Податковий облік при реорганізації: перенесення боргів та переплат до ІКП

Податківці роз'яснюють порядок внесення до Інтегрованої картки платника правонаступника юридичної особи, створеної шляхом реорганізації, частини зобов’язань, непогашеної заборгованості або переплат

Як вносяться до ІКП правонаступника ЮО, створеної шляхом реорганізації (у тому числі, його структурних підрозділів, які знаходились на обліку в різних контролюючих органах) частини зобов’язань або непогашеної заборгованості, переплат?

Підрозділом 1 розділу IІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5 (далі – Порядок №5), визначено порядок ведення інтегрованої картки платника (далі – ІКП).


Згідно з абзацом двадцять першим п. 1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5, податковому органу, в якому перебуває платник за основним місцем обліку, надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку – в режимі перегляду.


Територіальні органи ДПС формують відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів та відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за формами, визначеними Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (далі - Порядок №1588) та Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162, та проводять заходи, пов’язані з ліквідацією або реорганізацією платників податків (абзац перший п. 3 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5).


Підпунктом 1 п. 11.17 розділу XI Порядку №1588 передбачено, що дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої ІКП або даті отримання відомостей про припинення, зокрема, юридичної особи у разі, якщо на момент отримання таких відомостей були закриті всі ІКП.

Водночас, за наявності грошових зобов’язань або податкового боргу, або неузгоджених сум грошових зобов’язань, які оскаржуються в адміністративному або судовому порядку, податковий орган не здійснює подальші процедури щодо закриття ІКП до їх погашення або визнання такого боргу безнадійним та його списання у порядку, визначеному ст. 101 Податкового кодексу України.

Відповідно до абзаців другого – десятого п. 3 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5 ІКП за основним та неосновним місцем обліку закривається структурним підрозділом, що здійснює облік платежів, не пізніше наступного робочого дня після отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) про припинення шляхом ліквідації юридичної особи або проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця з урахуванням умов, визначених у п. 3 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5.


Структурний підрозділ, що здійснює облік платежів, закриває ІКП у територіальному органі ДПС за неосновним місцем обліку в разі відсутності об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, на відповідній території та після виконання структурними підрозділами, які здійснюють адміністрування платежів, контрольно-перевірочні заходи, погашення боргу, адміністративне та судове оскарження, відповідних процедур щодо підтвердження повноти розрахунків за платежами, контроль за справлянням яких здійснюють податкові органи.


З метою контролю за своєчасністю проведення процедур під час припинення шляхом ліквідації або реорганізації щодекади та станом на 01 число місяця, наступного за звітним, в ІКС ДПС в автоматичному режимі формується реєстр контролю ІКП за платниками, які припиняють свою діяльність шляхом ліквідації або реорганізації.


При цьому в інформаційно-комунікаційній системі ДПС (далі – ІКС ДПС) ІКП закриваються із встановленням дати закриття за умов:


  1. погашення сум податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені та/або списання сум податкового боргу, штрафних санкцій та пені;
  2. повернення платнику помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та/або списання до бюджетів за заявою платника;
  3. повернення платнику помилково та/або надміру сплачених коштів єдиного внеску та/або списання до фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування за заявою платника;
  4. відсутності розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань, податкового боргу або іншої заборгованості, контроль за справлянням якої покладено на податкові органи, яка може бути розстрочена (відстрочена) згідно з чинним законодавством, не погашених на дату закриття ІКП;
  5. повноти відображення в ІКП результатів контрольно-перевірочної роботи.


Згідно з абзацами чотирнадцятим – сімнадцятим п. 3 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку №5, у разі коли внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації частина її зобов’язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковуються складові суми переплат, до ІКП юридичних осіб – правонаступників працівником підрозділу, що здійснює облік платежів, засобами ІКС ДПС переносяться відповідні первинні показники оперативного обліку з дотриманням хронології їх виникнення на підставі одного із документів:


  1. рішення про узгодження плану реорганізації платника податків;
  2. передавального акта;
  3. розподільчого балансу.


Джерело: ЗІР, Категорія: 129.04

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇