Замовити рекламу
Наприклад
військовий збір
бронювання
індексація
декларація з ПДВ
зарплата
лікарняні
Головна
Новини та статті
Документи
Відеонавчання
Консультації
Інструменти
ГоловнаГоловна
Особистий кабінетОсобистий кабінет
Мої консультаціїМої консультації
АІ-КонсультантАІ-Консультант
НОВЕ
Новини та статтіНовини та статті
СВЯТКОВІ ЦІНИСВЯТКОВІ ЦІНИ
Безкоштовні вебінариБезкоштовні вебінари
ВідеонавчанняВідеонавчання
ПрофесіїПрофесії
КонсультаціїКонсультації
ДокументиДокументи
ІнструментиІнструменти
Нове
ДовідникиДовідники
РозвагиРозваги
Нове
КалендарКалендар
Виїзні семінариВиїзні семінари
Теми
homeБухгалтерський облікhomeЛікарняні, декретніhomeВідпусткиhomeВідрядження, підзвітні коштиhomeВійськовий облік, бронювання
Контакти0 800 600 722 (безкоштовно)+380 97 297 22 77info@7eminar.com Про нас
  • Головна
  • Консультації
  • Особистий консультант
  • 3794858
☝️ Отримайте доступ до відео, документів, AI-Консультанта та інших корисних сервісів.

☝️ Отримайте доступ до відео, документів, AI-Консультанта та інших корисних сервісів.

Увійти або зареєструватися
МА
Марина
18.02.2025 | 11:31
Інше
Відповідь надано

Заголовок тимчасово відсутній

Добрий день!
Юр.особа на загальній системі, звітується з податку на прибуток поквартально, взагалі не було нараховано резерв відпусток. Чи можна на кінець 2024р. сформувати резерв по результату інвентаризації відпусток? Чи не буде це завищенням видатків?
Чи, можливо, можна не розити резерв відпусток?
ІК
Ірина, консультант
експерт
18.02.2025 | 15:37
Очікує відповідь

Якщо ви не нараховували резерву в поточному році, виправити цю помилку досить просто. Робимо це згідно з п. 5 НП(С)БО 6. Позаяк під час нарахування резерву визнають витрати, а це впливає на фінансовий результат звітного року, то треба донарахувати ці витрати у звітному році. Коригування витрат минулих років при цьому не виникне.


Такі донараховані витрати будуть відображені у фінансовій звітності поточного року. Зверніть увагу, що п. 5 НП(С)БО 6 вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності. Але на практиці все залежить від того, як часто протягом року підприємство складає фінзвітність.


Якщо підприємство складає фінзвітність лише раз на рік, то в ній воно відображає (сумарно за рік) вже правильну суму витрат. Тобто коригування і повторної подачі фінзвітності не здійснюють.


Якщо ж підприємство складає фінзвітність щокварталу, то визначає самостійно, чи надавати її користувачам повторно. Хоча ДПС, наприклад, наполягає на уточненні квартальних декларацій з податку на прибуток та поданні уточненої фінзвітності, якщо фінансовий результат до оподаткування змінився.


А от якщо йдеться про помилки минулого року, які стосуються витрат, а отже, і фінрезультату, діяти потрібно інакше. Пункт 4 НП(С)БО 6 вимагає в такому разі коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.


Як правило, для більшості користувачів фінзвітності надавати її з виправленнями за попередні роки не потрібно. Але при цьому треба буде навести інформацію про такі виправлення у примітках до фінансової звітності. З ДПС ситуація, окрема: податківці наполягатимуть на уточненнях декларацій з податку на прибуток і на наданні фінзвітності з уточненнями за кожний звітний період, у якому фінансовий результат до оподаткування був визначений неправильно!


Підприємству, яке, наприклад, не нарахувало резерву відпусток у 2024 році (проте мало це зробити), щоб виправити помилку в 2025 році, потрібно знати дві речі:


1) чи є кредитове сальдо субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток» на 31.12.2024;


2) чи є у графіку відпусток на 2025 рік відпустки, право на які виникло у попередніх роках і які були передбачені графіками минулих років, але тоді працівники ними не скористалися.


Якщо таких «перехідних» відпусток і невикористаного залишку резерву немає, то створити резерв на 2025 рік можна, не зважаючи на попередні роки.


А ті, у кого на субрахунку 471 є кредитове сальдо, повинні провести річну інвентаризацію забезпечень і в її межах перевірити правильність суми такого залишку. Такі підприємства мають порахувати суму резерву та перевірити дату і суму витрат на оплату відпусток у минулому.


Якщо всі суми зійдуться і фінрезультат до оподаткування відповідних звітних періодів (кварталів чи року) був порахований правильно, то все гаразд. Виправляти декларації з податку на прибуток і переробляти додаток ФЗ – фінзвітність – не треба.


Якщо ж ні, помилку доведеться виправляти.


При цьому потрібно врахувати правило: резерв оплати відпусток створюють на певний рік. Тому витрати на його створення визнають лише в році, на який він був створений. Отже, нарахований резерв треба відображати у витратах періоду нарахування. У наступних роках показати у бухобліку донарахування резервів за минулі періоди (роки) не вийде.


Тому, якщо виправляєте помилку поточного року, наприклад наприкінці поточного звітного року за цей самий рік, вам потрібно буде донарахувати резерв відпусток звичайним проведенням: Д-т 23, 91-94 К-т 471. І водночас сторнувати витрати з нарахування відпусткових, визнані у місяцях надання відпусток: Д-т 23, 91-94 К-т 661. І списати ці витрати за рахунок резерву, показавши його використання протягом поточного року: Д-т 471 К-т 661.


Не забувайте, що нараховують резерв протягом року за певною плановою формулою. А фактична сума витрат на оплату відпусток за результатами року може виявитися іншою: більшою або меншою.


Якщо сума витрат на оплату відпусток більша, ніж нарахований резерв (у місяці надання відпусток), то різницю списують на витрати поточного періоду. Тобто на цю різницю коригування робити буде не потрібно.


Якщо ж сума витрат на оплату відпусток за наслідками року виявиться меншою, ніж нарахований резерв, тобто буде кредитове сальдо за субрахунком 471, під час виправлення помилки треба буде провести інвентаризацію цього залишку і з’ясувати причину. Якщо причина суто математична, тобто залишок резерву був нарахований зайво, його треба буде або сторнувати (Д-т 23, 91 – 94 К-т 471 «червоне сторно») або визнати дохід (Д-к 471 К-т 719), на розсуд підприємства.


А от якщо виявите помилку минулих років, потрібно відкоригувати рахунок чистого прибутку (нерозподілених збитків) станом на початок року, в якому виявили і виправляєте помилку. І проводите це коригування вже за сумарними показниками змін, які треба внести.


Наприклад, якщо ви визначили, що у 2024 році повинні були нарахувати 120 000 грн резерву на оплату відпусток. А фактично витратили на їх оплату 90 000 грн. При цьому з’ясували, що залишок резерву не був зайвий, просто частина працівників не скористалася запланованими за графіком щорічними відпустками. Тоді не списуєте цей залишок резерву, а донараховуєте його на початку 2025 року: Д-т 44 К-т 471. Найімовірніше, він буде використаний (і, отже, списаний у бухобліку) у 2025 році.


Якщо ж з’ясується, що залишок резерву був зайвий або що суми витрат на оплату відпусток виявилися більшими, ніж сума обчисленого резерву, донараховувати або сторнувати нічого не потрібно – в такому разі не робите виправлень у бухобліку і починаєте нараховувати резерв у 2025 році з нуля.


Відповідальність за нестворення резерву відпусток
Ненарахування резерву відпусток може свідчити про ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку. Штраф за таке порушення від 136 до 255 грн (ст. 164-2 КУпАП).
Крім того ненарахування (некоректне нарахування) резерву відпусток веде до спотворення показників фінансової звітності, а це – надання недостовірних статистичних спостережень. Штраф за таке порушення від 170 до 255 грн (ст. 186-3 КУпАП).


https://7eminar.ua/news/4890-rezerv-vidpustok-yak-stvoriti-na-2025-rik


Раді допомогти, звертайтесь ще!

НІ
Ніна
23.07.2026 | 11:18
Зарплата
Відповідь надано

Прийом працівника за сумісництвом: години роботи та ставки зарплати

Доброго дня, підкажіть будь ласка якщо потрібно прийняти працівника по сумісництву який вже формлений в лікарні за основним місцем роботи на 1,25 ставки за графіком 08:00-18:00 пн-пт. чи можемо ми встановити йому 8 год на день. роботи…

5

ГК
Галина, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:41

Хоча законодавстом не обмежена кількість годин роботи за сумісництвом (ст.102-1 КЗпП https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n633 Сумісництвом…Ще

ТА
Таня
23.07.2026 | 10:28
ЄСВ, ПДФО, ВЗ
Відповідь надано

Яке прізвище вказати в звітності при зміні

Працівниця була прийнята на роботу у 2024 році за старим прізвищем. Це весь стаж за її життя. В пенсійний ніколи не ходила Повідомлення про прийняття та Об’єднана звітність у 2024 році не подавалися. У 2025 році вона змінила прізвище після одруження. Зараз, у 2026 році, подаємо…

3

ІК
Ірина, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:31

Відповіді на Ваші запитання:

1. Із старим прізвищем.

Інформація у кадрових документах, звітності повідомленні про прийняття на роботу повинні співпадати.

Після…Ще

ОК
КОЗЛОВА ОЛЕНА ВОЛОДИМИРIВНА
23.07.2026 | 10:23
Зарплата
Відповідь надано

Правомірність нарахування надбавки за складність при доплаті працівнику

Добрий день! Підкажіть будь ласка якщо працівник отримує доплату за виконання обов"язків відсутнього працівника чи маємо право йому нараховувати надбавку за складність і напруженість 50%…

8

НК
Наталя, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:18

Можна одночасно встановити працівнику і доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, і надбавку за складність та напруженість до…Ще

КС
Савицька Катерина Василівна
23.07.2026 | 10:22
Інше
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Чи потрібно подавати Заяву №1-ОПП для нового ТОВ

Створилося через додаток Дія по модельному статуту нове ТОВ де директор буде і бухгалтером.подана заявка про отримання з наступного місяця статутсу платника ПДВ. Чи потрібно подавати Заяву за формою №1-ОПП…

4

ВК
Віталіна, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:30

Якщо ви подавали за ф.1-ПДВ і в ній вказали керівника і як особу, відповідальну за ведення бугхалтерського та податкового обліку, тоді окремо подавати ф.№…Ще

ІС
Сердюк Інна Іванівна
23.07.2026 | 10:04
Фермерські господарства
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Де знайти зразок заповнення журналу обліку нафтопродуктів

Вітаю, підкажіть будь ласка де знайти зразок заповнення журналу ф.6-НП журнал обліку нафтопродуктів…

10

АК
Аліна, консультант
експерт
23.07.2026 | 10:40

Доброго дня! 😊

Особистий консультант не надає зразки документів в межах цього Сервісу.

Ви можете:

🔗 Завантажити потрібний бланк або зразок у розділі…Ще

ГА
Ганна
23.07.2026 | 10:01
РРО/ПРРО, каса
Відповідь надано

Повернення коштів за неповну оплату: готівка чи картка

Добрий день. Кінцевий споживач розрахувався за послугу проживання карткою,кошти поступили через термінал. Проживав на одну добу менше аніж було оплачено. Чи може підприємство повернути різницю готівкою з каси? Чи тільки на картку?Допоможіть будьласка. Дякую…

3

ОК
Олександра, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:15

Так, кошти можна поврнути готівкою.

Наразі податківці змінили своюпозицію і кажуть так : ДПС рекомендує (…Ще

ЕД
Данчевська Емілія Золтанівна
23.07.2026 | 08:27
Військовий облік та бронювання
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Чи потрібно продовжувати бронювання працівників критичного підприємства

Доброго дня. Критично важливе підприємство, бронювання працівників до 16.03.2026, в липні 2026 підтвердило критичність. В Дії вже є нове рішення про критичність. Чи потрібно продовжувати бронювання (переброньовувати) працівників. Дякую…
1

36

ПК
Поліна, консультант
експерт
23.07.2026 | 09:44

Якщо ви подавали по спрощеній процедурі, тобто довідку про середню ЗП і зарплатна обєднана звітність, то таких механізм підтверджує діючу критичність, а…Ще

ОЗ
Заваринська Оксана Миколаївна
23.07.2026 | 01:57
ПДВ
Відповідь надано

Право на податковий кредит ПДВ при страховому випадку автомобіля

Стався страховий випадок . Автомобіль застрахований за КАСКО.Страхова компанія перерахувала кошти безпосередньо СТО. СТО виписало податкову накладну на наше підприємство. Автомобіль використовується в оподатковуваній господарській діяльності. Чи маю право включати суму ПДВ до…

9

ОК
Олександра, консультант
експерт
23.07.2026 | 09:52

Так, Ви маєте право на податковий кредит на підставі ПН , що видана СТО. Але за позицією ДПС потрібно нарахувати ПЗ за п. 198.5 ПКУ (…Ще

АЛ
Альона
22.07.2026 | 23:19
Кадри
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Правила надання відпустки для працівників з дітьми та компенсація

У працівниці є 2 дітей, як правильно надавати відпустку?
Ця відпустка компенсується при звільненні якщо нею не скористався працівник…

9

ОК
Ольга, консультант
експерт
23.07.2026 | 00:22

Працівниця має право на додаткову відпустку на дітей тривалістю 10 календарних днів щороку.

Одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15…Ще

ТА
Татьяна
22.07.2026 | 22:57
Зарплата
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Правила нарахування відпускних та оформлення заяви для працівниці

Доброго дня, працівниця прийнята на роботу 21.07.2025, 27.07.2026 хочу відправити її у відпустку, скориставшись вашим калькулятором відпусток, який порахував що для відпуски рахуєм з серпня по червень і Середньоденна заробітна плата, грн 413,77 грн, а сума відпускних 10 344,25…

8

ОК
Ольга, консультант
експерт
23.07.2026 | 11:36

Так, правильно. Розрахунковий період для обчислення відпустки серпень 2025 - червень 2026 р.

Працівникові, який перебував в трудових відносинах менше ніж…Ще

ТА
Таня
22.07.2026 | 20:56
РРО/ПРРО, каса
Відповідь надано

Форми безготівкової оплати в ПРРО: деталі та нюанси

Вітаю! Ми-(кафе) в якому є різні форми оплат за замовлення страв/напоїв гостем:
Безготівка: 1.розрахунок через банківський термінал Приватбанку (кредитна картка) 2.замовлення гостем через додаток Глово (доставка, розрахунок картою онлайн через додаток Глово), кошти…

10

ОК
Олександра, консультант
експерт
23.07.2026 | 09:34

Во всіх випадках форма оплати (рядок 18) має бути "Безготівкова"

На даний час існує тільки три чітко встановлені форми оплати : «ГОТІВКА»…Ще

ІР
Ірина
22.07.2026 | 20:52
Спрощена система
Відповідь надано

Уточнююча декларація з ЄП: вибір періоду у звіті

Доброго дня.
Потрібно подати уточнюючу декларацію по ЄП 3 група за 1 квартал. Не вірно зазначено військовий збір до сплати. Підкажіть будь ласка, який період вибирати в електронному кабінеті при формуванні звіту? І який період зазначати в рядку 2 декларації…

8

ОК
Оксана, консультант
експерт
23.07.2026 | 07:14

Для уточнення декларації з ЄП 3 групи за 1 квартал потрібно створити уточнюючу декларацію саме в періоді «1 квартал», а в рядку 2 декларації…Ще

МА
Марія
22.07.2026 | 19:47
РРО/ПРРО, каса
Відповідь надано

Оформлення касових ордерів під час відсутності головного бухгалтера

Доброго Дня! Прошу надати відповідь
Головниу бух у відпустці ,директор на лікарняному обов"язки покладені згідно наказу на заступників як правильно оформити підписання касових ордерів та касової книги?У графі Головн.бух.через скісну риску прописати викон.обовязків…

4

ОК
Олександра, консультант
експерт
23.07.2026 | 09:46

Особи яки призначені для підписання касових документів, підписують їх не змінюючи посади, що вказані у типових формах касових ордерів та книзі та без…Ще

НА
Надія
22.07.2026 | 19:28
ЄСВ, ПДФО, ВЗ
Відповідь надано

Є відповідь АІ

Проблема з поданням звіту ПДФО, ВЗ та ЄСВ для ФОП

Об'єднаний звіт ПДФО, ВЗ та ЄСВ за 2 квартал 2026 року ФОП подають за квартал. Бланка квартального звіту в електронному кабінеті платника податків досі немає і що робити, чекати на бланк чи подавати помісячно…
1

10

ТК
Тетяна, консультант
експерт
23.07.2026 | 00:15

За роз’ясненням ДПС https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/1030419.html Застосування форм починається із 1 серпня для звітування:податкових агентів…Ще

ОЛ
Олександр
22.07.2026 | 19:17
Інше
Відповідь надано

Уточнення даних у другій декларації про майновий стан доходів

Якщо подається друга уточнююча декларація про майновий стан і доходи, яка саме інформація в ній уточнюється: дані первинної (звітної) декларації чи дані попередньої уточнюючої декларації? Якщо в першій уточнюючій декларації не було зазначено інформацію в розділі 6, то які саме…

5

СК
Стефанія, консультант
експерт
23.07.2026 | 01:16

Ви уточнюєте дані, які стали актуальними після подання першої утонюючої деклараціїї, а не ті, що були актуальними після подання первинного звіту.

Відповідно…Ще

КА
Катерина
22.07.2026 | 18:52
Військовий облік та бронювання
Відповідь надано

Неправильна адресація документів для продовження критичності підприємства

Доброго дня. Відправила документи на продовження критичності підприємства за спрощеною формою на адресу мінекономіки і отримала таку відповідь: « Добрий день. Не адресовано Міністерству економіки та довкілля.Відсутній адресат.». Що робити? Де маю вказати адресата…

14

ПК
Поліна, консультант
експерт
22.07.2026 | 20:33

Важко оцінити що не так, чи в темі листа ви написали, що на продовження критичності, в заяві на продовження вказали кому адресована вона?

Спрощена процедура…Ще

КО
Катерина Олександрівна
22.07.2026 | 18:37
Зарплата
Відповідь надано

Оплата авансу за відпрацьовані дні під час лікарняного

ДД, підкажіть будь ласка, у нас випалата авансу становклює 60% від окладу. за період 01.-15.07 співробітник був на праці, потім в нього відкрит лікарняний. Чи маю я право сплатити фактивно відпрацьовані 11 робочих діб, а потім в кінці сплачу якщо буду інші робочі дні?
Чи…

8

ІК
Ірина, консультант
експерт
22.07.2026 | 21:16

Так.

Відповідно до ст.115 КЗпП https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n691 - Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним…Ще

ІР
Ірина
22.07.2026 | 18:19
Зарплата
Відповідь надано

Чи враховувати премію при розрахунку середньої зарплати на відпустку

Вітаю. Чи потрібно враховувати одноразову премію при розрахунку середньої зарплати на відпустку? Наказ відсутній на премію, Це прописано в додатковій угоді про розірвання трудового договору. В місяці, за який виплачена премія відсутні робочі дні(3 дні відпустка , решта відпустка…

8

ТК
Тетяна, консультант
експерт
23.07.2026 | 00:15

Ні, не включають. Це прямо передбачено п. 4 Порядку 100 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/100-95-%D0%BF#Text При обчисленні середньої заробітної плати не…Ще

ОО
Остапович Оксана
22.07.2026 | 18:12
Транспорт, ТТН
Відповідь надано

Чи виникає транспортний податок при купівлі авто у фізособи

підприємство купує авто у фізич. особи варість 62 000 дол. чи виникає траснп. податок при купівлі такого авто…

9

СК
Стефанія, консультант
експерт
22.07.2026 | 20:26

На жаль, у запитанні немає відомостей, які допомогли б хоч приблизно винести якесь судження. Купівельна вартість не має жодного значення. Вона може на…Ще

КО
Катерина Олександрівна
22.07.2026 | 17:59
Військовий облік та бронювання
Відповідь надано

Повідомлення до ТЦК при загибелі співробітника з відстрочкою медобліку

ДД, підкажіть якщо підприємство має економічне бронювання, на територію підприємства влучив КАБ, та один співробітник загинув, в нього булу відстрочка медицинска чи потрібно подавати по ньому повідомлення до тцк…

5

ПК
Поліна, консультант
експерт
22.07.2026 | 20:37

Якщо він був військовозобовязанм, то так ви маєте подати по ньому повідомленння (додаток 4) до ТЦК.

Повідомлення про зміну облікових даних (у зв'язку із…Ще

  • 1
  • 2
  • …
  • 27223

Популярне

Основні засоби і запаси: від отримання до списанняОб'єднаний звіт для юросіб і ФОП за 2 квартал: помісячний/поквартальний, чисельність працівників по-новому, виправлення помилокНовий звіт по особах з інвалідністю: квота 4%, цільовий внесок, штрафи до 50% і пеня — що повинен знати кожен роботодавець
Усі популярні відео

Календар бухгалтера

Календар бухгалтера
  • Про нас
  • Долучитися до нашої команди лекторів
  • Долучитися до нашої команди редакторів
  • Долучитися до нашої команди консультантів
  • Замовити рекламу
Телефон
0 800 600 722 (безкоштовно по Україні)+380 97 297 22 77 Адреса: 04112 м. Київ, вул. Олени Теліги, 4
Emailinfo@7eminar.com
Наші соцмережі

Договір-оферта Політика конфіденційності

ТОВ "7ЕМІНАР УА", 2026 Всі права захищені

Використання та розповсюдження матеріалів дозволяється лише за умови отримання попередньої письмової згоди від редакції сайту 7eminar.ua

Головна Відео Консультації Документи