Коригування доходів при поверненні авансу: роз’яснюють податківці

Якщо сума коштів (авансу), отримана від покупця за товари у третьому кварталі 2024 року, повертається покупцю в іншому податковому періоді, зокрема у четвертому кварталі 2024 року, то платник єдиного податку повинен уточнити показники попередньо поданої Декларацій за третій квартал 2024 року, в якій до доходів була включена така сума (авансу). Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнення до раніше поданої Декларації

Платник податків у зверненні повідомила, що є платником єдиного податку - третьої групи за ставкою 5 відсотків, здійснює підприємницьку діяльність за КВЕД 47.19 «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах», укладає з контрагентами усні договори купівлі-продажу товару та отримує від них у вигляді попередньої оплати за такий товар аванс. У третьому кварталі 2024 року був отриманий аванс за товар, а фактичне повернення коштів покупцю відбулося за листом-заявою про повернення коштів вже в четвертому кварталі 2024 року.


Враховуючи вищевикладене, платник податків запитала:

Чи потрібно уточнювати відомості за третій квартал податкової декларації, чи виключно зменшити дохід на суму фактично повернутих коштів і зазначити результати такого перерахунку в податковій декларації за четвертий квартал 2024 року та як за даної ситуації правильно відобразити операцію з повернення суми коштів (авансу) в книзі обліку доходів (в третьому чи четвертому кварталі 2024 року)?

Податківці проаналізували приписи розділу XIV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема пункти 292.1, 292.3, 292.6, 292.13, 294.1, 296.1 та вказали на таке.


Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.


Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 №728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втратила чинність, зокрема, форма Книги обліку доходів та порядок її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579, та скасовано реєстрацію Книги обліку доходів у податкових органах.


Водночас зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14.07.2020 №786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців» щодо форми обліку доходів у довільній формі в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої – третьої груп (неплатниками ПДВ) вимог щодо ведення обліку доходів та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання у відповідності до ст. 44 ПКУ.


Дані обліку використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578.


До складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 5 п. 292.11 ПКУ).


Крім того, п. 296.3 ПКУ встановлено, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.


Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 (далі – Декларація).


Враховуючи викладене, якщо сума коштів (авансу), отримана від покупця за товари у третьому кварталі 2024 року, повертається покупцю в іншому податковому періоді, зокрема у четвертому кварталі 2024 року, то платник єдиного податку повинен уточнити показники попередньо поданої Декларації за третій квартал 2024 року, в якій до доходів була включена така сума (авансу). Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнення до раніше поданої Декларації.


Водночас податківці звертають увагу, що:

платник податків може здійснити перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось повернення лише за умови наявності документів підтверджуючих помилкове зарахування коштів, зокрема, письмового пояснення платника податку або/та інших документів.

Джерело: ІПК від 13.01.2025 №133/ІПК/99-00-24-03-03

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇