ТОВ є учасником Індустріального парку та використовує право на звільнення від оподаткування прибутку, що передбачено п. 142.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
З метою створення (розширення) матеріально-технічної бази для збільшення обсягів виробництва, підприємство орендує основні засоби. Згідно умов укладених договорів оренди, ТОВ, як орендар, має право здійснювати модернізацію, модифікацію, дообладнання і реконструкцію орендованого майна.
ТОВ запитало у податківців:
чи може ТОВ здійснювати витрати на модернізацію орендованих основних засобів за рахунок вивільнених від оподаткування коштів на розвиток діяльності учасників індустріального парку, визначених п. 142.4 ПКУ?
Податківці пояснили, що правові та організаційні засади створення і функціонування індустріальних парків на території України з метою забезпечення економічного розвитку та підвищення конкурентоспроможності територій, активізації інвестиційної діяльності, створення нових робочих місць, розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури визначає Закон України від 21.06.2012 №5018-VI «Про індустріальні парки» (далі – Закон №5018).
Індустріальний (промисловий) парк (далі – індустріальний парк) – визначена ініціатором створення індустріального парку відповідно до містобудівної документації облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, переробки промислових та / або побутових відходів (крім захоронення відходів), альтернативної енергетики, зберігання енергії, а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації і електронних комунікацій на умовах, визначених цим Законом та договором про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку (абзац перший п. 3 частини першої ст. 1 Закону №5018).
Відповідно до вимог частини першої ст. 29 Закону №5018, суб’єкт господарювання набуває статусу учасника, за умови виконання таких двох критеріїв:
- укладення з керуючою компанією договору про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку;
- набуття права на земельну ділянку на підставах та в порядку, встановлених земельним законодавством України, та/або на інший об’єкт (частину об’єкта) нерухомого майна у межах індустріального парку.
Як визначено п. 142.4 ПКУ, звільняється від оподаткування прибуток учасника індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних парків, від здійснення господарської діяльності у сферах переробної промисловості (розділ 10, клас 11.07 розділу 11, розділи 13 – 17, 20 - 33 КВЕД 009:2010, крім класу 24.10 розділу 24 КВЕД 009:2010 та крім виробництва підакцизних товарів, за виключенням виробництва автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів); у сфері збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів (розділ 38 КВЕД 009:2010), крім захоронення відходів, або науково-дослідної діяльності (розділ 72 КВЕД 009:2010) виключно на території (в межах) індустріального парку, протягом 10 послідовних років, починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, що визначений платником податку – учасником індустріального парку у поданій ним до контролюючого органу за місцем реєстрації такого платника податку складеній у довільній формі заяві про використання права на застосування передбаченого цим пунктом звільнення, але не раніше дня подання такої заяви.
Сума вивільнених від оподаткування коштів (сум податку на прибуток, що не сплачуються до бюджету та залишаються у розпорядженні платника податку – учасника індустріального парку) спрямовується на розвиток діяльності учасника індустріального парку в межах такого індустріального парку не пізніше 31 грудня наступного календарного року. Порядок використання учасником індустріального парку вивільнених від оподаткування коштів на розвиток його діяльності в межах індустріального парку затверджується Кабінетом Міністрів України. Платник податку у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за податковий (звітний) рік зазначає інформацію про використання чи невикористання суми вивільнених від оподаткування коштів у повному обсязі.
У разі невикористання учасником індустріального парку вивільнених від оподаткування коштів на розвиток його діяльності в межах індустріального парку до 31 грудня календарного року, наступного за податковим (звітним) роком, платник податку втрачає право на застосування визначених цим пунктом правил оподаткування з 1 січня року, наступного за роком, в якому мали бути використані зазначені кошти. При цьому за всі інші попередні податкові (звітні) періоди застосування звільнення від оподаткування, за які платник податку не використав вивільнені від оподаткування кошти у встановлений строк і до втрати такого права, платник податку зобов'язаний подати уточнюючу (уточнюючі) податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, нарахувати та сплатити податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.
Порядок використання учасником індустріального (промислового) парку вивільнених від оподаткування коштів на розвиток його діяльності в межах індустріального (промислового) парку затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2022 №1095 (далі – Порядок №1095).
Пунктом 3 Порядку №1095 встановлено, що використання вивільнених коштів повинне бути пов'язане з діяльністю учасника індустріального парку, що здійснюється згідно з умовами договору про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку, прибуток від якої звільняється від оподаткування.
Вивільнені кошти спрямовуються на розвиток діяльності учасника індустріального парку за такими напрямами:
- створення чи переоснащення матеріально-технічної бази;
- збільшення обсягу виробництва;
- впровадження новітніх технологій.
Створення чи переоснащення матеріально-технічної бази здійснюється шляхом проведення комплексу заходів щодо підвищення техніко-економічного рівня окремих виробництв, цехів і дільниць на основі впровадження передової техніки та технології, механізації та автоматизації виробництва, модернізації та заміни застарілого і фізично зношеного устаткування на нове продуктивніше з розширенням (або без розширення) виробничих площ.
Створення чи переоснащення матеріально-технічної бази здійснюється також з урахуванням вартості придбаних (оплачених) необоротних та нематеріальних активів у період дії пільги за умови введення таких активів у подальшому в експлуатацію та використання у діяльності учасника індустріального парку.
Збільшення обсягу виробництва розраховується шляхом порівняння показників кількості реалізованих товарів, робіт і послуг за попередній та поточний звітні періоди, а також їх собівартості.
Впровадження новітніх технологій включає, визначені відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності витрати на розроблення, впровадження та освоєння виробництва нових товарів, робіт і послуг, створення чи впровадження та (або) вдосконалення технологій, а також організаційно-технічних рішень виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що поліпшують структуру та якість виробництва товарів, робіт і послуг учасника індустріального парку.
Витрати на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій, що понесені платником податків у період дії пільги, обліковуються починаючи з дати виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку дії такої пільги.
Враховуючи вимоги Порядку №1095, учасник індустріального парку має право в процесі роботи за рахунок вивільнених від оподаткування коштів здійснювати модернізацію основних засобів (в тому числі орендованих), які використовуються в діяльності такого учасника, що здійснюється згідно з умовами договору про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку, прибуток від якої звільняється від оподаткування відповідно до п. 142.4 ПКУ.
Джерело: ДПС