Урядом визначено Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час від 23.01.2023 №76, відповідно до якого бронювання військовозобов’язаних працівників здійснюється, зокрема на підприємствах, установах, організаціях, яким надано статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Визначення підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється Львівською обласною військовою адміністрацією відповідно до вимог Критеріїв та порядку від 23.01.2023 №76 та Критеріїв від 13.12.2024 №1332/0/5-24ВА.
Які підприємства можуть отримати статус критично важливих?
Статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – статус критично важливого) можуть отримати підприємства, установи, організації зі статусом юридичної особи незалежно від сфери їх діяльності та організаційно-правової форми (далі – підприємства), які відповідають встановленим критеріям.
Львівська обласна військова адміністрація визначає критично важливими підприємства, місцезнаходження яких згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) визначено на території Львівської області.
Також звертаємо увагу, що підприємства, діяльність яких, спрямована на забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань визначаються критично важливими за рішеннями Міноборони або Мінстратегпрому у встановленому порядку (пункти 9-16 Критеріїв та порядку.
Яким критеріям потрібно відповідати підприємству?
Урядом визначено 8 критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими. Проте для оформлення критичності як підприємство, що має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, підприємство повинне відповідати Критерію №4, а саме регіональним критеріям.
Для отримання статусу «критично важливе підприємство», підприємство повинне відповідати двом або більше підкритеріям відповідно до рішення Львівської обласної військової адміністрації
Підприємствам для отримання статусу критично важливого потрібно відповідати трьом або більше критеріям, визначеним Урядом, при цьому для підприємств приватної форми власності є обов’язковими:
Критерій 5. Відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
та
Критерій 6. Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників: державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату) (у Львівській області – 13 508 грн); підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (20 тис. грн) (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків).
Окремим категоріям підприємств для їх визначення критично важливими достатньо відповідати тільки двом критеріям. До таких підприємств належать:
- підприємства паливно-енергетичного комплексу;
- управителі багатоквартирних будинків – юридичні особи (суб’єкти господарювання);
- казенні підприємства пробірного контролю;
- підприємства, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади;
- підприємства, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту (з включенням до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) та належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;
- лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їх афілійовані особи;
- державні та комунальні заклади культури;
- підприємства, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, підприємства, установи та організації, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та/або вантажів, перевізники міського електричного транспорту.
Як отримати статус критично важливого підприємства?
Підприємство, яке відповідає необхідній кількості критеріїв, подає до Львівської обласної військової адміністрації звернення за зразком.
Звернення надсилаються до Львівської обласної військової адміністрації на електронну пошту або поштову адресу.
До звернення обов’язково долучаються:
1) документи, які підтверджують подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал, а саме:
- копія податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання, або
- квитанція про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв’язку, або
- квитанція контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків, або
- поштове повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
2) документи, які підтверджують відповідність критеріям. З переліком документів, які слугують підтвердженням відповідності за кожним критерієм, можна ознайомитись тут.
Якщо підприємство належить до категорії заявників, які можуть бути визначені критично важливими за умови відповідності лише двом критеріям, то таке підприємство обов’язково зазначає таку інформацію у зверненні та долучає документи, які підтверджують належність до такої категорії підприємств та здійснення відповідної діяльності.
За результатами розгляду звернення Львівська обласна військова адміністрація приймає одне з таких рішень:
- про відповідність підприємства критеріям і визначення його критично важливими;
- про невідповідність підприємства критеріям і відмову у наданні статусу критично важливого.
- Про результати розгляду звернення та прийняте рішення Львівською обласною військовою адміністрацією підприємства повідомляються письмово.
Як здійснюється підтвердження статусу критично важливого?
Підтвердження статусу критично важливого здійснюється підприємствами не рідше ніж один раз на рік.
Для підтвердження статусу критично важливого підприємство надсилає до Львівської обласної військової адміністрації заяву за зразком.
Заява про підтвердження статусу критично важливого підприємства скеровуються до Львівської обласної військової адміністрації у спосіб, за яким здійснювалося їх визначення критично важливими, та з долученням підтвердних документів про відповідність встановленим критеріям (наведено вище).
Термін розгляду заяв підприємств про підтвердження статусу критично важливого становить 10 робочих днів з дня його отримання.
За результатами розгляду заяви Львівська обласна військова адміністрація приймає одне з таких рішень:
- про відповідність підприємства критеріям і підтвердження його статусу критично важливого;
- про невідповідність підприємства критеріям і позбавлення статусу критично важливого.
- Про результати розгляду заяви та прийняте рішення Львівською обласною військовою адміністрацією підприємства повідомляються письмово.
У яких випадках підприємство може бути позбавлене статусу критично важливого?
Підприємство може бути позбавлене статусу критично важливого за рішенням Львівської обласної військової адміністрації у разі:
- не відповідності підприємства встановленим критеріям;
- не дотримання приватним підприємством (крім резидентів Дія Сіті) вимог щодо нарахування кожному заброньованому працівнику протягом строку дії відстрочки зарплати в сумі, що становить не менше 20 тис. гривень.
Львівська обласна військова адміністрація здійснює моніторинг діяльності підприємств, яким надано статус критично важливого, за звітний податковий період та у разі потреби проводить перевірку відповідності такого підприємства критеріям.
За результатами проведеної перевірки Львівська обласна військова адміністрація може прийняти рішення про скасування статусу підприємства критично важливого.
Звертаємо особливу увагу! У разі позбавлення приватного підприємства (крім резидентів Дія Сіті) статусу критично важливого, у зв’язку з не дотримання вимог щодо нарахування щомісячної зарплати кожному заброньованому працівнику протягом строку дії відстрочки в сумі, що становить не менше 20 тис. грн, повторне отримання приватним підприємством такого статусу можливе не раніше ніж через 6 місяців з часу прийняття рішення про позбавлення статусу критично важливого.
Як забронювати працівників?
Бронювання військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств здійснюється засобами Порталу Дія. Для цього керівнику критично важливого підприємства (або уповноваженій особі, відомості про яку внесено до ЄДР) необхідно подати список, у якому зазначаються відомості щодо:
1) критично важливого підприємства:
- повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
- код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
- місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи;
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;
2) військовозобов’язаного:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
- строк дії відстрочки;
- відмітка про виконання вимог щодо нарахування щомісячної зарплати кожному заброньованому працівнику протягом строку дії відстрочки в сумі, що становить не менше 20 тис. грн.
Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника критично важливого підприємства (або уповноваженої особи, відомості про яку внесено до ЄДР) та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Бронювання військовозобов’язаного працівника здійснюється автоматично протягом 72 годин у разі, коли військовозобов’язаний:
- перебуває на військовому обліку;
- перебуває у трудових відносинах з критично важливим підприємством;
- уточнив військово-облікові дані;
- не перебуває у розшуку.
Ця вимога не стосується:
- державних і комунальних підприємств;
- установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків;
- резидентів Дія Сіті.
Отримати послугу бронювання можна на Порталі Дія.
Скільки працівників можна забронювати?
Кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50% загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
При цьому у загальну кількість військовозобов’язаних не враховуються:
- військовозобов’язані-жінки;
- військовозобов’язані кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств;
У разі коли на критично важливому підприємстві працює один військовозобов’язаний працівник, який підлягає бронюванню, обмеження щодо кількості військовозобов’язаних до таких підприємств не застосовуються.
Військовозобов’язані працівники на критично важливих підприємствах підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Порядком передбачено, що окремими категоріями підприємств може надаватися право бронювати 100% військовозобов’язаних працівників. Переліки таких підприємств визначаються профільними Міністерствами.
Як перевірити наявність відстрочки у працівників?
Керівник критично важливого підприємства або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами Порталу Дія та отримати інформацію про військовозобов’язаних на критично важливому підприємстві, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а саме про:
- прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
- дату народження;
- ознаку військового обліку за призначенням (загальний або спеціальний);
- дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
Отримати відомості про працівників з Реєстру військовозобовʼязаних можна на Порталі Дія.
В яких випадках можуть анулювати відстрочку працівникам критично важливих підприємств?
Надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:
- закінчення строку її дії;
- позбавлення підприємства статусу критично важливого;
- ліквідації критично важливого підприємства;
- звільнення військовозобов’язаного з критично важливого підприємства, (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного критично важливого підприємства);
- тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з критично важливим підприємством;
- обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, але не частіше ніж один раз на місяць засобами Порталу Дія;
- надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- невідповідності військовозобов’язаного умовам щодо нарахування заробітної плати в сумі, що становить не менше 20 тис. грн (для приватних підприємств, крім резидентів Дія Сіті).
Джерело: Львівська ОВА