Досягнуто угоди на рівні персоналу щодо п’ятого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ

Представники МВФ та українська влада досягли угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement), яка передбачає надання Україні 1,1 млрд доларів після схвалення Радою директорів МВФ. Реальний ВВП у І кварталі 2024 року зріс на 6,5%. Однак у другому півріччі очікується сповільнення економічного зростання через наслідки війни

Представники МВФ та українська влада досягли угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA). Відповідну домовленість має схвалити Рада директорів МВФ, яка розгляне її найближчими тижнями. Після цього Україна отримає доступ до фінансування обсягом 834,8 млн СПЗ (близько 1,1 млрд дол. США в еквіваленті).


У МВФ підкреслили, що вміла політика української влади, висока адаптивність населення та бізнесу, а також стійке зовнішнє фінансування дали змогу підтримати макроекономічну та фінансову стабільність. Реальний ВВП у І кварталі 2024 року зріс на 6,5% р/р, а міжнародні резерви були достатніми – на рівні 42,3 млрд дол. США станом на 1 вересня.

 

За прогнозом Фонду, у другому півріччі 2024 року економічне зростання в Україні сповільниться через наслідки атак росіян на енергетичну інфраструктуру, вплив війни на ринок праці та рівень очікувань ділової активності. Прогноз зростання реального ВВП за підсумками 2024 року – на рівні 3%, а інфляції – до 9%. Вирішення проблеми дефіциту електроенергії напередодні зими є критично важливим і вимагає скоординованих зусиль, у тому числі за участю міжнародних партнерів. Економічне зростання у 2025 році прогнозується Фондом на рівні 2,5-3,5%. Водночас ризики прогнозу є надзвичайно високими.

Ми досягли домовленостей щодо параметрів політики і реформ, спрямованих на підтримку макроекономічної стабільності в умовах триваючої війни, на наступний період програми. Важливими залишаються ефективна взаємодія фіскальної та монетарної влади. Подальше виважене урядування має забезпечити належну основу для економічного зростання й надалі, – зазначив Голова НБУ Андрій Пишний. – Вдячні за конструктивні дискусії та дружню атмосферу під час спілкування з представниками МВФ. Не плануємо зупинятися на досягнутому та далі працюємо в напрямі реформ, необхідних як для виконання програми, так і для збереження макрофінансової стабільності України. Небезпідставно розраховуємо на продовження підтримки нашої країни з боку Фонду 

Під час дискусій українська сторона закликала МВФ не відновлювати співпрацю з росією та озвучила занепокоєння щодо планів Фонду направити місію до рф для проведення консультацій за Статтею IV Угоди МВФ.


Представники української влади наголосили, що росія веде загарбницьку війну проти України, підриваючи міжнародні принципи і правила та посилюючи геофрагментацію. Замість того, щоб відновлювати співпрацю з країною-агресором, варто й надалі поглиблювати її ізоляцію. Це є важливою передумовою перемоги України, яка зі свого боку є необхідною для забезпечення глобальної макрофінансової стабільності, на чому неодноразово наголошував МВФ.


Джерело: НБУ