Товариство укладає договори щодо закупівлі зерна для подальшого їх експорту. В укладених договорах зазначається повний код товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД). Натомість постачальники при реєстрації податкових накладних щодо постачання такого зерна вказують перші чотири цифри коду згідно з УКТ ЗЕД.
При здійсненні операцій з вивезення за межі митної території України таких товарів у митній декларації Товариство зазначає код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні десяти знаків.
Враховуючи вищевикладене, Товариство запитало:
- чи має право платник податків при здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту зазначати в податковій накладній, складеній відповідно до оформленої митної декларації, код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні десяти цифр, якщо при придбанні такого товару постачальником складено податкову накладну з кодом товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні чотирьох цифр;
- чи буде інформація про товар, яка зазначена у податковій накладній із кодом УКТ ЗЕД на рівні чотирьох цифр при придбанні, та інформація про такий товар, зазначена у податковій накладній із кодом УКТ ЗЕД на рівні десяти цифр, при здійсненні операцій з його експорту вважатися однаковою у Системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ)?
Податківці проаналізували норми розділу V та підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Зокрема, було проаналізовано приписи статей 187, 198, 2001 та 201 ПКУ та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 (далі – Порядок №1307).
Враховуючи проаналізовані норми законодавства, податківці вказали, що відповідно до п. 201.1 ПКУ та п. 16 Порядку №1307, платники податку, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду.
У разі придбання окремих видів товарів на підставі податкових накладних, складених та зареєстрованих в ЄРПН із зазначенням коду згідно з УКТ ЗЕД на рівні чотирьох цифр, платники податків мають право при подальшому постачанні таких товарів на митній території України складати податкові накладні із зазначенням коду згідно з УКТ ЗЕД, як на рівні чотирьох цифр, так і на рівні десяти цифр.
При цьому СЕА ПДВ не здійснює порівняння показників податкових накладних, які направляються на реєстрацію в ЄРПН, а забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку сум податку, зазначених у таких податкових накладних.
Як бачимо, податківці не заперечують, що платник ПДВ має право, при здійсненні операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту зазначати в податковій накладній, складеній відповідно до оформленої митної декларації, код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні десяти цифр, навіть якщо при придбанні такого товару, постачальником складено податкову накладну з кодом товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні чотирьох цифр.