникає за певних умов, а саме у разі, якщо придбані з ПДВ товари / послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в негосподарської діяльності платника ПДВ.
В нашій ситуації не можна говорити про те, що послуги, за які замовником була перерахована передоплата, призначені для використання у негосподарській діяльності. Тому підстав для нарахування компенсуючих податкових зобов’язань немає.
Якщо Дозвіл АМК отриманий не буде, то, відповідно, виконавець не зможе надати послуги, і договір буде розірвано. У цьому випадку передоплата має бути повернена замовнику, а податковий кредит підлягає коригуванню.
Надія Коваль, експерт з обліку та оподаткування
Статті на тему:
Реєстрація ПН та РК – 2025: строки, штрафи
Виправлення помилок у податкових накладних
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше