Позов про повернення частки у статутному капіталі ТОВ є майновим

Позовна вимога про витребування частки у статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння є вимогою майнового характеру, а тому ціна позову у справі з такою вимогою визначається вартістю спірного майна

Такого висновку дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду (далі КГС ВС) у постанові від 06.02.2025 у справі №911/804/20 про витребування з чужого незаконного володіння частки в статутному капіталі ТОВ.


Позивач (АТ) є учасником ТОВ і власником частки в розмірі 50% у його статутному капіталі. Однак, ця частка позивача була протиправно відчужена за договором купівлі-продажу на користь фізичної особи, а пізніше на користь відповідача, який є останнім набувачем цієї частки.


Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд витребував з чужого незаконного володіння останнього набувача на користь ТОВ-1 майно частку в розмірі 50% в статутному капіталі ТОВ-2. У задоволенні решти позовних вимог відмовив, стягнув з останнього набувача частки на користь ТОВ-1 2 102,00 грн судового збору.


КГС ВС рішення попередніх інстанцій змінив у частині судового збору.


Зокрема, ВС зазначив, що у цій справі, суди попередніх інстанцій врахували правові висновки ВС щодо належних способів захисту порушених прав та інтересів особи, яка вважає себе власником частки у статутному капіталі товариства, яка незаконно вибула з її володіння, та дійшли правильного висновку про те, що позовна вимога про витребування частки у статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння, пред’явлена до володільця спірної частки (особи, щодо якої в ЄДР містяться відомості як про власника спірної частки), є належним та ефективним способом захисту порушених прав та інтересів позивача.

Водночас, ВС звернув увагу на те, що суди попередніх інстанцій здійснили розгляд справи за позовною вимогою про витребування частки в статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння як вимогою немайнового характеру, тобто дійшли помилкового висновку про немайновий характер цієї позовної вимоги у зазначеній справі.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначені вимоги щодо оформлення позовної заяви, позовна заява повинна містити, зокрема, зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Отже, будь-який майновий спір має ціну. Крім того, ВС у постанові від 28.09.2022 у справі №910/4277/21 дійшов висновку про те, що:

позовна вимога про визначення розміру статутного капіталу та стягнення (витребування з володіння) частки (частини частки) у статутному капіталі має вартісне грошове вираження щодо розміру статутного капіталу та щодо частки позивача. Така вимога є вимогою майнового характеру.

Тож, заявлена у цій справі позовна вимога про витребування частки у статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння є вимогою майнового характеру, з огляду на що ціна позову у справі з такою вимогою визначається вартістю спірного майна, у цій справі вартістю частки в розмірі 50% у статутному капіталі ТОВ.


Джерело: Судова влада України

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇