Податкова накладна є – дозволу АМКУ немає: як діяти з ПДВ

Між юридичними особами – високодохідними укладено договір, який містить обмеження, що вимагають Дозволу Антимонопольного комітету на узгодження дій юридичних осіб. По даному договору сплачено винагороду, яка вважається передоплатою за послуги, що повинні надаватися після отримання Дозволу. Чи правомірно скористатися податковим кредитом, якщо на дату виплати винагороди та складання (отримання) податкової накладної Дозвіл АМК не отримано?


Суть ситуації полягає в тому, що на момент здійснення передоплати за послуги ще не відомо, чи будуть вони надані. Як правило, порядок оплати передбачається умовами договору. Так, зокрема, в ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, встановлені договором.


Якщо звернутися до Податкового кодексу України (далі ПКУ), то, відповідно до п. 198.1, до податкового кредиту відносять суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг.


Згідно із п. 198.3 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.


Причому у п. 198.3 ПКУ чітко зазначено, що нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.


Відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними (далі – ПН).

Таким чином можемо зробити висновок: за наявності зареєстрованої в ЄРПН ПН, замовник послуг має підстави для відображення податкового кредиту незалежно від того, чи були надані послуги виконавцем у звітному періоді оформлення ПН або ні
Чи може виникнути питання щодо нарахування компенсуючих податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ?

Обов’язок нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ виникає за певних умов, а саме у разі, якщо придбані з ПДВ товари / послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в негосподарської діяльності платника ПДВ.


В нашій ситуації не можна говорити про те, що послуги, за які замовником була перерахована передоплата, призначені для використання у негосподарській діяльності. Тому підстав для нарахування компенсуючих податкових зобов’язань немає.


Якщо Дозвіл АМК отриманий не буде, то, відповідно, виконавець не зможе надати послуги, і договір буде розірвано. У цьому випадку передоплата має бути повернена замовнику, а податковий кредит підлягає коригуванню.


Надія Коваль, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Податкова накладна: 2025

Реєстрація ПН та РК – 2025: строки, штрафи

Виправлення помилок у податкових накладних

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇