Хто подає Звіт за формою №ЗВР-1
Звіт про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за формою №ЗВР-1 (далі – Звіт) подають дві категорії суб’єктів господарювання (далі – СГ).
1. СГ, які працюють з РРО і мають зареєстровану на РРО книгу обліку розрахункових операцій (далі – КОРО).
На період виходу з ладу РРО та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії розрахункові операції проводять із використанням КОРО та розрахункової книжки (далі – РК).
Підстава – ст. 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі – Закон № 265).
Водночас, якщо СГ приймає оформлене відповідним наказом рішення про те, що у разі виходу з ладу РРО або у разі відсутності світла він не буде здійснювати розрахункові операції, то КОРО на РРО не реєструє, або може скасувати її реєстрацію (п. 1 гл. 1 розд. ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого Наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547, далі – Порядок №547).
Отже, підстави для подання Звіту виникають тільки у тих СГ, що застосовують РРО і здійснюють розрахункові операції у разі виходу з ладу РРО або відсутності світла з застосуванням КОРО та РК.
Якщо розрахункові операції здійснюють із застосуванням РРО, тоді РК не оформлюють, КОРО на РРО не заповнюють і, відповідно, звіт за формою №ЗВР-1 не подають (ЗІР, 109.12).
Чи потрібно подавати звіт за формою №ЗВР-1 СГ, що працюють із ПРРО?
Ні, не потрібно. Адже законодавство не передбачає реєстрація КОРО на ПРРО.
2. СГ, які працюють із КОРО, що зареєстрована на господарську одиницю та РК.
СГ можуть не застосовувати РРО у разі здійснення господарських операцій відповідно до Переліку, затвердженому постановою КМУ від 23.08.2000 №1336 (ст. 10 Закону №265). Але у цьому разі такі СГ мають працювати з КОРО що зареєстрована на господарську одиницю та РК.
Які строки подання Звіту за формою №ЗВР-1
СГ подають до ДПС Звіт (ідентифікатор форми F/J0500203) не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі використання:
- КОРО, зареєстрованих на окрему господарську одиницю, які ведуть разом із РК (якщо згідно із законодавством розрахунки можна проводити без застосування РРО);
- КОРО, зареєстрованих на РРО на період виходу з ладу РРО або у разі тимчасового відключення електроенергії.
Якщо закінчення строку подання звітності, пов’язаної із застосуванням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день (роз'яснення ЗІР).
Чи необхідно СГ подавати звіт за формою №ЗВР-1 щодо КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю, якщо розрахункові операції протягом звітного місяця не проводили?
Так, у цьому випадку необхідно подавати звіт за формою №ЗВР-1 щодо всіх КОРО, зареєстрованих на господарську одиницю. При цьому, у разі відсутності розрахункових операцій у звітному місяці у графах 3–8 Звіту проставляють нулі (ЗІР, категорія 109.12).
Куди подавати Звіт за формою №ЗВР-1
Звіт подають до державної податкової інспекції за місцем реєстрації КОРО (РК).
Яка відповідальність за неподання Звіту за формою №ЗВР-1
За неподання або несвоєчасне подання Звіту загрожує:
- фінансова відповідальність – штраф у розмірі 510 грн (п. 10 ст. 17 Закону №265);
- адміністративна відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 1551 КУпАП, а саме штраф:
- на осіб, які здійснюють розрахункові операції – від 34 до 85 грн та від 85 до 170 грн за повторне таке порушення протягом року, якщо вже було адмінстягнення;
- на посадових осіб – від 85 до 170 грн та від 170 до 340 грн за повторне порушення.
Важливо! Штраф у розмірі 510 грн застосовується за кожен неподаний звіт, а не один раз на всю перевірку. Перевірка може виявити велику кількість таких неподаних звітів і за кожен застосувати окремий штраф. Читайте також статтю «Не подали звітність про використання РРО / ПРРО: чи є підстава для фактичної перевірки»
За якою формою звітувати про використання книг обліку розрахункових операцій
Про використання КОРО та РК звітують за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13.
Завантажити бланк:
Чи передбачено подання уточнюючого звіту за формою №ЗВР-1?
Форма №ЗВР-1 не передбачає подання уточнюючого звіту, оскільки цей Звіт не відноситься до податкової звітності в розумінні норм ПКУ (ЗІР, 109.12). Тобто виправлення помилок у звіті за формою №ЗВР-1 не передбачено.
Який порядок заповнення Звіту за формою №ЗВР-1
Звіт складають у розрізі всіх зареєстрованих КОРО, які використовували протягом звітного місяця (п. 1 Інструкції заповнення ф. №ЗВР-1, затвердженої наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13, далі – Інструкція № 13).
У заголовній частині необхідно вказати:
- назву ДПС з зазначенням назви району, міста, району в місті та міста (для міст з районним розподілом). Звіт подають до податкової за місцем реєстрації РК (п. 5 Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 (далі – Порядок №13);
- реквізити СГ. Тут зазначають найменування та місцезнаходження суб’єкта (для фізичних осіб – ПІБ підприємця і його місце проживання), що зазначені у виписці з ЄДР, код ЄДРПОУ чи реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта.
Таблична частина
- у графі 1 – зазначають порядковий номер запису у звіті;
- графі 2 - фіскальний номер КОРО, зареєстрованої на РРО або на господарську одиницю. Нагадаємо, що це номер зазначений на титульній сторінці КОРО;
- графі 3 - загальна сума проведених за звітний місяць розрахункових операцій, тобто сума коштів, яку отримано від покупців за реалізовані товари (надані послуги). Значення з гр. 5 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 7 КОРО на господарську одиницю;
- графа 4 - частина суми розрахунків, зазначеної в графі 3, що оподатковується ПДВ.Значення з гр. 6 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 8 КОРО на господарську одиницю;
- графа 5 - частина суми розрахунків, зазначеної в графі 3, що оподатковується акцизним податком. Значення з гр. 7 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 9 КОРО на господарську одиницю;
- графа 6 - сума ПДВ, обчислена виходячи із суми розрахунків, зазначеної у графі 4. Значення з гр. 8 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 10 КОРО на господарську одиницю;
- графа 7 - сума акцизного податку, обчислена виходячи із суми розрахунків, зазначеної у графі 5. Значення з гр. 9 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 11 КОРО на господарську одиницю;
- графа 8 - загальна сума коштів, виданих при поверненні товару (рекомпенсації послуги тощо). Значення з гр. 10 розд. 1 КОРО на РРО, або гр. 12 КОРО на господарську одиницю.
У рядку «Разом» у графах 3-8 записуються підсумки показників за відповідними графами.
Звіт підписують директор (керівник) та головний бухгалтер - для юридичних осіб, особисто громадянин-підприємець - для фізичних осіб. Також звіт скріплюється печаткою СГ, за наявності.
Як подавати Звіт за формою №ЗВР-1
СГ, включені до системи подання податкових документів в електронному вигляді, подають Звіт за ф. №ЗВР-1 за ідентифікатором форми FJ0500203 в електронній формі засобами електронного зв’язку з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов’язкових реквізитів електронних документів.
Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування
Бланк документа: