Зменшення статутного капіталу: чи оподатковується частка, що повертається засновнику

Засновник повертає частину внеску через рішення зменшити статутний капітал. Наприклад, внесено було 800 000 грн, повертає 368 000 грн. І після повернення статутний капітал становить 432 000 грн. Чи потрібно оподатковувати 368 000 грн ПДФО та військовим збором? В якому розділі декларації про майновий стан i доходи відображати суму 368 000 грн?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


При поверненні частини внеску засновнику через зменшення статутного капіталу важливо правильно визначити податкові зобов'язання та відобразити операцію в податковій декларації.


Згідно з податковим законодавством, повернення коштів або майна при зменшенні статутного капіталу класифікується як продаж інвестиційного активу. Для визначення необхідності оподаткування отриманої суми потрібно розрахувати інвестиційний прибуток.


До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (пп. 164.2.9 ПКУ). При цьому фізична особа повинна визначити фінансовий результат операцій з інвестиційними активами та подати податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним.


Інвестиційний прибуток оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% (у 2024 році).


Отже, фізична особа повинна спочатку заповнити додаток Ф1, в якому вказати назву інвестиційного активу, дохід від продажу та суму витрат на придбання, які підтверджені документально (тобто, наявний платіжний документ про внесення такої суми до статутного капіталу юридичної особи або наявний акт приймання-передачі майна, якщо внесок був негрошовий). Якщо сума доходу не перевищує суму витрат на придбання активу, інвестиційний прибуток від цієї операції нульовий або наявний збиток.

У такому разі, якщо результат від’ємний, він зазначається в рядку 3.2, а якщо результат нульовий то в додатку Ф1, крім розрахункової таблиці, більше нічого не заповнюється.


Якщо ж результат позитивний (наприклад, загублено платіжний документ, що підтверджує витрати, і тому підтверджених витрат немає, або вони менші, ніж отримана сума повернення) в рядку 3.1 зазначатиметься позитивний результат, а в рядках 4.2 та 5.2 відповідно ПДФО 18% з такого доходу та військовий збір 1,5% (для 2024 року), які платник має сплатити самостійно до 1 серпня 2025 року.


У разі, якщо наявний нульовий інвестиційний прибуток або зафіксований збиток, до основної частини декларації нічого не переноситься. У разі наявності доходу та податків, результат переноситься до рядка 10.8 декларації, при цьому інвестиційний прибуток відображається в графі 4, а податки в графах 6 та 7.


Отже, у разі якщо підтвердження внесення до статутного капіталу у вказаній сумі є, тоді заповнення буде тільки в додатку Ф1:


  1. колонка 4 дохід 368 000,
  2. колонка 5 витрати 368 000,
  3. колонка 6 нуль.


В основній частині декларації в рядку 10.8 нічого не проставляється, оскільки прибуток, який декларується - нульовий.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇