- Здобуття освіти або перепідготовка працівника за рахунок підприємства
- Підвищення кваліфікації працівника
- Навчання осіб, відповідальних за ведення військового обліку
- Навчання на фахових курсах
- Участь працівника у семінарах та конференціях
Здобуття освіти або перепідготовка працівника за рахунок підприємства
Роботодавці зацікавлені в кваліфікованих кадрах, тому охоче оплачують навчання працівників в закладах освіти. Податковий кодекс дозволяє оплатити вартість навчання без оподаткування. Але при цьому мають бути виконані умови:
- вартість навчання не повинна перевищувати трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня за кожний повний або неповний місяць навчання – 24000 грн на місяць в 2025 році;
- навчання відбувається у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах (пп. 165.1.21 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Сплатити за навчання працівника можна однією сумою за весь період навчання. Якщо при цьому вартість навчання за кожний місяць не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати, така сума сплачена роботодавцем оподаткуванню не підлягає (ЗІР, категорія 103.02).
Сума, що перевищує 24000 грн, вважається додатковим благом і оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором.
Оскільки це дохід в негрошовій формі, для визначення бази для нарахування ПДФО застосовується коефіцієнт 1,219512.
ЄСВ на вартість навчання не нараховується (п. 9 розд. ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ, затвердженому Постановою КМУ від 22.12.2010 №1170).
Роботодавцю слід укласти договір з навчальним закладом про оплату навчання. Це може бути типова форма договору про навчання у закладі вищої освіти затверджена постановою КМУ від 19.08.2020 №735 або тристоронній договір між працівником, закладом освіти та роботодавцем.
Якщо працівник оплатив навчання самостійно, а роботодавець вирішив компенсувати йому витрати, компенсація вважається додатковим благом та включається до оподатковуваного доходу працівника (пп. «г» п. 164.2.17 ПКУ).
ПДФО та військовий збір також слід сплачувати, якщо договір підписаний між працівником та навчальним закладом.
В Додатку 4ДФ дохід у вигляді вартості навчання відображають в графах 3а та 3 в місяці перерахування оплати за навчання на рахунок закладу освіти. Неоподатковувану частину навчання відображайте з ознакою доходу «145». Сума перевищення відображається окремим рядком з ознакою «126».
Підвищення кваліфікації працівника
З метою підвищення кваліфікації працівників законодавство вимагає від роботодавця проводити виробниче навчання за його рахунок (ст. 201 КЗпП). Не рідше ніж раз на п’ять років проходити курси підвищення кваліфікації мають педагогічні та медичні працівники. Обов’язок регулярно підвищувати кваліфікацію може бути передбачений галузевою угодою або встановлений в колективному договорі.
Сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівників згідно із законом не включається до складу оподатковуваного доходу працівників (п. 165.1.37 ПКУ).
Професійне навчання працівників здійснюється безпосередньо у роботодавця та на договірній основі у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях (ч. 2 ст. 6 Закону України від 12.01.2012 №4312 «Про професійний розвиток», далі – Закон №4312).
Навчання з охорони праці – різновид професійного навчання, тому його вартість не оподатковується.
На період підвищення кваліфікації за працівником зберігається середній заробіток. Крім того, працівнику компенсується:
- оплата вартості проїзду до місця навчання і назад;
- добові у розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень;
- витрати, пов’язані з наймом житла, у разі відсутності гуртожитку (п. 1 Постанови КМУ від 28.06.1997 №695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва»).
В Додатку 4ДФ вартість підвищення кваліфікації відображаєте з ознакою доходу «158».
Навчання осіб, відповідальних за ведення військового обліку
Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового здійснюється закладами, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників. Такі заклади повинні мати ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки.
Заклади освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність, кожні два роки погоджують з Генеральним штабом Збройних Сил програми підготовки (п. 12 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487).
На сьогодні з Генеральним штабом Збройних сил України погоджено програми підготовки персоналу, відповідального за організацію та ведення військового обліку таких навчальних закладів:
- Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Сагайдачного;
- Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого;
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана:
- Університет економіки та права «Крок» (див. лист Міноборони від 08.06.2023 №383/вих.3ВГ/6).
Навчання на фахових курсах
Інколи працівникам для виконання своїх обов’язків потрібні додаткові знання: вільне володіння англійською мовою, комп’ютерними програмами або потрібен фахівець у сфері здійснення публічних закупівель. Роботодавці оплачують курси, але таке навчання не можна вважати підвищенням кваліфікації.
Податківці вважають таке навчання неформальним. За визначенням – неформальне професійне навчання – набуття особою професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання.
Неформальне професійне навчання працівників здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця згідно з рішенням роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності (ст. 7 Закону №4312).
У разі якщо неформальне професійне навчання працівників здійснюється не безпосередньо у роботодавця, тобто не дотримуються вимоги Закону №4312, то положення пп. 165.1.37 ПКУ не застосовуються, а дохід у вигляді вартості наданих безкоштовних освітніх послуг з підвищення кваліфікації працівників підприємства включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників (ІПК від 18.11.2024 №5307/ІПК/99-00-24-03-03).
Отже, вартість навчання на курсах є додатковим благом і оподатковується ПДФО та військовим збором.
Участь працівника у семінарах та конференціях
Роботодавці можуть направляти працівників на семінари та конференції для обміну досвідом та отримання нових знань. Участь у таких заходах передбачає отримання інформаційно-консультаційних послуг на підставі укладеного договору з організатором семінару (конференції).
Оподаткування вартості участі у семінарі залежить від того, хто є запрошеною стороною за умовами договору.
У разі якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа, інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юридичною особою за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та, відповідно, не оподатковується.
Водночас якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, вартість участі у заході слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового блага, який оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором.
Висновки
- Без оподаткування можна оплатити навчання працівника в вітчизняному закладі освіти. Вартість навчання не повинна перевищувати 24000 грн за місяць навчання.
- Компенсація вартості навчання підлягає оподаткуванню.
- Вартість підвищення кваліфікації не оподатковується.
- Неформальне навчання проводиться роботодавцем.
- Участь в семінарі не оподатковується, якщо отримувачем послуг є юридична особа.
Ольга БОНДАРЕНКО, незалежний експерт із трудового законодавства, Слов'янськ