НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%

Облікову ставку підвищено до 13,5% річних для контролю інфляційних очікувань, підтримки стійкості валютного ринку та досягнення цілі інфляції 5%. Підвищення ставки сприятиме реальній дохідності гривневих заощаджень, зниженню тиску на валютний курс і ціни. Якщо інфляційний тиск триватиме, НБУ готовий до подальшого посилення монетарної політики

Правління НБУ підвищило облікову ставку до 13,5% річних.


Це рішення спрямоване на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%


Детальніше про аргументи.


Упродовж останніх місяців інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ. В листопаді – до 11,2% р/р. Зростання цін значною мірою зумовлювалося наслідками гірших цьогорічних врожаїв, що, однак, є тимчасовим чинником, вплив якого згодом вичерпається. Водночас посилився й фундаментальний інфляційний тиск. Так, базова інфляція зростала через збільшення виробничих витрат, зокрема на електроенергію й оплату праці, а також через курсові ефекти внаслідок послаблення гривні в попередні періоди.


Наразі інфляційні очікування демонструють відносну стійкість, проте посилюється ризик їхнього розбалансування на тлі підвищення уваги населення до інфляційних процесів.


У наступні місяці інфляція, вірогідно, продовжить зростати. Водночас у 2025 році очікується її сповільнення й подальший рух до цілі 5%. Цьому, зокрема, сприятимуть заходи НБУ з монетарної політики та підтримання стійкості валютного ринку.


Обсяги міжнародної фінансової допомоги у 2025 році будуть достатніми для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкої ситуації на валютному ринку.


Національний банк бачить необхідність у посиленні процентної політики для розвороту інфляційного тренду та приведення інфляції до цілі 5% на горизонті політики. Підвищення облікової ставки сприятиме збереженню контрольованості інфляційних очікувань та підтримає реальну дохідність гривневих інструментів. Це підживить інтерес до строкових гривневих заощаджень і сприятиме, відповідно, зниженню тиску на курс та ціни в міру вичерпання дії тимчасових рушіїв інфляції.


У разі збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань НБУ продовжить посилення процентної політики.


Джерело: НБУ