Чи потрібна ТТН при транспортуванні вантажів власним транспортом?

Якщо перевезення вантажу для власних потреб платника податків здійснюється водієм такого платника, що перебуває з нею у трудових відносинах, документом, що підтверджує перевезення можуть слугувати інші належним чином оформлені первинні документи

У податківців запитали:

Чи є обов’язковим оформлення товарно-транспортної накладної для Підприємства, якщо перевезення товарів (вантажів) здійснюється для власних потреб і власним транспортом (або орендованим), коли відсутній сторонній перевізник, а перевізником виступає водій Підприємства?

Податківці проаналізували ст. 909 Цивільного кодексу України, Закон України від 05.04.2021 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі Закон №2344) та, зокрема вказали, що згідно з абзацами першим та другим частини другої ст. 48 Закону №2344, документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:


  1. для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
  2. для водія посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.


Договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо) (частина перша ст. 50 Закону №2344).


Також податківці вказали, що згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі Правила), основним документом на перевезення вантажів є

товарно-транспортна накладна, яка містить всі обов'язкові реквізити, визначені Законом №2344 форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил (п. 11.1 глави одинадцятої Правил).


Разом із тим, податківці вказали, що наявність товарно-транспортної накладної є обов’язковою при отриманні послуг з перевезення вантажу на договірних засадах від іншої юридичної особи.

Якщо перевезення вантажу для власних потреб юридичної особи здійснюється водієм такої юридичної особи, що перебуває з нею у трудових відносинах, документом, що підтверджує перевезення можуть слугувати інші належним чином оформлені первинні документи (накладна, інший визначений законодавством документ на вантаж).

Джерело: ІПК від 03.03.2025 №1143/ІПК/99-00-21-02-02

Новий калькулятор на Бухгалтерській платформі №1 – «Норми витрат палива»! Тепер розрахунки стануть ще простішими! Ваш надійний помічник завжди під рукою! Калькулятор норми витрат палива швидко та точно обчислить норматив витрат палива для легкових авто на поїздку.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇