Навесні 2022 року українці зіштовхнулися з гострою нестачею роботи: кількість вакансій тоді впала в кілька разів. За майже три роки ситуація змінилася. Тепер роботодавці не можуть знайти працівників, тож намагаються втримати наявних або йдуть на компроміси і наймають фахівців, яких раніше не розглядали.
Головні тенденції на ринку праці
Нестача працівників – одна з головних перешкод для ведення бізнесу, констатують у сервісі з пошуку роботи Work.ua. Особливо гостро це відчувається в робітничих професіях, виробничих галузях, медицині, транспорті та логістиці.
Експерти прогнозують, що ця тенденція збережеться і у 2025 році, адже бізнес ще не адаптувався до демографічних змін, викликаних війною. Крім того, спостерігається регіональна диспропорція: люди мігрують до безпечніших місць, через що певні регіони перенасичені працівниками, а в інших – їх бракує.
Враховуючи конкуренцію та боротьбу за робітників, компанії змінили пріоритети. Якщо у 2023 році вони більше зосереджувалися на пошуку нових ринків збуту, то зараз понад 50% опитаних бізнесів роблять ставку на збереження команди в повному обсязі, показали результати дослідження GRC.UA. Крім того, компанії активніше залучають ветеранів, а на стереотипно «чоловічі» професії – жінок.
15 січня на сайті з пошуку роботи Work.ua було 80,8 тис. вакансій, тоді як у цей же день рік тому їх кількість становила 75,5 тис. На платформі Robota.ua пропозицій ще більше – 97,7 тис., що на 15 тис. перевищує показник 2024 року. Пропозицій від Державного центру зайнятості поменшало: у грудні 2023 року база відомства містила 49,3 тис. вакансій, а на початку 2025-го – 41,5 тис.
Затребуваними серед українців залишаються віддалена та гібридна роботи: конкуренція за дистанційні посади в кілька разів вища за середні показники на ринку, зазначають у Work.ua. Крім цього, середня заробітна плата для такої роботи за рік зросла на 20% і становить 30 тис. грн. За результатами дослідження Freelancehunt, на 14,4% збільшилася й кількість фрилансерів, їх тепер 904 тис. Замовників також стало більше: їх кількість зросла на 11,6% до 269 тис.
Найстрімкіше зростання демонструють категорії, пов’язані з візуальним та аудіоконтентом. Так, на категорію «Дизайн та арт» припадають 29,1% фрилансерів, а категорія «Аудіо та відео» стала лідером зростання на ринку фрилансу, збільшившись на рекордні 29,5%. Програмування зберігає третє місце з часткою 17,7%, але приріст фрилансерів у ньому становив лише 1,2%.
У Freelancehunt прогнозують, що у 2025 році високим залишатиметься попит на відео-, аудіо- і фотопроєкти, особливо в сегментах реклами та соціальних мереж. Продовжать зростати нішеві сфери, як-от 3D-моделювання чи розробка шрифтів.
Кого шукають роботодавці
Традиційно найбільш затребуваними є менеджери та консультанти. Також у трійку лідерів потрапили військовослужбовці. Десятка лідерів січня 2025 року за посадами на Work.ua за рік майже не змінилася. У трійці – категорії «Робочі спеціальності», «Сфера обслуговування» та «Роздрібна торгівля». Також у лідерах вакансії з категорії «Охорона та безпека», яка витиснула «Бухгалтерію та аудит».
На Robota.ua працедавці найчастіше шукають робітників, продавців та логістів. Найменше вакансій, як і в попередні два роки, – серед морських спеціальностей (60), а також у секторах страхування (120) і туризму (132). На Work.ua найменше роботи в категоріях «Страхування» (155) та «Культура, музика, шоу-бізнес» (449).
Аналітики платформи «OLX робота» кажуть, що у 2024 році найпопулярнішими серед пошукачів стали такі професії: менеджер інтернет-магазину, пакувальник на виробництві, копірайтер, комплектувальник та сторож. Найважче закрити вакансії аудитора, фармацевта, автоелектрика, конструктора та стоматолога.
Як пояснюють у Work.ua, момент «закриття» вакансії виходить за межі взаємодії роботодавця із сайтом з пошуку роботи, тож відстежити цей процес важко.
PR-менеджерка Work.ua Вікторія Білякова пояснила:
Здебільшого роботодавці вважають вакансію закритою, коли співробітник пройшов випробувальний термін, а він за законодавством може тривати до трьох місяців. Крім того, час пошуку кандидата буде залежати ще й від кількості етапів рекрутингу. У маленьких компаніях цей процес зазвичай швидший, ніж у великих
Зарплати зростають, але є нюанс
Середня зарплата штатних працівників в Україні за січень-вересень 2024 року зросла на 22,2% відносно аналогічного періоду 2023 року до 20,5 тис. грн, свідчать дані Держстату. У більшості сфер (крім освіти та мистецтва), реальні зарплати вищі, ніж до великої війни, кажуть у Національному банку.
Work.ua підрахував, що на початку 2025 року середня зарплата в Україні становила 22,5 тис. грн на місяць, зрісши за рік на 18%.
Зростання винагород стало відповіддю бізнесу на кризу на ринку праці, адже через мобілізацію та міграцію працівників критично не вистачає, особливо кваліфікованих.
В НБУ попереджають:
Однак спроможність бізнесу пропонувати дедалі вищу оплату поволі знижується, тож зростання зарплат уповільниться
Крім цього, у 2024 році двічі зростала мінімальна заробітна плата, що позначилося на оплаті праці «бюджетників». У 2025 році перегляд мінімальної зарплати не планується – вона становитиме 8 тис. грн.
За даними Work.ua, найвищу середню зарплату традиційно пропонують у Києві – 26 тис. грн. Це на 10 тис. грн більше, ніж у Сумах. Трохи менше платять у Львові (24 тис. грн), Дніпрі та Ужгороді (по 22,5 тис. грн). Найбільше за 2024 рік зросла середня зарплата в Луцьку (з 16 до 20 тис. грн) і Запоріжжі (з 15 до 18,5 тис. грн).
Джерело: Економічна правда