Кількість осіб з інвалідністю на підприємстві

Хто та в якому розмірі зобов’язаний виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю? Як визначити середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу? Та про особливості визначення середньооблікової кількості для новоствореного підприємства. Про це детальніше у публікації


Обов’язок виконання та розмір нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю


Норматив із працевлаштування працівників з інвалідністю за минулий 2023 рік вже розраховано і ті, хто його не виконав, отримали штрафи. Перша половина 2024 року вже добігає до кінця, тому вже зараз час потурбуватися про виконання цього нормативу.

Чому зараз?

Тому що норматив визначається на підставі такого показника як середня кількість штатних працівників за рік.


І, наприклад, якщо у 2023 році вам не потрібно було виконувати норматив, то ситуація у 2024 році може змінитись. Або навпаки, ви у 2024 році створили підприємство або зареєструвалися як ФОП та прийняли на роботу працівників і у вас фактично таких працівників на кінець 2024 року буде 8, але залежно від того, коли саме були прийняті працівники, можливо вам виконувати цей норматив не доведеться. Все через те, як саме визначається показник середньої кількості штатних працівників за рік. Але давайте по черзі.


Нагадаємо, що виконувати норматив повинні всі роботодавці, а саме: підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, причому незалежно від їх форми власності та системи оподаткування.


Сам норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено в такому розмірі:


  1. одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
  2. 4% середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).
Зверніть увагу, тут мається на увазі не просто фактична кількість працівників, а саме показник середньої кількості штатних працівників за рік. І дуже важливо правильно визначити середньооблікову кількість штатних працівників за рік. Причому потрібно визначати цей показник в цілому по підприємству й окремо по тим працівникам, яким встановлено інвалідність

Даний показник обчислюється за нормами Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Держкомстатом від 28.09.2005 №286 (далі - Інструкція №286).


Правила визначення середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу


Розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників за рік здійснюється у два кроки.


Спочатку визначаємо середньооблікову кількість штатних працівників окремо за кожен місяць року. Окремо за січень, окремо за лютий, за березень і закінчуємо визначенням за грудень. Далі складаємо ці показники й ділимо на 12. Саме цей показник впливає на розрахунок квоти 4%.


Наприклад, якщо у вас середня кількість штатних працівників за рік склала 37 працівників, то норматив становить одна особа. Норматив при розрахунках округлюється до цілого числа.


Але щоб визначити середню кількість штатних працівників за рік потрібно знати показник середньої кількості штатних працівників за кожен місяць.

Як його розрахувати?

Для цього підсумовуємо кількість працівників облікового складу за кожен календарний день місяця, з першого по останнє число місяця, включаючи вихідні, святкові, не робочі дні, а потім ділимо отриману суму на кількість календарних днів цього місяця.

Пам'ятайте, що при обчисленні середньої кількості штатних працівників за місяць враховуємо всіх штатних працівників облікового складу, за виключенням працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до 3-6 років

Це прямо передбачено п. 3.2.2 Інструкції №286. Крім того, не враховуємо зовнішніх сумісників та осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами.

Зверніть увагу, для новоствореного підприємства є особливості у розрахунку середньої кількості штатних працівників за рік

Підприємство, що працювало неповний рік (сезонний характер виробництва або створення після січня), середньооблікову кількість штатних працівників за рік визначає також шляхом підсумування зазначеної кількості працівників за всі місяці роботи підприємства і ділення одержаної суми на 12.


Тобто незалежно від того, коли саме було створено підприємство, при обчисленні середньої кількості штатних працівників за рік все одно потрібно ділити на 12 місяців, а не на фактичні місяці роботи підприємства.


Наприклад, підприємство почало роботу з 1 травня 2024 року, саме з цієї дати було прийнято на роботу 47 працівників. І припустимо, що ця кількість залишилась незмінною до кінця 2024 року. Середня кількість штатних працівників за травень, червень, липень і так далі по грудень складає по 47 осіб. Відповідно середню кількість штатних працівників за рік знаходимо так: підсумовуємо середню кількість штатних працівників за кожні місяці з травня по грудень і ділимо на 12. В результаті таких розрахунків маємо результат 31 особа. Отже, для такого новоствореного підприємства норматив за 2024 рік становить одна особа, тобто таке підприємство у 2024 році має працевлаштувати на роботу особу, якій встановлено інвалідність.


Колеги, повідомляємо, що більше не потрібно самостійно визначати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. Дізнатись який саме норматив встановлено саме для вас та які штрафи чекають на вас за його невиконання можна за допомогою нашого нового калькулятора.


Визначення квоти 4% за допомогою нового калькулятора


Визначити квоту 4% можна двома способами.


Перший, якщо у вас є вже розрахований показник середньої кількості штатних працівників за рік. У відповідному полі «Ввести середню кількість штатних працівників» проставляємо відповідну відмітку. Далі у відповідному віконці нижче набираємо ваш показник середньої кількості штатних працівників. Припустимо він у вас складає 58 працівників. І натискаємо кнопку «Розрахувати». Бачимо, що норматив працевлаштування осіб з інвалідністю в такому випадку складає дві особи. Тобто так нам порахував наш калькулятор. Якби ми розраховували цей норматив самостійно, нам потрібно було б 58 помножити на 4% та поділити на 100.


Другий спосіб, якщо у вас немає розрахованого показника середньої кількості штатних працівників за рік. Проставляємо відмітку у відповідному віконці «Розрахувати середню кількість штатних працівників». Далі обираємо рік, за який ви будете обчислювати норматив. Ну 2024 рік. Далі у наступному вікні зазначаємо кількість штатних працівників облікового складу. Наприклад, станом на 1 січня у нас працювало 60 працівників. Але роботодавець протягом року міг приймати на роботу нових працівників, звільняти, дехто з працівників міг перебувати у декретних відпустках, а все це впливає на обчислення середньої кількості штатних працівників за рік. Припустимо, що 1 березня прийняли на роботу двох працівників, 1 травня ще трьох, а 31 липня було звільнено 12 працівників.


Отже, вводимо ці дані у відповідному вікні, зокрема щодо прийняття працівників. Якщо дата прийняття різна, то просто вводимо нову подію. Отже, 1 березня ми прийняли на роботу двох працівників. І додаємо ще подію 1 травня, ще прийняли трьох працівників. Далі у вікні зазначаємо інформацію щодо звільнених працівників, тобто також додаємо нову подію і проставляємо, що 31 липня 2024 року у нас було звільнено 12 працівників. І далі натискаємо кнопочку «Розрахувати».


І бачимо, що калькулятор одразу показав нам який у нас буде норматив, це дві особи. Якщо ми спустимося нижче, то ми побачимо більш детальний розрахунок: рік розрахунку, кількість працівників (60), скільки було прийнято / звільнено працівників, коли саме. Ну і сам показник середньооблікової кількості штатних працівників за рік – 59 працівників.


Якщо розрахувати самостійно середню кількість штатних працівників окремо за кожен місяць і підсумувати їх, а потім поділити на 12, то ми так само вийдемо на результат 59 осіб. А норматив 4% від 59 з урахуванням округлення складає дві особи. Ви можете не тільки розрахувати норматив, а й роздрукувати собі результати. Натискаєте на кнопочку «Роздрукувати» і у вас на екрані з'являється аркуш, який ви можете собі зберегти чи роздрукувати.


Крім того, за допомогою нашого калькулятора ви можете визначити норматив для новоствореного підприємства.


Проставляємо позначку у вікні «Розрахувати середню кількість штатних працівників», зазначаємо 2024 рік, кількість працівників (60 працівників). Далі нижче у відповідному полі проставляємо позначку «Обрати дату реєстрації підприємства (для новостворених)» і зазначаємо її. Ну припустимо це буде 1 травня 2024 року.


Якщо до кінця року у вас ще були прийняття, звільнення тощо, то ви маєте також заповнити відповідні поля. І далі натискаємо кнопочку «Розрахувати». І бачимо, що для нашого роботодавця, який почав працювати у травні 2024 року із кількістю працівників 60 осіб, середня кількість штатних працівників за рік складає 40 осіб. І відповідно сам норматив за 2024 рік буде становити два працівники. Знову ж таки, ви можете роздрукувати отриманий результат, в якому будуть наведені всі необхідні дані.


Але і це ще не все. Ви можете одразу розрахувати штраф за невиконання нормативу. Обираємо відповідну опцію і далі нам потрібно заповнити два показники: середня кількість працівників штатних, яким встановлено інвалідність (тобто це ті працівники, які у вас вже працевлаштовані, припустимо на підприємстві є тільки одна така особа), і зазначаємо річний фонд оплати праці всіх працівників (припустимо це 4 800 000 грн). І натискаємо кнопочку «Розрахувати».


Бачимо, що сам норматив у нас складає дві особи, працевлаштований тільки один працівник з інвалідністю. Тобто у нас невиконаний норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю складає одна особа. Тож сума санкцій за невиконання такого нормативу складає 120 000 грн. Якщо ж у вас взагалі немає жодного працівника працевлаштованого з інвалідністю, то штраф відповідно у вас буде понад 240 000 грн.


Висновки


  1. Роботодавці зобов'язані виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. Такий норматив встановлено у розмірі одне робоче місце, якщо у вас працює від 8 до 25 осіб, або 4% середньооблікової кількості штатних працівників, якщо працює понад 25 осіб.
  2. Основою для розрахунку нормативу є середня кількість штатних працівників за рік. Цей показник визначають підсумуванням середньої кількості штатних працівників за кожен місяць року та діленням суми на 12. Для новоствореного підприємства середню кількість штатних працівників за рік визначають також підсумуванням середньої кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства і діленням одержаної суми на 12.


Джерело: 7еminar