Заголовок тимчасово відсутній
Порядок зменшення статутного капіталу
Зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю може відбуватися добровільно або у випадках, передбачених законодавством. Основними підставами для такого зменшення є:
Недовнесення учасником свого вкладу у встановлені строки
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон про ТОВ), якщо учасник не вніс свій вклад у визначений додатковий строк, статутний капітал може бути зменшений на суму невнесеного вкладу.
Зниження вартості чистих активів товариства більш ніж на 50%
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону про ТОВ, якщо вартість чистих активів товариства знижується більше ніж на 50% порівняно з попереднім роком, загальні збори учасників можуть ухвалити рішення про зменшення статутного капіталу.
Викуп та анулювання частки учасника
Якщо товариство викуповує частку учасника і не створює резервний капітал у розмірі цієї частки, держреєстратор зменшує статутний капітал автоматично (ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ).
Вихід або виключення учасника
Якщо учасник виходить з ТОВ або виключається, статутний капітал зменшується автоматично після реєстрації змін у ЄДР (ч. 3 ст. 25 Закону № 755).
А також, може бути рішення засновників, не пов'язане із цими поідями, які перелічені вище, тобто добровільне рішення - за відсутності зазначених вище обставин. Це випливає, зокрема, з ч. 1 ст. 19 Закону про ТОВ. Наприклад, загальні збори учасників можуть прийняти рішення пропорційно зменшити всі вклади учасників і виплатити їм вартість частини їх часток.
Процедура зменшення статутного капіталу
Прийняття рішення загальними зборами учасників
Відповідно до ст. 19 Закону про ТОВ, рішення про зменшення статутного капіталу ухвалюється загальними зборами учасників товариства. Делегувати це рішення виконавчому органу заборонено (ст. 30 Закону про ТОВ).
Повідомлення кредиторів
Протягом 10 днів після прийняття рішення про зменшення статутного капіталу товариство письмово повідомляє кредиторів, чиї вимоги не забезпечені заставою, гарантією чи порукою (ч. 3 ст. 19 Закону про ТОВ).
Кредитори протягом 30 днів можуть вимагати:забезпечення виконання зобов’язань;
дострокового припинення або виконання зобов’язань;
укладення додаткових договорів.
Внесення змін до статуту
Якщо в статуті зазначено розмір статутного капіталу, зміни вносяться до статуту товариства.
Якщо статут не містить інформації про розмір капіталу, зміни до нього вносити не потрібно (ч. 5 ст. 11 Закону про ТОВ).
Реєстрація змін у ЄДР
Подання документів державному реєстратору (ч. 5 ст. 17 Закону № 755).
У разі зменшення номінальної вартості часток усіх учасників товариства відсоткове співвідношення їх часток повинно залишатися незмінним (ч. 2 ст. 19 Закону про ТОВ)
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ повернення платнику податку коштів або майна, попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі ліквідації такого емітента є продажем інвестиційного активу.
Але до оподаткованого доходу потрапляє лише інвестиційний прибуток - позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).
З метою оподаткування доходів фізосіб, операція із отримання корпоративних прав у обмін на зроблений внесок до статутного капіталу вважається придбанням інвестиційного активу (пп. 170.2.2 ПКУ).
Оскільки повернення частки у статутному капіталі відбувається в межах раніше зробленого внеску, то позитивна різниця не виникає і оподаткованого доходу у фізособи-засновника не буде.
Якщо сума повернення буде перевищувати суму внеску, то у такому разі й виникатиме інвестиційний прибуток. Він буде оподатковуватися ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 5%. Це все повинен зробити засновник на підставі поданої декларації про майновий стан за рік повернення йому його частки (пп. 170.2.1 ПКУ). Сплатити розрахований та відображений ПДФО та військовий збір у річній декларації про майновий стан засновнику потрібно буде до 1 серпня року звітування.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Облік товарів вартістю понад 20 тисяч без ПДВ: нюанси
Як ФОП звітується по ЕСВ за найманих у 2026
Авансовий звіт: чи потрібно його складати після повернення коштів
Чи потрібно запитувати військовий квиток у працівника
Запит щодо доступності квартальної форми звітності для ФОП
Чи вже доступна квартальна форма обʼєднаної звітності для ФОП…
Є відповідь АІ
Облік приготування і продажу страв для ФОП єдинника 2 групи
Компенсація за затримку зарплати: розрахунок, податки та вплив на виплати
Помилка в об'єднаному звіті: чи подавати уточнюючий звіт
Є відповідь АІ
Проводки для нарахування та виплат за договором чесної конкуренції
Чи може мікропідприємство здавати баланс для малого підприємства
Є відповідь АІ
Помилковий товарний чек: як правильно діяти в ситуації
Чи може ФОП на третій групі мати три каси
Виправлення помилки в ІПН новоприйнятого працівника для пенсійного фонду
Чи виникають податкові зобов'язання при перевищенні собівартості
Є відповідь АІ
Вказівка місця зберігання авто під час вантажних перевезень
Є відповідь АІ
Коли можна не заповнювати реквізит про місце зберігання
Є відповідь АІ
Як правильно нарахувати резерв відпусток для інвалідів
дякую…


