👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Працівники, які не пройшли повторний огляд у встановлені терміни, не можуть зараховуватись до нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
З 31.12.2024 припинили діяльність МСЕК. Однак, відповідно до Постанови КМУ від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Постанова №1338), всі рішення та довідки, видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними. Вони продовжують бути підставами для надання послуг, пільг, пенсій, допомог та інших соціальних гарантій.
Особливу увагу слід звернути на те, що особам з інвалідністю гарантується збереження їхнього статусу та соціальної захищеності в повному обсязі на встановлений строк інвалідності. Це закріплено в пункті в п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 19.12.2024 №4170-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Залежно від того, як була встановлена інвалідність, існують різні правила проходження нового оцінювання (п. 3 Постанови №1338):
- Особи, яким інвалідність встановлена безстроково (без зазначення терміну повторного огляду), проходять оцінювання повсякденного функціонування лише за власним бажанням (за зверненням опікуна, якщо особа позбавлена дієздатності) або за рішенням суду.
- Якщо інвалідність встановлена до конкретної дати, необхідно пройти оцінювання функціонування відповідно до встановленого строку. Для цього потрібно звернутися до лікуючого лікаря, який оформить направлення на оцінювання, що проводитимуть експертні команди за новими правилами.
- Для осіб, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 року, але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року. Це означає, що такі особи мають оновити дані до 30.06.2025 і отримати відповідний Витяг.
Особливі умови встановлені для осіб, яким була визначена інвалідність із зазначеним строком повторного огляду до набрання чинності постановою №1338, і цей строк припав на період воєнного стану, але особа не проходила повторний огляд відповідно до Постанови КМУ від 08.03.2022 №225:
- Чоловіки віком від 25 до 60 років з II або III групою інвалідності зобов'язані пройти оцінювання повсякденного функціонування у період з 1 квітня 2025 до 1 листопада 2025 року.
- Інші особи (крім тих, кого неможливо направити на таке оцінювання) проходять оцінювання до 1 квітня 2026 року.
- Для осіб, направлення яких на оцінювання неможливе з причин, визначених у пункті 3 Постанови №1338, оцінювання переноситься на період після припинення воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його скасування:
Таким чином, на час до повторного переогляду за встановленими строками за працівниками зберігається статус особи з інвалідністю. Однак, якщо продовжені строки переогляду закінчились, а працівник не пройшов нове оцінювання, то він втрачає статус особи з інвалідністю і, відповідно, не може бути зарахований до нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Статті на тему:
Працівник з інвалідністю: зарплата, податки, звітність, зразки документів
Штрафи за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році
Не ризикуйте штрафами за недотримання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – перевірте все за хвилину. Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю сам розрахує СКШП, норматив і навіть можливу суму санкцій. Спробуйте — точно не пошкодуєте, бо краще знати заздалегідь, ніж потім платити