Як і коли сплатити податки ФОП у 2025 році

З 1 січня 2025 року змінилися правила сплати податків та реквізити для їх сплати ФОПами. Основними змінами 2025 року для ФОПів є введення військового збору та повернення обов’язкової сплати ЄСВ. Ці зміни стосуються ФОПів - спрощенців всіх груп. Отже, перед усіма ФОПами постає питання, як сплатити податки до бюджету та де знайти нові реквізити для сплати військового збору, ЄСВ та єдиного податку


Строки та суми сплати ВЗ, ЄСВ та ЄП


ФОПи першої, другої та четвертої групи сплачують військовий збір у сумі 800 грн та ЄП. Строк сплати для ФОПів першої та другої груп  до 20 січня. Ці податки можна сплатити авансом за весь 1 квартал 2025 року, а можна сплачувати щомісячно авансовими внесками не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.


Сплата ЄСВ здійснюється раз в квартал протягом 20 днів після закінчення кварталу загальною сумою, яка складатиме 5280 гривень (1760 грн х 3 місяці).


Але на практиці більшість підприємців платять його помісячно. І ФОПи на єдиному податку, і ФОПи на загальній системі оподаткування мають на це право.


ФОПи четвертої групи сплачують єдиний податок за IV квартал 2024 протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, а саме до 30 січня 2025 року.


ФОПи третьої групи повинні сплачувати військовий збір, єдиний податок і ЄСВ поквартально, починаючи з середини квітня 2025 року.


Реквізити для сплати ВЗ та ЄСВ


Реквізити для сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску можна знайти в електронному кабінеті платника податків та в додатку «Дія». А реквізити для сплати військового збору слід шукати на сайті Державної казначейської служби та ДПС України.


З 1 січня 2025 року вступили у дію нові бюджетні рахунки для сплати податків і зборів. Щоб знайти реквізити для сплати військового збору, слід зайти на офіційний сайт Держказначейства. На головній сторінці є посилання «Реквізити доходних рахунків в розрізі областей». Після переходу за цим посиланням необхідно обрати регіон, в якому зареєстрований ФОП, і завантажити відповідний файл, який містить реквізити для сплати військового збору.


Інформація про отримувача платежу міститься в розділі «Отримувач», наприклад, «ГУК у м. Києві: 11011700», в розділі «Найменування коду класифікації доходу державного бюджету» міститься відповідна графа «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами-підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування» та номер рахунку «UA328999980313020198000026001».


Щоб знайти реквізити на сайті Державної податкової служби, на головній сторінці необхідно перейти в розділ «Рахунки для сплати платежів», вибрати свій регіон та перейти до вищезгаданого файл з необхідними реквізитами.

Для всіх населених пунктів однієї області є один рахунок для сплати військового збору. Це означає, що незалежно від того, в якому місті чи селищі знаходиться ФОП, реквізити для сплати будуть однаковими.

В електронному кабінеті платника податків або в додатку «Дія» реквізити з’являються після першої сплати або після першого нарахування, тому наступні платежі можна буде вже здійснювати через ці сервіси.


Порядок сплати податків


Податки необхідно сплатити до кінця граничного строку, щоб уникнути штрафних санкцій за несвоєчасну сплату. Крім того, податки потрібно сплатити повною сумою. Адже навіть, якщо замість 800 грн військового збору сплатити 799 грн, податкова нарахує штраф у розмірі 50% від повної суми військового збору, що підлягає сплаті, тобто 400 грн.


Зручно сплачувати податки банківською карткою з будь-якого власного рахунку, за допомогою мобільного банкінгу через відповідний додаток в смартфоні. При використанні банківського рахунку зберігається вся історія платежів, що дає можливість в будь-який момент знайти платіж у виписці, витягнути квитанцію і подати її до ДПС для підтвердження.

Важливо! Сплачуючи податки, необхідно, щоб зарахування відбулося з кодом 101. Тож завжди у полі «Код виду сплати» буде код зарахування 101, а у полі «Призначення платежу» прописується, що сплачується і за який період. Наприклад, «Військовий збір за січень 2025 року».

Знайти реквізити для сплати податків також можна в електронному кабінеті платника податків. Для цього необхідно зайти в розділ «Розрахунки з бюджетом» і знайти всі необхідні реквізити для сплати єдиного податку та ЄСВ. Крім того, за допомогою QR-коду можна швидко здійснити платіж через мобільний застосунок або інтернет-банкінг. Також доступні сервіси для оплати, такі як LiqPay та інші.


Дуже важливо сплачувати податки саме через власні рахунки або ФОПа або фізичної особи. Це дозволить уникнути ситуацій, щодо доказів того, хто здійснив платіж.


Отже, слід уникати сплати податків за ФОПа через банківські картки третіх осіб, якщо це навіть родичі. У цьому випадку податкова може трактувати таку сплату як надання додаткового блага. Крім того, трапляються ситуації, коли платіж від третьої особи зараховується на ІПН платника, але фактично кошти можуть не потрапити на рахунок ФОПа, а залишитись на рахунку особи, яка здійснила платіж.


Податки можна сплатити через касу податкової служби, у відділенні банку або через термінал самообслуговування.

Важливо! Обирати реквізити для сплати потрібно саме в тій області, де зареєстрований ФОП.

Наприклад, якщо ФОП зареєстрований в Харкові, але переїхав до Києва, сплачувати потрібно за реквізитами Харківської області.


Після здійснення платежу необхідно через певний час обов’язково перевірити у кабінеті платника податків, чи зарахувався платіж.


Інформація про сплату податків в електронному кабінеті платника податків зазвичай з’являється протягом 3 днів після проведення платежу.


Для цього необхідно зайти в електронний кабінет платника податків і в розділі «Стан розрахунків» перевірити, чи зарахувався платіж з правильним кодом і правильною сумою.


Джерело: 7eminar