ФРУ вітає цю історичну для політики «Зроблено в Україні» подію. Із відповідною ініціативою щодо розширення сфери охоплення товарів, на які поширюються вимоги наявності локалізації у публічних закупівлях ФРУ зверталася до органів законодавчої і виконавчої гілок влади.
У п’ятницю, разом із представниками близько 30 компаній - учасниць Федерації офлайн та онлайн взяли участь у засіданні Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку, який схвалив із доопрацюванням ініціативу Мінекономіки щодо розширення локалізації в публічних закупівлях ще на 25 товарів.
Це важливе рішення у перспективі сприятиме:
- модернізації вітчизняної промисловості;
- запуску нових виробництв;
- створенню нових і збереженню існуючих робочих місць;
- підвищенню рівня добробуту населення.
Зокрема, вимогу локалізації пропонується поширити на:
- ліфти;
- трактори;
- підшипники;
- кабелі;
- насоси для пожежогасіння;
- сталеві труби;
- освітлювальну техніку;
- світлофори дорожні;
- металоконструкцій опор ліній електропередачи;
- металеві бар’єрні огорожі;
- ряд товарів легкої промисловості, в тому числі формений одяг.
В ФРУ нагадують, що відповідно до чинного законодавства, вимога локалізації розповсюджується на 103 товари з 4 категорій:
- залізничний транспорт;
- міський транспорт;
- комунальна техніка;
- енергетичне обладнання.
З прийняттям закону про локалізацію у липні 2022 року, фактично стартувала кардинальна зміна державної економічної політики, що в подальшому призвело до створення політики «Зроблено в Україні», яка зараз обʼєднує півтора десятка програм сприяння:
- виробництву;
- інвестиціям;
- експорту.
Тепер локалізація розширюється.
Бажання виробників 25 видів продукції долучитись до політики локалізації свідчить про її успішність. В умовах війни, локалізація вирішила питання виживання та розвитку для цілих галузей української економіки, зокрема:
- виробництво громадського транспорту;
- комунальної техніки та навісного обладнання для неї;
- пожежно-рятувальних машин та інших.
За ними стоять десятки тисяч працівників та їхніх сімей, які в умовах війни залишились в Україні.
Важлива деталь: чинне законодавство про публічні закупівлі дозволяє Кабінету Міністрів своїм рішенням, без зміни закону, розширювати перелік товарів, до яких застосовується вимога локалізації, за умови погодження з Комітетом Верховної Ради з питань економічного розвитку. Така процедура зараз запущена.
Джерело: ФРУ