Перевірка фінансово-господарської діяльності акціонерних товариств: роль зовнішнього та внутрішнього аудиту

Перевірка фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства повинна проводитись суб'єктом аудиторської діяльності та службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором) за результатами 2024 фінансового року

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР) вказує на те, що відповідно до частини першої ст. 109 Закону України «Про акціонерні товариства» від 27.07.2022 №2465-IX (далі Закон), перевірка фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства за результатами фінансового року здійснюється суб'єктом аудиторської діяльності та службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором).


Згідно з частиною другою ст. 109 Закону, звіт за підсумками перевірки фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства за результатами фінансового року (далі річний звіт товариства) має містити, зокрема, інформацію про підтвердження достовірності та повноти даних фінансової звітності за відповідний період, факти порушення законодавства під час провадження фінансово-господарської діяльності (за наявності), ефективність та надійність системи внутрішнього контролю.


Частиною першою ст. 110 Закону визначено, що річна фінансова звітність публічного акціонерного товариства підлягає обов'язковій перевірці незалежним суб'єктом аудиторської діяльності.


Відповідно до частини третьої ст. 110 Закону, аудиторський звіт повинен містити дані, передбачені законодавством про аудиторську діяльність.


Разом з тим частиною першою ст. 126 Закону України від 23.02.2006 №3480-IV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (далі Закон №3480) визначено, що регулярна інформація про емітента це, зокрема, річна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на ринках капіталу та організованих товарних ринках, у тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.


Річна інформація про емітента повинна містити, зокрема, такі відомості, як річна фінансова звітність, перевірена суб'єктом аудиторської діяльності, що передбачено частиною третьою ст. 126 Закону №3480.


Відповідно до пункту 25 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а також особами, які надають забезпечення за такими цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 06.06.2023 №608 (далі Положення №608), зокрема, для складання аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності (річної консолідованої фінансової звітності) та звіту щодо огляду проміжної фінансової звітності (проміжної консолідованої фінансової звітності) емітенти повинні використовувати послуги суб'єктів аудиторської діяльності.


Також пунктом 45 Положення №608 встановлено, що емітент зобов'язаний залучати суб'єкта аудиторської діяльності, який повинен висловити свою думку щодо інформації, зазначеної в підпунктах 6 - 11 пункту 43 цього Положення, а також перевірити достовірність інформації, зазначеної в підпунктах 1 - 5 пункту 43 цього Положення. З цією метою емітент залучає того ж суб'єкта аудиторської діяльності, якого було обрано відповідно до пункту 25 цього Положення для складання аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності емітента. Вимоги цього абзацу не застосовуються до приватних акціонерних товариств, крім тих, які є підприємствами, що становлять суспільний інтерес.


Таким чином, емітент цінних паперів зобов'язаний залучати суб'єкта аудиторської діяльності для складання аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності та для висловлення своєї думки щодо інформації і перевірки достовірності інформації, що міститься в звіті про корпоративне управління. В той час як служба внутрішнього аудиту (внутрішній аудитор) здійснює перевірку всієї фінансово-господарської діяльності, тобто перевірку річної інформації (річного звіту) емітента.


Враховуючи вищенаведене, обсяги та завдання аудиторської перевірки різні, відповідно здійснення перевірки фінансово-господарської діяльності емітента повинно проводитись суб'єктом аудиторської діяльності і службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором) окремо.


Звіт за результатами здійснення перевірки фінансово-господарської діяльності складається суб'єктом аудиторської діяльності і службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором) окремо.


Звіти незалежного аудитора щодо фінансової звітності, а саме: аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності та звіт щодо огляду проміжної фінансової інформації, подання яких передбачено Положенням №608, повинні відповідати Міжнародним стандартам аудиту, Закону України від 21.12.2017 №2258-VIII «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» та Вимогам до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 22.07.2021 №555.


Звіт служби внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора) складається за формою, розробленою безпосередньо службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором) та погодженою комітетом з питань аудиту або наглядовою радою, та повинна містити, зокрема, інформацію про результати перевірки річної інформації (річного звіту), передбаченою вимогами Положення №608.

Перевірка фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства повинна проводитись суб'єктом аудиторської діяльності та службою внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором) за результатами 2024 фінансового року.

Джерело: лист НКЦПФР від 23.12.2024 №26/07/22457

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇